Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Luźne rozmowy o architekturze

25 listopada '18

W dniach 21–22 listopada 2018 roku odbył się w Krakowie organizowany przez A&B Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych (FOPA), który towarzyszył międzynarodowemu kongresowi Open Eyes Economy Summit 2018. Goście naszego wydarzenia odwiedzili trzy krakowskie pracownie: Biuro Projektów Lewicki Łatak, Horizone Studio i Biuro Architektoniczne Wizja.

Pierwszego dnia wydarzenia zwiedzający przybyli do kamienicy przy ulicy Dolnych Młynów 7, gdzie na kolejnych piętrach mieszczą się siedziby pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak i Horizone Studio. W miłej, luźnej atmosferze, przy lampce wina, mogli posłuchać opowieści Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka (laureatów, między innymi, ubiegłorocznej Honorowej Nagrody SARP) oraz Bartłomieja Kisielewskiego (partnera w pracowni Horizone Studio, docenianej między innymi za projekty tzw. budownictwa zielonego). W drugim dniu festiwalu osoby zainteresowane architekturą odwiedziły Biuro Architektoniczne Wizja, mieszczące się przy ulicy Wróblewskiego 3, gdzie o swoich projektach i o zawodzie architekta opowiadał dyrektor biura, Stanisław Deńko.

Uczestnicy festiwalu – głównie studenci architektury i młodzi architekci – pytali o tajniki projektów powstających w odwiedzanych pracowniach, a także o warsztat pracy prowadzących je architektów i zasady rekrutacji na organizowane w nich staże. Przy warsztatowym stole można było podyskutować o meandrach zawodu, a także przyjrzeć się metodzie pracy poszczególnych biur, zapoznać się ze zdaniem ich przedstawicieli na tematy związane z przestrzenią miejską oraz obejrzeć modele, szkice, wizualizacje i zdjęcia poszczególnych realizacji.

„Dni otwartych pracowni są okazją do popatrzenia na pracę biur od kuchni. W innych krajach, gdzie są organizowane, odwiedzającymi są często osoby niezwiązane z zawodem, ale zainteresowane tematem architektury jako elementem ich życia, kultury czy edukacji. FOPA odwiedzili głównie studenci i młodzi architekci. O czym rozmawialiśmy? O zawodzie architekta, o jego polskiej specyfice (także w kontekście pracy w innych krajach), o możliwościach rozwoju, o szansie, jaką dało nam wszystkim kilkanaście ostatnich lat boomu inwestycyjnego, i o związanych z tym zagrożeniach w planowaniu miast. Miło było spotkać się w gronie osób, którym architektura i jakość przestrzeni w mieście leżą na sercu. Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach wydarzenia uda się zainteresować rozmową o architekturze także osoby spoza zawodu, bo architektura dotyczy przecież nas wszystkich” – podsumowuje pierwszy krakowski Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych Bartłomiej Kisielewski.

Magda BRONIATOWSKA

fot.: Lubomir Nikolov

W organizacji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych uczestniczyły firmy: Alufire, Biuro Styl, Fakro, Fuhr Polska, Gerda i Usługi Informatyczne SZANSA.

 

Biuro Projektów Lewicki Łatak
tworzy dwóch charyzmatycznych architektów Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak. Są tegorocznymi Laureatami Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. w uzasadnieniu jury czytamy: „wybitna działalność twórcza, udokumentowana licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi. Zrealizowane obiekty prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie. Na szczególną uwagę zasługują realizacje budynków wielorodzinnych we Wrocławiu, zagospodarowania Placu Bohaterów Getta (Zgody) w Krakowie oraz Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ulicy Focha w Krakowie”.

 

Horizone Studio
to kreatywne i dynamiczne biuro architektoniczne mające swoją główną siedzibę w Krakowie, specjalizujące się w projektowaniu budynków biurowych, użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych. Pasją architektów z Horizone Studio jest tworzenie przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Działalność pracowni od lat jest silnie zakorzeniona w idei zrównoważonego rozwoju, a projekty powstające w biurze są efektem zintegrowanego procesu projektowego. Są autorami m.in. siedziby Ericpol w Łodzi, projektu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie (w trakcie realizacji), Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (z Pysall Ruge Architekten.

 

Wizja Biuro Architektoniczne
założone przez Stanisława Deńko oraz amerykańskiego architekta Glenna Lewisa w 1993 roku. Stanisław Deńko wrócił wtedy właśnie ze Stanów Zjednoczonych, dokąd został zaproszony przez prof. Billa Rudda, dziekana College of Architecture na University of Tennessee w Knoxville, by prowadzić tam zajęcia z projektowania urbanistycznego i architektonicznego. Po trzech latach praktyki dydaktycznej powrócił do kraju, by w nowych warunkach ustrojowych, a więc z nowymi perspektywami dla uprawiania zawodu założyć biuro architektoniczne.Fundament pracowni stanowi przede wszystkim doświadczenie jej lidera, który jednak zawsze pozostawia młodszym współpracownikom dużą swobodę w tworzeniu wizji i rozwijaniu ich w procesie projektowania. Ostateczne decyzje podejmowane są wspólnie, aż do etapu realizacji poszczególnych dzieł. Podstawą pomysłów jest przekonanie, że forma zawarta w fizycznej materii budowli jest językiem niosącym przekaz, konkretną treść. Geneza formy to ścieżka, na której spotykają się elementy natury, kontekstu kulturowego, zwyczaje, tradycja – to, co zawiera się w doświadczeniach z przeszłości w połączeniu ze współczesnymi osiągnięciami cywilizacyjnymi. Najwybitniejsze realizacje to m.in.: Cricoteka (współautor: nsMoonStudio), Krakowski Park Technologiczny, Angel City w Krakowie, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, budynek biurowy Inkubatora Krakowskiego Parku Technologicznego, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Terminal I i II, Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa na Kazimierzu w Krakowie.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE