Robert Juśkiewicz z Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie zaprojektował budynek hotelu z elementami dostępnymi publicznie w Lublinie. Ze SPA, salonu fryzjerskiego, gabinetu stomatologicznego czy siłowni mogliby skorzystać tu zarówno przyjezdni, goście hotelu oraz mieszkańcy Lublina. Projekt ma na celu stać się wizytówką miasta — doskonale ulokowany, z mnogością funkcji zaspokoiłby wiele potrzeb mieszkańców jednocześnie.
Przedmiotem pracy inżynierskiej dyplomowej jest projekt architektoniczno-budowlany budynku hotel z usługami w parterze jako budynku użyteczności publicznej. Obiekt usytuowano w mieście Lublin w obrębie dzielnicy Za Cukrownią.
wizualizacja
proj.: Robert Juśkiewicz
potężny gmach, by pomieścić wiele funkcji
Działka zlokalizowana jest niedaleko centrum miasta, a co najważniejsze w pobliżu obiektów sportowych i rekreacyjnych jakim są Arena Lublin i Aqua Lublin, a także Dworca Metropolitalnego. Budynek stanowiłby idealną wizytówkę dla miasta, pod względem estetycznym, funkcjonalnym i lokalizacyjnym. Dzięki małym odległościom, pomiędzy strategicznymi punktami, łatwym i szybkim dostępem do komunikacji miejskiej i pozamiejskiej, budynek stałby się wysoce atrakcyjny dla potencjalnych użytkowników. Obiekt byłby idealnym rozwiązaniem dla potrzeby wynajmu pokoi hotelowych przez odwiedzających turystów, sportowców czy kibiców, ale także przez osoby przyjeżdzających w sprawach biznesowych.
wizualizacja
proj.: Robert Juśkiewicz
Budynek został usytuowany na działce zgodnie z ustaloną nieprzekraczalną linią zabudowy od dziedzińca, obowiązującą linią zabudowy od południa i obowiązującą linią zabudowy pierzejowej od strony północno-wschodniej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej nie naruszając w ten sposób warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Budynek jest dość dużej kubatury, dlatego też jego bryła został optycznie podzielona na mniejsze segmenty przedzielone korytarzem ze strefą wypoczynkową.
ogólnodostępny parter i przytulne piętra
Na parterze znajdują się usługi, natomiast na kondygnacjach wyższych pokoje hotelowe i sale konferencyjne. W budynku wyodrębniono cztery strefy przeciwpożarowe, które posiadają cztery oddzielne pionowe drogi ewakuacyjne, natomiast w centralnej części budynku windy oraz schody galeriowe dzięki czemu komunikacja jest wygodna. Zaprojektowano trzy różne rodzaje fasady z zastosowaniem tych samych materiałów jakim są spiek kwarcowy, szkło i aluminium, ale o różnych formach przeszkleń, wykuszy czy też elementów dekoracyjnych, tak aby urozmaicić bryłę budynku, a także nadać oryginalnego charakteru wyodrębnionym segmentom. Ażurowe panele aluminiowe w kolorze antracyt, z artystycznie powycinanymi kształtami, dopełniają bryłę łącząc segmenty budynku w jedną całość.
plansza – przekroje
proj.: Robert Juśkiewicz
Parter pełni funkcję usługową i jest w większości ogólnodostępny dla osób nie tylko korzystających z hotelu. Zaprojektowano tu recepcję, pokój ochrony, pokój gier, pokój dla dzieci, restauracja, toalety ogólnodostępne, salon SPA, salon fryzjerski, gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej oraz siłownie. Na pozostałych piętrach zaprojektowano pokoje gościnne i pomieszczenia gospodarcze oraz dodatkowo na pierwszym piętrze dwie sale konferencyjne i dwa pokoje pracownicze. W centralnej części budynku od strony południowo-wschodniej, na każdej z kondygnacji nadziemnej zaprojektowano open space jako strefę wypoczynkową, w której znajdują się: sześć wind, schody galeriowe oraz dodatkowo na parterze recepcja. Open space pełni funkcje wypoczynkową, ale także integracyjną dla gości hotelowych, którzy chcieliby poza swoimi pokojami spędzić czas na rozmowach czy też wspólnym czytaniu książek.
estetycznie i zielono
Projektowany budynek nie byłby w pełni atrakcyjny, gdyby nie projekt zagospodarowania terenu, który stanowi jego integralną część. Dlatego też zaproponowano takie rozwiązania architektoniczne, aby przestrzeń wokół budynku oraz sam budynek były jednością kompozycyjną, estetyczną i funkcjonalną. Główna część zagospodarowanego terenu znajduje się wewnątrz działki pomiędzy północno-wschodnią, południowo-wschodnią i południowo-zachodnią częścią budynku z otwartą przestrzenią i zarazem bezpośrednim dojściem od strony północno-zachodniej. Zaprojektowano w tym miejscu część reprezentacyjno-wypoczynkową z dużą ilością zieleni niskiej oraz kilkoma drzewami na podwyższonych rabatach i kaskadach, a także duży plac z ławkami w centralnej części oraz mniejsze skwery pomiędzy rabatami. Od strony południowo-zachodniej również zaprojektowano część wypoczynkowo-reprezentacyjną z zielenią oraz skwerami z ławkami.
makieta
proj.: Robert Juśkiewicz