Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Marika Aleksanyan – „Adaptacja wysokościowca kompleksu Alfa w Poznaniu na dom studencki”

26 sierpnia '24
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2023
Nazwa: „ADAPTACJA WYSOKOŚCIOWSKA KOMPLEKSU ALFA W POZNANIU NA DOM STUDENCKI”
Autorka:

Marika Aleksanyan

Uczelnia:
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
Promotorka:
dr Barbara Linowiecka

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Przedmiotem opracowania jest dwunastokondygnacyjny budynek zbiorowego zamieszkania dla studentów, który znajduje się w Poznaniu przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin oraz Gwarnej, wchodzący w skład domu towarowego Alfa.

wizualizacja recepcji

wizualizacja recepcji

© Marika Aleksanyan

Zakres opracowania obejmuje nowy podział funkcjonalno-przestrzenny składający się z części mieszkalnej dla studentów, stref wspólnych w budynku oraz koncepcji rozwiązań kolorystycznych, umeblowania i oświetlenia.

wizualizacja kuchni

wizualizacja kuchni

© Marika Aleksanyan

uzasadnienie wyboru tematu

Postępująca migracja do dużych ośrodków i rosnące wymagania kolejnych pokoleń studentów w kontekście warunków, w których żyją, pracują i spędzają wolny czas, tworzą lukę w podaży nowoczesnych rozwiązań mieszkaniowych, która skłoniła mnie do stworzenia eklektycznej redefinicji domu studenckiego będącego przedmiotem tej pracy.wizualizacja łazienki

wizualizacja łazienki

© Marika Aleksanyan

Kompleks Alfa zlokalizowany jest w sercu Poznania; ulica Święty Marcin po modernizacji jest arterią na styku Starego Rynku, Jeżyc oraz centrum. Łączy miasto, które ma wiele twarzy w spójny, a zarazem intrygujący ośrodek, który zaprasza, aby eksplorować i odkrywać. Odpowiada to wielokierunkowym wymaganiom studentów dotyczącym komfortowego dostępu do uczelni, bibliotek, przestrzeni biurowej, komunikacji miejskiej, aby realizować się zawodowo, wieczorami zaś korzystać z bogactwa usług gastronomicznych, ośrodków kultury oraz uczestniczyć w towarzyskim życiu miasta. 

wizualizacja pokoju dla pary

wizualizacja pokoju dla pary

© Marika Aleksanyan

Trudno wyobrazić sobie bardziej atrakcyjną przestrzeń dla młodej osoby, która uczy się, pracuje, oddaje pasjom, spotyka ze znajomymi i nie chce czuć się ograniczona, zamknięta w ramach osiedla na peryferiach.

wizualizacja pokoju jednoosobowego

wizualizacja pokoju jednoosobowego

© Marika Aleksanyan

cel i zakres pracy

Celem pracy jest zaprojektowanie: wnętrza budynku zbiorowego zamieszkania dla studentów zgodnego z wszelkimi aktami prawnymi oraz poszanowaniem kontekstu historycznego tkanki architektonicznej; układu funkcjonalnego składającego się ze strefy prywatnej oraz przestrzeni wspólnych; wnętrza budynku zbiorowego zamieszkania dla studentów bazującego na trzech rodzajach powtarzalnych jednostek mieszkaniowych; wyposażenia w jednostkach mieszkaniowych dla studentów zapewniającego możliwość wielofunkcyjnej adaptacji w zależności od potrzeb mieszkańców; kuchni w przestrzeni wspólnej dla użytkowników, w której będą mieli możliwość przygotowania oraz przechowywania swoich posiłków, ale również integracji z innymi użytkownikami budynku; przestrzeni do pracy indywidualnej, grupowej, a także cichej nauki, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb prywatności; przestrzeni do aktywności fizycznej; przestrzeni do relaksu oraz spędzania czasu, która pozwoli na aktywne uczestnictwo w życiu socjalnym.

wizualizacja pokoju 1+1

wizualizacja pokoju 1+1

© Marika Aleksanyan

redefinicja domu studenckiego

Kluczowym pytaniem, na które staram się odpowiedzieć w tej pracy, jest, jak wykreować możliwie zindywidualizowaną przestrzeń dla grupy tak licznej i zróżnicowanej jak studenci. Z gruntu paradoksalna próba połączenia utylitaryzmu, inkluzywności z wysokim standardem i odpowiadaniem na wyszukane potrzeby lokatorów jest celem, który wyznacza horyzont dla domu studenckiego Alfa. Istnieje realna potrzeba redefinicji przestrzeni domów studenckich, które dotychczas kojarzone były z pokojami niegwarantującymi poczucia indywidualności, dostosowanymi do użytkownika jak uniform, który narzuca mu formę funkcjonowania, degradując jego osobiste wybory. Studenckie życie to nie tylko nauka i sen: nowy format ma zaspokoić wielokierunkowe potrzeby lokatorów, połączyć w jednym miejscu możliwości rozwoju intelektualnego, towarzyskiego i wypoczynku.

wizualizacja sali do pracy w grupie

wizualizacja sali do pracy w grupie

© Marika Aleksanyan

wizualizacja sali kinowej

wizualizacja sali kinowej

© Marika Aleksanyan

Marika Aleksanyan

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE