Mała powierzchnia, zniszczone meble, brak zgody na zrobienie remontu i brak perspektywy na zmianę — w Międzypokoleniowej Klubokawiarni w Warszawie trwa wystawa fotografii Klaudii Majewskiej pt. „Niezdolni”, która porusza problem stabilizacji mieszkaniowej w Polsce. Klaudia Majewska jest asystentką w Pracowni Fotografii na Wydziale Architektury Wnętrz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, którego jest absolwentką.
Projekt fotograficzny „Niezdolni” Klaudii Majewskiej dokumentuje sytuację mieszkaniową młodych ludzi w Polsce. Dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem jest wynajem lub pozostanie w rodzinnym domu. Stabilna praca czy ukończone studia nie wystarczają, by starać się o zakup własnego mieszkania, ani nawet na osiągnięcie zdolności kredytowej.
Chciałam badać co wpływa na poczucie bezpieczeństwa w przestrzeniach wynajmowanych. Finalnie to poczucie tymczasowości i uwikłania staje się tematem tej wystawy
— opowiada autorka.
„Niezdolni” — wystawa fotografii
fot.: Klaudia Majewska
bohaterowie wystawy – ambitni, lecz z obawami
Wystawa prezentuje fotografie wynajmowanych mieszkań dziewięciu bohaterów. Tych poznać można na portretach i poprzez fragmenty rozmów.
Frustruje mnie to, że nie wzięłam kredytu w wieku 18 lat [śmiech] i nie zaczęłam go spłacać wtedy, bo już teraz mam 30 lat więc zdolność kredytowa moja jest mniejsza przez to, mimo że dopiero teraz mam stałą pracę i umowę o pracę
— mówi jedna z bohaterek projektu.
„Niezdolni” — wystawa fotografii
fot.: Klaudia Majewska
Autorka stworzyła także szkicowe rzuty mieszkań fotografowanych mieszkań, które również można zobaczyć na wystawie. To przestrzenie niewielkie, od wielu lat nieremontowane, których właściciele często nie pozwalają na wprowadzanie zmian takich jak wymiana mebli czy pomalowanie ścian. Niektórzy z bohaterów dalej mieszkają w domach rodzinnych.
Poruszana problematyka dotyka mnie bezpośrednio, ale też wielu z grona moich bliskich
— dodaje Klaudia Majewska.
„Niezdolni” — wystawa fotografii
fot.: Klaudia Majewska
Projekt realizuje od dwóch lat. Bohaterów wciąż przybywa, a łączy ich jedno — brak zdolności kredytowej. To osoby z pokolenia millenialsów, w wieku około 30 lat, które, choć mają stabilną pracę, skończyli studia i chcą zakładać rodziny, nie mają możliwości zakupu własnego mieszkania. Jednocześnie, wynajmowanie nie jest dla nich opłacalne finansowo w dłuższej perspektywie i generuje obawy o przyszłość.
„Niezdolni” — wystawa fotografii
fot.: Klaudia Majewska
„Niezdolni” to nie tylko zapis indywidualnych historii, ale także świadectwo systemowego problemu, który definiuje rzeczywistość współczesnych trzydziestolatków. Organizatorzy wystawy zwracają uwagę na wyniki raportu „Polski rynek nieruchomości mieszkaniowych”:
60% polskich gospodarstw domowych nie stać ani na zakup mieszkania, ani na wynajem w warunkach rynkowych; 32% obywateli wskazuje brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe jako najważniejszy problem polskich rodzin; Na 1000 osób przypada 392 mieszkań, czyli o 26% mniej niż średnia europejska; Polska zajmuje 4. miejsce w UE pod względem przeludnienia mieszkań (36,9% wobec średniej 17,5%); Powierzchnia mieszkalna na osobę w Polsce to 24,3 m², podczas gdy średnia europejska wynosi 33 m²; Ponad 47% osób w wieku 25–34 lat wciąż miesz ka z rodzicami — niemal dwukrotnie więcej niż średnia unijna.
„Niezdolni” — wystawa fotografii
fot.: Klaudia Majewska
Wystawę „Niezdolni” zobaczyć można w Międzypokoleniowej Klubokawiarni, ul. Anielewicza 3/5 w Warszawie do 4 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–20.00.