Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Trzecia edycja projektu: W CENTRUM na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej

04 czerwca '24

Studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej już po raz trzeci realizują projekt W CENTRUM. W tej edycji koncentrują się na szeroko pojętych kosztach w architekturze. Ich celem jest innowacyjne podejście do tego złożonego i niewizualnego zagadnienia.

dyskusja

dyskusja

Fot. Monika Ostrowska

idea

Celem projektu jest weryfikacja powszechnych wyobrażeń o dobrej architekturze, o indywidualnych inwestycjach oraz o praktykach kształtowania miejskich przestrzeni publicznych. Młodzi architekci i architektki długo zastanawiali się nad tym, jak ich pokolenie rozumie koszty. Dzięki projektowi chcą pokazać, że koszty nie ograniczają się jedynie do aspektów finansowych, ale obejmują także te związane z czasem, zdrowiem i stresem spowodowanym nadmiarem bodźców. Dla nich koszty to również miejskie wyspy ciepła, zanieczyszczenie światłem oraz zmniejszająca się bioróżnorodność. Studentki i studenci podkreślają, że koszty działalności człowieka ponoszą nie tylko ludzie, ale również fauna i flora.

dyskusja

dyskusja

Fot. Monika Ostrowska

inauguracja projektu

Tegoroczna edycja rozpoczęła się dyskusją w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak 8 maja. Wskazanie wielości zagadnień kryjących się pod hasłem miejskich podjęli się uczestnicy inauguracyjnej dyskusji, w której wzięli udział prof. Krystyna Solarek, dr hab. Renata Giedych, Agnieszka Kowalewska, Joanna Malanowska, Rafał Krenz oraz Magda Maciąg. Warsztatową dyskusję prowadzili dr Anna Cudny i dr Artur Jerzy Filip, a głosy ekspertów uzupełniali uczestnicy spotkania zasiadający na widowni. W efekcie, na wirtualnej tablicy znalazło się ponad siedemdziesiąt wskazówek dotyczących miejsc, w których należy szukać kosztów miejskiego życia. Organizatorzy pokazali, że pojęcie „kosztów” — często nieoczywiste i nieobecne w miejskim dyskursie — pozwala spojrzeć na Warszawę w sposób świeży i kreatywny. Jak podkreślają kuratorzy, określenie czegoś mianem kosztu nie oznacza jednoznacznej krytyki, lecz wymaga odkrycia i uświadomienia sobie złożonej sieci miejskich zależności.

plakat

plakat

© Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

koszty w architekturze

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 czerwca br., również w warszawskim Zodiaku. Tym razem dyskusja oscylować będzie wokół kosztów w architekturze. Osoby uczestniczące dowiedzą się, co kryje się w cenie metra kwadratowego inwestycji oraz jakie koszty ponosimy, decydując się na konkretne rozwiązania budowlane. Czy lepiej budować i aranżować na lata, czy do szybkiej adaptacji do nowych funkcji? Czy ładne musi być zawsze nowe i dlaczego warto zapłacić więcej za metr kwadratowy, żeby w innym miejscu mógł pozostać obszar niezagospodarowanej zieleni? Czy mamy świadomość, co tak naprawdę kupujemy, płacąc za mieszkanie? Skąd pochodzą okna, ściany, elementy oświetlenia, grzejniki i jakimi środkami został pozyskany i sprowadzony kamień, który leży na stopniach naszej klatki schodowej? Poruszony zostanie również wątek zmian klimatycznych. 

plakat

plakat

© Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

instalacja studencka

Nieodłącznym elementem przedsięwzięcia W CENTRUM jest projekt realizowany przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w wybranej centralnej przestrzeni miejskiej Warszawy. Studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pracują nad projektem instalacji architektonicznej już od lutego. Ich dzieło stanie w samym centrum Warszawy, ale na razie nie zdradzają szczegółów lokalizacji. Otwarcie zaplanowane jest na 20 czerwca. Instalacja, nazwana ROZKOSZT, dotyczy problemu kosztów ponoszonych przez ludzi oraz inne żywe stworzenia zamieszkujące miasta. Młodzi twórcy i twórczynie podkreślają, że ludzie nie są jedynymi użytkownikami przestrzeni miejskiej, a często zapominają lub celowo pomijają ważne części ekosystemu. Autorzy i autorki projektu mają nadzieję, że mieszkańcy i przyjezdni będą mieli okazję obserwować proces wzrostu boczniaka od jego pierwszych dni aż do momentu, gdy stanie się wartościowym nawozem po obumarciu. Liczą na refleksję odwiedzających nad tym, co poświęcają, żyjąc w mieście i jakie są tego konsekwencje dla całego ekosystemu.

audytorium

audytorium

Fot. Monika Ostrowska

Zespół kuratorski projektu W CENTRUM: dr Anna Cudny, Jan Chwedczuk, dr Artur Jerzy Filip, Magda Maciąg
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa oraz Cosentino

 
Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające
INSPIRACJE