NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

360 ° – SARP Poznań otworzył platformę wymiany myśli i doświadczeń.

27 stycznia '22

360 ° to niedawno otwarta platforma wymiany myśli i doświadczeń stworzona przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich pod patronatem Zarządu Głównego SARP. Na utworzonym kanale Youtube, poszczególne oddziały Stowarzyszenia będą przedstawiać swoich gości —architektów polskich i zagranicznych, którzy podczas prelekcji zaprezentują swoją filozofię architektury oraz doświadczenia projektowe.

Na kanale 360 ° dostępne będą również zapisy debat czy spacerów. Jak zapewniają autorzy platformy, bez względu na format zawsze będą to ciekawe spotkania z architekturą i jej twórcami.

Na dobry początek zapraszamy na pięć wykładów przygotowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań w ramach projektu Poznań – Brno direct link realizowanego wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki w Brnie.

DOM MIĘDZY DRZEWAMI
wykład prowadzi Szymon Januszewski z pracowni INSOMIA

 © SARP 360°

Wykład przybliżający projekt osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu — zdobywcę Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną z 2020 roku oraz NAWW w kategorii DOM (za rok 2019). Celem tego projektu architektonicznego było stworzenie obiektów łączących w sobie zalety domu i mieszkania. Jak podkreśla zespół projektantów z pracowni Insomnia ta idea towarzyszy im w pracy od dawna, w projektach architekci szukają tej synergii, formy pomiędzy mieszkaniem a domem.

Ludzka skala skorelowana z faktycznymi potrzebami człowieka zaowocowała zaprojektowaniem racjonalnych, funkcjonalnych, kompaktowych i energooszczędnych domów-mieszkań — mówią architekci.

Osiedle Nowy Strzeszyn

osiedle Nowy Strzeszyn, I etap

fot.: Tomasz Hejna. LAGOMphoto © Insomia

Swój projekt architektoniczny autorzy nazwali „Dom między drzewami”, bo faktycznie bryły mieszkalne zostały tu dopasowane do zastanego na działce układu drzew. Choć utrudniło to budowę, drzewa uznano za walor wart zachowania — stąd podporządkowanie im form architektury. Architektura budynków jest prosta, ale szczegółowo dopracowana i bogata w interesujące detale. Elewacje zróżnicowano za pomocą drewna, oryginalnej ceramiki w czterech barwach lub rusztów pod pnącza. Mimo sporej intensywności zabudowy całość ma kameralny charakter. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym oknom mieszkańcy nie mają zbyt wielu okazji, by podpatrywać sąsiadów, a ogródki wyposażono także w niewielkie składziki i zapewniające intymność spójne ogrodzenia.


Modernizuj, dostosowuj, przekształcaj
wykład prowadzi Ondřej Chybík z pracowni CHYBIK + KRISTOF

 

© SARP 360°

Wykład Ondřeja Chybíka przybliży historię powstania biura. Architekt opowie o sposobach pozyskiwania nowych zleceń, swojej filozofii projektowej oraz przedstawi najważniejsze realizacje biura.

CHYBIK + KRISTOF to jedno z najczęściej nagradzanych czeskich biur architektonicznych. Od 2010 roku prowadzą je Ondřej Chybík i Michal Krištof. Obecnie pracownia zatrudnia ponad 50 osób, a swoje siedziby ma w Pradze, Brnie i Bratysławie. Do ich ostatnich realizacji należą: przebudowa terminalu autobusowego Zvonarka w Brnie, winnica Lahofer na Morawach (nominowana do UE Mies Award 2022), wieżowiec w Ostrawie, rozbudowa lotniska Vaclava Havla w Pradze czy sala sportowa w Igławie.


Detale
wykład Katarzyny Bajon-Cynki i Bartłomieja Bajona z pracowni PL. architekci

 

© SARP 360°

Podczas wykładu architekci bliżej przedstawią projekt Dworca w Wolsztynie, który otrzymał Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego za rok 2020.

Pracownia PL.architekci zajmuje się projektowaniem obiektów architektonicznych oraz architekturą wnętrz. W swoich pracach architekci stawiają przede wszystkim na prostotę, funkcjonalność oraz dbałość o detale. Dla projektantów najważniejszy w architekturze jest pomysł i czytelność jego przedstawienia. Ich architektura to raczej proste kształty i bryły bez zbędnych elementów i ozdobników.


wykład Tomas Kozelskyego z pracowni KOGAA

  

© SARP 360°

Tomas Kozelsky podczas swojego wykładu przedstawi najważniejsze realizacje pracowni oraz innowacyjny model rozwoju praktyki architektonicznej, który studio rozwija od lat.

Założone w 2015 roku przez Tomasa Kozelskyego, Alexandrę Georgescu i Viktora Odstrčilíka w Brnie studio KOGAA zyskało uznanie zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, dzięki swojemu wyjątkowemu podejściu do pracy. Studio KOGAA jest zwycięzcą Design Vanguard w 2021 roku. W 2019 roku partnerzy prowadzili wykłady w RIBA, Królewskim Instytucie Architektów Brytyjskich na temat alternatywnego podejścia do rozwoju pracowni architektonicznych. W tym samym roku studio zdobyło główną nagrodę za projekt przestrzeni do pracy w konkursie BIG SEE za projekt Distillery w Brnie, a w 2018 roku zostało wybrane przez magazyn Archipreneur do pierwszej dziesiątki wschodzących pracowni architektonicznych na świecie.


Stare elementy w nowej aranżacji
wykład prowadzi Iwo Borkowicz z pracowni JEJU.studio

   

© SARP 360°

Wykład przybliży projekty oraz filozofię projektowania architekta Iwo Borkowicza — laureata Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego 2020 w kategorii MŁODY TWÓRCA.

Iwo Borkowicz prowadzi JEJU.studio, pracownię architektoniczną znaną z szerokiego spektrum projektów, od obiektów rzeźbiarskich przez wnętrza, budynki po masterplany. Równolegle jest współautorem szeroko publikowanych rzeźb publicznych Totemy w Poznaniu, instalacji „Niech żyje palma” w Aguedzie w Portugalii oraz autorem złotej stacji meteorologicznej „Snow Guarantee” w Bad Gastein w Austrii. Iwo Borkowicz jest laureatem Young Talent Architecture Award 2016 przyznawanej przez Fundació Mies van der Rohe oraz EAAE Prize nadanej przez European Architectural Medals Committee. W 2017 roku Iwo został wybrany jako jeden z „20 młodych projektantów, którzy kształtują przyszłość projektowania” przez Design Indaba, World Design Events i Dutch Design Week.

Zapraszamy do śledzenia inicjatywy poznańskiego SARPu, wykłady będę dodawane na platformie SARP 360°.

 

oprac.: Dobrawa Bies

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE