Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Tak może wyglądać centrum dzielnicy Gdańsk Południe. Rozstrzygnięto konkurs

14 listopada '24

Sąd konkursowy zdecydował się nie przyznać pierwszej nagrody w konkursie na koncepcję centrum Gdańska Południe. Przyznano dwie drugie i dwie trzecie nagrody oraz wyróżnienie, a wyniki mają posłużyć do przygotowania założeń planu miejscowego.

W chaotycznie rozwijającej się południowej części Gdańska, którą zamieszkuje ok. 100 tys. osób, brakuje usług i terenów rekreacji. Dopiero teraz Miasto robi przymiarki do utworzenia nowego centrum dzielnicy, które ma pomóc zmienić sypialnię w miejsce, w którym mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Centrum powstać ma na działce o powierzchni ok. 6 ha, zlokalizowanej na styku dzielnic Jasień i Ujeścisko - Łostowice (przy skrzyżowaniu ulic Adamowicza, Warszawskiej, Lawendowe Wzgórze i Jabłoniowa). Zgodnie z założeniami Miasta „realizować ma ideę miasta piętnastominutowego, w którym szeroko pojęte usługi są zlokalizowane w odległości krótkiego spaceru od miejsca zamieszkania”. Dwuetapowy studialny konkurs urbanistyczno-architektoniczny na koncepcję ukształtowania dzielnicowego centrum Gdańsk ogłosił w maju tego roku. Wpłynęło 19 prac. Wyniki ogłoszono 13 listopada podczas inauguracji międzynarodowej konferencji „Architektura Metropolii”.

Centrum ma (wreszcie) odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców

- Szukamy pomysłów na to, jak stworzyć nowe centrum na styku kilku dzielnic, chcemy tu realizować różne potrzeby mieszkańców: basen, lodowisko. Wiemy też, że musimy rozbudować istniejącą pętlę tramwajową, także o zajezdnię tramwajową, a później autobusową. I będzie to wszystko proces rozłożony na lata – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Sąd konkursowy obradował w składzie: Natalia Balcerzak, prezeska SARP-u Wybrzeże, Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska, Ewa Kuryłowicz - przewodnicząca sądu konkursowego, Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, Jacek Droszcz, Ryszard Gruda, Sławomir Gzell, Paweł Wład. Kowalski, Joanna Rayss, Barbara Tusk, Zbigniew Mysza, Czerniewska, Anna Golędzinowska.

W konkursie nie wybrano głównego zwycięzcy. Sąd konkursowy zdecydował się przyznać dwie drugie i dwie trzecie nagrody oraz wyróżnienie. Wszystkie docenione w konkursie prace posłużyć mają dalszemu kształtowaniu centralnej przestrzeni dla południowych dzielnic Gdańska. Wyróżnione projekty otrzymają nagrody pieniężne z puli wynoszącej 140 tys. zł.

NAGRODY I UZASADNIENIA SĄDU KONKURSOWEGO:


II NAGRODA, AUTORZY: X86 Architekci Tomasz Małachowicz, Rafał Stemporowski, Tomasz Małachowicz
Na szczególne podkreślenie zasługuje oś kompozycyjna, program funkcjonalno - przestrzenny oraz układ komunikacyjny. W przypadku osi kompozycyjnej, autorzy trafnie usytuowali ją w kierunku północny zachód i południowy wschód - począwszy od dominant z placem komunikacyjnym, przez deptak z placem społecznym, a skończywszy na placu zielonym z budynkiem biblioteki. Rozwiązanie to stanowi spójność przestrzenną - zapewnia odpowiednią hierarchię, co ułatwia orientację i poruszanie się w obrębie całego założenia.

II NAGRODA, AUTORZY: X86 Architekci Tomasz Małachowicz, Rafał Stemporowski, Tomasz Małachowicz

II NAGRODA, AUTORZY: X86 Architekci Tomasz Małachowicz, Rafał Stemporowski, Tomasz Małachowicz

X86 Architekci



II NAGRODA, PRACA PT. SERCE POŁUDNIA, PROJEKTANCI: Michał Strupiński, Ada Jaśkowiec, Kinga Murawska, Zuzanna Sekuła

Nagrodę przyznano ze względu na:
• wyznaczenie głównej osi północ-południe (cardo), łączącej węzeł z hubem mobilności poprzez plac centralny do placu parkowego;
• wyznaczenie lokalnej osi wschód-zachód (decumanus) łączącej nowe centrum usługowe z sąsiadującymi osiedlami;
• oparcie osi cardo o dominanty architektoniczne pełniące funkcje publiczne;
• integrację przestrzeni publicznych, półprywatnych i prywatnych dających poczucie inkluzywności i swobody przemieszczania się;
• miejski charakter pierzei ul. Lawendowe Wzgórze;
• płynne przenikanie się terenów naturalnych i zabudowanych.

II NAGRODA „SERCE POŁUDNIA”: Michał Strupiński, Ada Jaśkowiec, Kinga Murawska, Zuzanna Sekuła

II NAGRODA „SERCE POŁUDNIA”: Michał Strupiński, Ada Jaśkowiec, Kinga Murawska, Zuzanna Sekuła

Michał Strupiński, Ada Jaśkowiec, Kinga Murawska, Zuzanna Sekuła



III NAGRODA, AUTORZY: JAZ+Architekci Sp. z o.o.: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Marianna Waśniewska, Joanna Lipnicka, Julia Krawczyk, Zuzanna Trzcińska, Klaudia Wujkowska, Aleksandra Wiktorko - Rakoczy, Maja Skibińska, Martyna Kędrzyńska.

Praca przedstawia udaną próbę wpisania wielofunkcyjnej zabudowy o charakterze centrotwórczym w silny kontekst kulturowy i przyrodniczy miejsca. Prezentowana idea „ miasta zwartego” realizowana jest w oparciu o konsekwentnie projektowany układ urbanistyczny, oparty na czytelnych, logicznie powiązanych ciągach pieszych i wewnętrznych placach przenikających się z zielonymi skwerami i kameralnymi parkami.

Na szczególną uwagę zasługuje sposób kształtowania przestrzeni pokrytych zielenią, uwzględniających zasady tworzenia zielonej infrastruktury i wykorzystujących istniejącą topografię terenu. Mocną stroną pracy jest właściwe rozwiązanie połączeń z otaczającą zabudową, poprzez powiązanie i kontynuowanie istniejących ciągów pieszych i osi komunikacyjnych.

III NAGRODA, PRACA ZIELONA PRZESTRZEŃ DIALOGU, AUTORZY: Janusz Gujski; Izabela Burda, Jacek Józekowski, Jakub Gorzka

Praca w sposób atrakcyjny, zgodnie z kanonami urbanistycznymi, akcentuje lokalizację Centrum Południe w skali całej dzielnicy Gdańsk Południe.(...) Projekt przewiduje wykonanie osi przestrzeni publicznej, podkreślonej dominantami wysokościowymi i utworzonym przejściem między dużymi obiektami o funkcji usługowej. Forma tych dominant i ich wielkość podlega dyskusji i ewentualnym korektom, ale oś ta tworzy jasną, uporządkowaną strukturę urbanistyczną tego fragmentu miasta.

III NAGRODA: JAZ+Architekci

III NAGRODA: JAZ+Architekci

JAZ+Architekci



WYRÓŻNIENIE, PRACA ZIELONA PĘTLA, AUTORZY: Alicja Maculewicz, Eryk Szczepański, Tomasz Bekas
Praca w sposób trafny definiuje nowy miejski krajobraz oraz jego koncepcję programowo-funkcjonalną z uwagi na:
• czytelność kompozycji całości w relacji do: miasta, sąsiedztwa oraz elementów tworzących zabudowę;
• próbę opanowania trudnej skali arterii komunikacyjnych poprzez propozycję parku liniowego oraz propozycje pierzei dla frontu zespołu od ul. Warszawskiej;
• utworzenie zieleni jako przedpola Parku Południowego z wyznaczeniem dla niej zadań funkcjonalnych,
• odpowiednią strukturę kwartałów - bloków zabudowy mieszkalnej.

WYRÓŻNIENIE, PRACA ZIELONA PĘTLA: Alicja Maculewicz, Eryk Szczepański, Tomasz Bekas

WYRÓŻNIENIE, PRACA ZIELONA PĘTLA: Alicja Maculewicz, Eryk Szczepański, Tomasz Bekas

Alicja Maculewicz, Eryk Szczepański, Tomasz Bekas

Ogłoszony konkurs jest studialny, a to oznacza, że na efekty w przestrzeni nadal będziemy musieli poczekać. Na bazie prac doprecyzowane zostaną założenia do procedowanego planu miejscowego.

Ewa Karendys

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE