Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Nikola Gierczak – „Strefa absolwenta: projekt wnętrz i małej architektury przy ul. Stanisława Żółkiewskiego 12A w Szczecinie”

28 sierpnia '24
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2023
Nazwa: „STREFA ABSOLWENTA: PROJEKT WNĘTRZ I MAŁEJ ARCHITEKTURY PRZY UL. STANISŁAWA ŻÓŁKIEWSKIEGO 12 A W SZCZECINIE”
Autorka:

Nikola Gierczak

Uczelnia:
Akademia Sztuki w Szczecinie
Promotorka:
dr Dominika Zawojska-Kuriata

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2022/2024”

Przedstawiana praca to projekt wnętrz i małej architektury stworzony z myślą o przyszłości absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie — zapewnia wyjątkowe przestrzenie do pracy i rozwoju, stanowi także inspirujące środowisko, które wychodzi naprzeciw nowym wyzwaniom i potrzebom młodych talentów.

Strefa absolwenta: projekt wnętrz i małej architektury przy ul. Stanisława Żółkiewskiego 12A w Szczecinie

Strefa absolwenta: projekt wnętrz i małej architektury przy ul. Stanisława Żółkiewskiego 12A w Szczecinie

© Nikola Gierczak


Praca obejmuje opracowanie czterech kondygnacji w biurowcu oraz przestrzeń gastronomiczną w nowo projektowanym pawilonie na terenie kompleksu obiektów wybudowanych w 1923 roku. Obiekty przeznaczone są do pracy rozmaitych grup docelowych, czyli absolwentów różnych kierunków wizualnych Akademii, natomiast projektowany pawilon pełni funkcje niewielkiego bistro.

rzut pawilonu gastronomicznego

rzut pawilonu gastronomicznego

© Nikola Gierczak

inspiracja

Strefa absolwenta została stworzona przez absolwentkę dla absolwentów. Inspiracją były własne doświadczenia edukacyjne i zawodowe. To miejsce, które ma wspierać talenty, oferując im przestrzeń nie tylko do pracy, ale także do rozwoju.

pawilon gastronomiczny z tarasami

pawilon gastronomiczny z tarasami

© Nikola Gierczak

komfort i funkcjonalność

Podczas projektowania zwracałam szczególną uwagę na komfort i funkcjonalność przestrzeni. Jednym z założeń projektu było dostosowanie zastanej architektury i układu funkcjonalno-przestrzennego do norm i wymagań dotyczących użytkowania przestrzeni biurowej przez osoby z niepełnosprawnościami. Projekt obejmuje także wygodne i ergonomiczne meble, odpowiednie oświetlenie oraz dobrze zaprojektowane przestrzenie do pracy i relaksu — nowoczesne i ergonomiczne.

wnętrze pierwszej kondygnacji

wnętrze pierwszej kondygnacji

© Nikola Gierczak

estetyka i design

Estetyka i design miały kluczowe znaczenie w procesie tworzenia przestrzeni. Projekt uwzględnia dokładną analizę i znaczenie kolorów, materiałów i form. Na parterze biurowca znajduje się przestrzeń dla absolwentów Wydziału Grafiki. Większość wnętrz na tej kondygnacji jest dwukolorowa: jeden z kolorów jest intensywniejszy, drugi — bardziej neutralny. Dzielą one przestrzeń, dzięki nim powstaje interesujące wnętrze. Na pierwszym piętrze znajdują się przestrzenie dla absolwentów Wydziału Architektury Wnętrz. Wnętrza te są bardziej stonowane kolorystycznie, występuje więcej barw pastelowych, które nadają im elegancji, harmonii i spokoju. Mimo zróżnicowania stylów oraz charakterów wnętrz, połączenia klasycznych elementów z nowoczesnością i minimalizmem kondygnacja nadal stanowi spójną całość. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla twórców gier i wirtualnej rzeczywistości. Główna strefa biurowa składa się z przestrzeni typu open space. Została ona wydzielona poprzez kolor i wykończenie posadzki. Kolorystyka zapewnia atmosferę skupienia i tajemniczości, jest przełamana akcentami i detalami w jasnych kolorach. 

wnętrze drugiej kondygnacji

wnętrze drugiej kondygnacji

© Nikola Gierczak

Elementami charakterystycznymi w wielu przestrzeniach jest połączenie oświetlenia z luźno opadającą roślinnością. Do takiego zabiegu użyłam roślin stabilizowanych.

wnętrze trzeciej kondygnacji

wnętrze trzeciej kondygnacji

© Nikola Gierczak

społeczność i rozwój

Moim celem było skupienie społeczności absolwentów, którzy wspierają się nawzajem w rozwoju kariery — miejsce do pracy, nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń i współpracy nad projektami. Chciałam, aby było to kreatywne centrum do pracy, integracji i rozwoju, a jednocześnie wspierało młodych absolwentów w ich drodze do sukcesu zawodowego. Przy wykorzystaniu projektu można promować twórczość i osiągnięcia absolwentów, a także wspierać twórczość i projekty dotyczące rozwoju Szczecina. Opracowanie można zastosować w formie rewitalizacji miejskiego kompleksu budynków i rozwijania infrastruktury Szczecina. Umożliwia także promowanie twórczości absolwentów, organizację spotkań oraz współpracę między uczelnią, Miastem i prywatnymi inwestorami.

Nikola Gierczak

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE