NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Architektura schronienia w Chełmie. Pawilony autorstwa Shigeru Bana powstały w Tesco

15 marca '22

W Chełmie, w hali po dawnym supermarkecie Tesco zaaranżowano punkt recepcyjny oraz specjalne pawilony dla osób uchodźczych z Ukrainy. Nietypowe przestrzenie, bo wykonane z papieru według projektu laureata Nagrody PritzkeraShigeru Bana, zapewniają odrobinę prywatności, o którą trudno w tego typu obiektach. Za inicjatywą stoi Hubert Trammer, a za wykonaniem między innymi dr Jerzy Łątka wraz ze studentami architektury Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej i Lubelskiej. Nad realizacją czuwał sam Shigeru Ban, który odwiedził Chełm.

Architektura schronienia w Tesco

panoramiczny widok na powstałą architekturę schronienia

fot.: Jerzy Łątka

Miasto Chełm, oddalone o niecałe 30 km od przejścia granicznego w Dorohusku, uruchomiło drugi punkt recepcyjny dla około dwóch tysięcy osób uchodźczych, gdzie będą mogły odpocząć i poczekać na dalszy transport. Punkt powstał w hali po dawnym Tesco i to właśnie tam od zeszłej środy trwały intensywne prace nad wydzieleniem przestrzeni i przygotowaniem części noclegowejboksów według projektu Shigeru Bana.

Shigeru Ban wraz z wolontariuszami

Schigeru Ban, dr Jerzy Łątka, Hubert Tramer oraz studenci

fot. Jerzy Łątka

architektura schronienia

Pomysł japońskiego architekta, zdobywcy Nagrody Pritzkera w 2014 roku, polega na tym, aby obiekty tymczasowo dostosowywane dla uchodźców dzielić na mniejsze strefy, zapewniające prywatność. Są to małe konstrukcje mieszczące kilka polowych łóżek. Stelaże boksów, na których wiszą kotary oddzielające przestrzeń, zrobione są z tekturowych tulei. Architekt nazwał ten pomysł paper partition system i stosował go w wielu miejscach na świecie, między innymi po trzęsieniu ziemi we Włoszech w 2016 roku.

Widok na instalację Shigeru Bana

punkt recepcyjny w Chełmie zapewnia miejsce noclegowe dla 640 osób

fot. Jerzy Łątka

tekturowe miasteczko

Jak wygląda budowa takiego tekturowego miasteczka? Przypomina układanie kloców i nie jest zbytnio skomplikowana. Elementy konstrukcyjnesześć tysięcy tulei papierowych, przekazała bezpłatnie firma Corex Group, zajmująca się produkcją tekturowych rur, a tkaniny liczące tysiące metrów sześciennych powierzchni, podzieliła szwalnia z Krasnegostawu.

Montaż instalacji schronień

konstrukcja wykonana jest z papierowych tulei

fot. Jerzy Łątka

Aby wszystko poszło sprawnie, dr Jerzy Łątka razem ze studentami z PWr już kilka dni wcześniej zbudowali prototyp modułu na podstawie systemu PPS Shigeru Bana. Zoptymalizowali oni papierowe tuby pod kątem zużycia materiału i wytrzymałości. Najbardziej pracochłonne było wywiercenie otworów w tulejach i przygotowanie wszystkich materiałów, ale dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy praca poszła sprawnie i już po dwóch dniach powstało miasteczko z 640 miejscami noclegowymi. Nad projektem czuwał sam Schigeru Ban, a jego pracownia wsparła finansowo realizację.

Tymczasowe schronienia

boksy zapewniają prywatność

fot. Jerzy Łątka

tymczasowa architektura w kolejnych miastach

Tymczasowa architektura schronienia według projektu Shigeru Bana powstaje w innych miastach w Polsce. Przestrzeń BWA Wrocław Główny również została zaaranżowana na schronienia dla uciekających przed wojną w Ukrainie. Przestrzeń galeryjna na antresoli dworca głównego została przekształcona dzięki współpracy z Politechniką Wrocławską i Nowym Europejskim Bauhausem.

Paper Partition System na dworcu głównym we Wrocławiu     aper Partition System na dworcu głównym we Wrocławiu

Paper Partition System na dworcu głównym we Wrocławiu

fot.: Maciej Bujko

Studenci Agaty Jasiołek oraz Jerzego Łątki, wspólnie z zespołem BWA Wrocław, przy wsparciu wolontariuszy i osób chętnych do niesienia pomocy sprawili, że osoby uchodźcze mają godne warunki do przebywania oraz poczucie intymności. Dzięki temu, mamy w tym momencie na dworcu prawie osiemdziesiąt jednostek, gdzie może spędzać czas i nocować sto sześćdziesiąt osób — mówi Żaneta Wańczyk z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.

Akutalnie w Chełmie przygotowywana jest kolejna realizacja w MOSiR, którą opiekuje się Dominik Pękalski, planowane są podobne realizacje w Krakowie, nad którą pracują architektki Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z MiastoPracowni oraz Instytut Architektury, a organizację realizacji w Warszawie wspiera Wojtek Kotecki z pracowni BBGK

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE