NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowy budynek Uniwersytetu Bostońskiego

25 lutego '19

Wraz z rozwojem nowych dyscyplin naukowych otwierają się kolejne możliwości dla innowacyjnych projektów architektonicznych. Architekci z kanadyjskiego biura KPMB, projektując gmach dla wschodzącej gwiazdy nowoczesnej nauki — Data Sciences, zaproponowali wysoki budynek o formie złożonej z kilku przesuniętych względem siebie brył.

Uniwersytet Bostoński i architekci z pracowni KPMB ogłosili plany budowy centrum Data Sciences. Ten siedemnastopiętrowy gmach, usytuowany w samym sercu kampusu Charles River, będzie pierwszym od pięćdziesięciu lat dużym centrum edukacyjnym powstałym na tym terenie i jednocześnie najwyższym budynkiem Uniwersytetu Bostońskiego.

Data Sciences

W odpowiedzi na rozkwit dyscypliny Data Sciences, z pespektywy zarówno edukacji, jak i zatrudnienia, budowa nowego centrum zapewni przestrzeń do kształcenia następnej generacji badaczy, twórców i wynalazców. Gmach zgromadzi pod jednym dachem wydziały matematyki, statystyki i informatyki, a także interdyscyplinarny instytut Rafika B. Haririego.

przekrój podłużny

© KPMB Architects

Najważniejsze cechy budynku to przede wszystkim wspólne przestrzenie, zastosowanie zrównoważonych technologii i relacja gmachu z miastem. Wewnątrz centrum znajdować się będą tablice do notowania pomysłów i szereg tarasowych platform, które mają służyć interakcji studentów w małych grupach. Ze względu na uniwersytecki plan działania w sprawie klimatu oraz ryzyko związane ze wzrostem poziomu morza i zmianą klimatu, centrum będzie wykorzystywać energooszczędne lampy, systemy hydrauliczne oraz mechanizmy ogrzewania i chłodzenia. Na terenie centrum zaplanowane są osłonięte ścieżki dla pieszych, zwiększony teren zieleni i połączenia z historycznymi kamienicami na Bay State Road i Commonwealth Avenue.

Zakończenie budowy planowane jest na wiosnę 2022 roku.

oprac. red.

na podstawie informacji prasowej

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE