Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Czy tradycyjne muzea odejdą do lamusa?

05 marca '19
Dane techniczne
Inwestor: Seoul Metropolitan Government
Lokalizacja: Korea Południowa, Seoul
Pracownia: Melike Altınışık Architects
Projekt: Melike Altınışık
Zespół autorski: Tan Akıncı, Özge Tunalı, Melih Altınışık, Şeyma Özübek, Hüseyin Karameşe

Kalendarium:

  • konkurs
  • realizacja

 

2018–2019
2019–2022

Powierzchnie:

  • działki
  • zabudowy

 

2 500 m²
6 500 m²

Przyszłość nadeszła szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Dynamicznie rozwijające się nowe technologie przynoszą coraz to nowsze możliwości. I tak oto w Seulu roboty wybudują Muzeum Robotyki.

Jak łatwo się domyślić — nie może to być zwyczajny budynek, zastosowanie tradycyjnych metod w tym wypadku byłoby po prostu nie na miejscu. Projekt architektów pracowni Melike Altınışık Architects nacechowany będzie innowacyjnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i architektonicznymi — od projektu po realizację i użyte materiały.

Architekci z tureckiej pracowni MAA (Melike Altınışık Architects) wygrali międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Robotyki w Seulu, w Korei Południowej. Konkurs ten, rozpisany przez seulski rząd, miał na celu zebranie pomysłów na projekt pionierskiego muzeum robotyki — Robot Science Museum (RSM). Muzeum swoją działalnością będzie zarówno wspierać naukę o robotyce, jak i popularyzować wiedzę o robotach. RMS powstanie w centrum rewitalizowanego obszaru, w północnej części miasta (Changbai New Economic Center).

przekrój 

Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości Melike Altınışık Architects

Jak tłumaczy główna projektantka pracowni MAA, Melike Altınışık, nowe muzeum robotyki pełnić będzie rolę katalizatora w rozwoju i promocji nauki, technologii i innowacji w całym społeczeństwie. Muzeum nie tylko ma pokazywać roboty, ale, co najistotniejsze, to właśnie roboty będą odpowiedzialne za cały proces powstania gmachu. Roboty zamontują zakrzywioną metalową fasadę muzeum i, prowadzone przez system modelowania informacji o budynku (BIM), będą formować, montować, spawać i polerować metalowe panele elewacji. Kolejny zespół robotów, metodą druku 3D, wytworzy beton dla terenu wokół muzeum.

montowanie paneli na elewacji

Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości Melike Altınışık Architects

Jak piszą autorzy projektu, głównym celem muzeum ma być wykreowanie własnego wymiaru, odrębnego świata dla robotów i zwiedzających. Obła bryła ma tworzyć pozbawioną kierunków sferę, w której zamiast sztywnej geometrii królować będą płynne i organiczne formy. Muzeum ma stać się podstawą do rozpowszechniania kultury naukowej, dać możliwość poznania najnowszych technologii robotyki, takich jak sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy hologram. W muzeum prowadzone będą również pogłębione kursy szkoleniowe mające na celu badanie nowych robotów.

Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest na koniec 2022 roku.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości Melike Altınışık Architects.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE