Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Żyjnia i wystawa 5!

30 kwietnia '19

Od 4 maja, w galerii Dizajn BWA we Wrocławiu, otwarta będzie Żyjnia — miejskie sanatorium. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy 5! — prezentacja twórczości architektów z pracowni Buck.Studio.

Galeria Dizajn BWA we Wrocławiu
ul. Świdnicka 2–4

otwarcie Żyjni i wernisaż wystawy:
4.05.2019, godz. 19.00
wystawa: 4.05–31.08.2019

[informacje od organizatorów]

Na początku maja otwieramy Żyjnię — wyjątkową przestrzeń w galerii  przygotowaną przez Buck.Studio. Dobrze znani polskim i zagranicznym wielbicielom dizajnu wrocławscy projektanci po raz pierwszy zaprezentują w formie wystawy swoje dotychczasowe projekty dla przestrzeni publicznych.

Inspiracją do stworzenia Żyjni była idea dostępnego dla wszystkich miejskiego sanatorium, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Słowo „żyjnia” — równie retro, co futurystyczne — jako punkt wyjścia określiło ogólny charakter miejsca, otwartego na codzienne potrzeby jego użytkowników.

aksonometria

aksonometria

Ilustracje dzięki uprzejmości BWA Wrocław

Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck poszukali dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania przestrzeni galerii, w której realizowany był do tej pory program wydarzeń towarzyszących do prezentowanych wystaw. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia.

To, co wyróżnia przestrzenie projektowane przez Buck.Studio — opowiada Katarzyna Roj, kuratorka programu galerii Dizajn — to bardzo charakterystyczne opracowanie powierzchni, relacja faktury i detalu oraz całościowe myślenie o wnętrzu, jako współdziałaniu fizycznej przestrzeni i choreografii ludzkiego ciała. A mi zależało, by Żyjnia na co dzień, czyli wtedy, gdy nie realizujemy w niej wydarzeń, nie była tylko efektownym wnętrzem, ale miejscem witalnym, o przyciągającej energii.

W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią prozdrowotne napary z ziół oraz relaksujące inhalacje z pary wodnej. Pałace zdrojowe zainspirowały twórców nie tylko ze względu na symboliczny wymiar wody, organizującej sposób ich funkcjonowania, ale również ze względu na panujący w nich nastrój. Bliżej im do ośrodków kultury niż do kawiarni. Ich charakter jest z założenia niekomercyjny. Podobnie Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń. Premierowej odsłonie towarzyszy wystawa 5!, która będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio. Na ekspozycji znajdzie się sześć realizacji, a tytułowa piątka z wykrzyknikiem nawiązuje do manifestu stworzonego przez projektantów, wyrażającego wartości, które przenikają do ich pracy.

Wystawa potrwa do końca wakacji, ale Żyjnia zostaje w galerii jako jej trwały element. W jej przestrzeni planowane są miejskie debaty i inspirujące serie spotkań omawiających temat wody w kontekście produkcji dóbr konsumenckich, projektowania i codziennego użycia.

Planujemy także zbiórkę crowdfundingową — zapowiada Katarzyna Roj. Zebrane środki przeznaczymy na rejestrację oraz upowszechnianie treści w ramach działania pod nazwą Żyjnia TV.

Jeszcze w maju odbędą się 9. urodziny projektu edukacyjnego 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, a gościem specjalnym będzie Jakub Stępień znany jako Hakobo. Wydarzenie to będzie jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych aktywności edukacyjnych dla dzieci w galerii. Zaś w Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2019, przygotowujemy specjalne wydarzenie: międzypokoleniowy dansing w Żyjni. Będziemy słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki.

Warto podkreślić, że zespół galerii Dizajn zachęca do wspólnego budowania programu i korzystania z unikalnych właściwości Żyjni wedle własnych pomysłów, o ile ich realizacja nie przeszkadza innym użytkownikom.

Wesprzemy inicjatywy, których celem jest promocja wiedzy i dobrych praktyk w obszarze projektowania i ekologii – zachęca Katarzyna Roj.

Program wydarzeń

sobota, 4.05.2019, godz. 19.00
Otwarcie Żyjni i wernisaż wystawy 5!

sobota, 11.05.2019, godz. 12.00–15.00
3 do potęgi, czyli 9. urodziny 3D: od czasu pierwszych działań realizowanych pod hasłem „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” minęło już 9 lat. Z tej okazji zapraszamy na warsztat rodzinny, który poprowadzi szczególny gość — Hakobo, czyli Jakub Stępień — oraz wspólne świętowanie. Nie zabraknie słodkości, wspominek i fantazjowania o przyszłości, a przede wszystkim graficznych działań pod okiem jednego z najważniejszych projektantów w tym kraju!

sobota, 18.05.2019, Noc Muzeów 2019, galeria czynna 15:00–24:00
godz. 18.00–22.00
Międzypokoleniowy dansing w Żyjni: Będziemy oglądać wystawę i słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki. Wydarzenie dla wszystkich grup wiekowych.

 

Ilustracje dzięki uprzejmości BWA Wrocław

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE