Dom Cyfryzacji w Tulln,
projekt: Kronaus Mitterer Architekten ZT GmbH,
Gallister + Partner
Dom Cyfryzacji w Tulln nad Dunajem, niewielkim mieście w Dolnej Austrii, jest kluczowym elementem strategii cyfryzacji regionu, tworząc fizyczny pomost między światem rzeczywistym a wirtualnym. W 2023 roku budynek, zaprojektowany przez biuro Kronaus Mitterer Architekten (KMA) we współpracy z Gallister + Partner, zdobył prestiżową nagrodę BIGSEE, która promuje rozwój zrównoważonej architektury oraz wspiera ideę odpowiedzialnego projektowania na rzecz przyszłych pokoleń.
Dom Cyfryzacji w Tulln — widok na wielowarstwową elewację medialną
fot.: David Schreyer
wielowarstwowe elewacje medialne
Dom Cyfryzacji to nowoczesna, przyszłościowa konstrukcja, której forma w pełni odzwierciedla jego zaawansowaną funkcję. Przezroczyste, wielowarstwowe elewacje medialne powstały dzięki zastosowaniu diod LED umieszczonych na specjalnej metalowej siatce, tworzącej lekką powłokę na zewnętrznych ścianach budynku.
Dom Cyfryzacji w Tulln — rysunek elewacji zachodniej
© Kronaus Mitterer Architekten
Rozwiązanie to umożliwia swobodny przepływ naturalnego światła do wnętrz, a elewacje pozwalają na wyświetlanie cyfrowych komunikatów, które – wyświetlane na szklanych powierzchniach odbijających niebo – sprawiają wrażenie treści unoszących się w chmurach.
Dom Cyfryzacji w Tulln — widok na wielowarstwową elewację budynku
fot.: David Schreyer
przestrzeń innowacji i spotkań
w Tulln an der Donau
Budynek o zróżnicowanych funkcjach mieści przestrzeń wystawową prezentującą technologie cyfrowe, biura dla start-upów, kawiarnię oraz sale wykładowe Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Tulln. Układ Domu Cyfryzacji przyjmuje formę prostokąta, otwartego z jednej strony, co sprzyja integracji z otoczeniem.
Dom Cyfryzacji w Tulln — rzut parteru
© Kronaus Mitterer Architekten
Parter zaprojektowano jako otwartą, przejrzystą przestrzeń, pełniącą funkcję symbolicznej „bramy” do obiektu. Nowa zabudowa umożliwiła także stworzenie wspólnego, zielonego dziedzińca, który stał się nowym miejscem spotkań i odpoczynku na kampusie.
Dom Cyfryzacji w Tulln — widok wnętrza
fot.: David Schreyer
przestrzeń wewnętrzna Domu Cyfryzacji
Główne wejście, usytuowane na narożniku, prowadzi do przestronnego, trzypiętrowego foyer, oświetlanego naturalnym światłem, z kórego można przejść do pobliskiego showroomu, części uczelni na zachodzie, restauracji na parterze oraz na niższe i wyższe piętra.
Dom Cyfryzacji w Tulln — 3D model
© Kronaus Mitterer Architekten
showroom jako centralny punk budynku
Na pierwszym piętrze mieści się przestrzeń dla start-upów i coworkingu, natomiast na drugim – rozbudowana część uczelniana. Centralnym punktem budynku jest showroom — elastyczna przestrzeń wystawowa, która może przekształcić się w salę eventową z otaczającą 360° ścianą LED, zapewniającą odwiedzającym wciągające doświadczenia. Nad tą przestrzenią umieszczono salę spotkań, która oferuje panoramiczne widoki na otoczenie.
Dom Cyfryzacji w Tulln posiada salę z ekranem LED, który otacza pomieszczenie w 360°,
zapewniając odwiedzającym wciągające doświadczenie
fot.: David Schreyer
W obliczu rosnącego zagrożenia cyberprzestępczością zapewnienie bezpiecznego przejścia do cyfrowego świata staje się niezbędne, zwłaszcza dla mniejszych firm. W dzisiejszym środowisku, w którym dane mają ogromną wartość, ich utrata lub niewłaściwe wykorzystanie mogą prowadzić do poważnych strat finansowych oraz zaszkodzić reputacji przedsiębiorstw. Dom Cyfryzacji ma na celu stać się centralnym miejscem, które wspiera cyfryzację oraz pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom w osiąganiu sukcesów w erze cyfrowej.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Kronaus Mitterer Architekten ZT GmbH