Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Marina nad jeziorem Ukiel

15 kwietnia '19
Dane techniczne
Inwestor: Miasto Olsztyn
Lokalizacja: Polska, Olsztyn
Pracownia: Restudio Jacaszek Architekci
Zespół autorski: Rafał Jacaszek, Maciej Jacaszek, Grzegorz Porębski
Współpraca autorska:
Alicja Jacaszek, Piotr Flisikowski, Piotr Karaś
Architektura wnętrz: Maciej Jacaszek, Alicja Jacaszek
Architektura krajobrazu: Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Anna Głowacka
Konstrukcja: Bogdan Jasko
Generalny wykonawca:
Skanska

Kalendarium:

  • konkurs
  • projekt
  • realizacja

 

2011
2014
2015

Powierzchnie:

  • terenu
  • zabudowy
  • użytkowa

 

11 490 m²
4 749 m²
3 063 m²

Kubatura:

15 682 m³

Koszt:

ok. 30 000 000 PLN

Centrum Sportów Wodnych i Lodowych nad jeziorem Ukiel w Olsztynie to ośrodek żeglarski i jednocześnie jedna z najciekawszych marin w Polsce. Jego nowoczesna architektura zbiera świetne recenzje zarówno w środowisku żeglarskim, jak i wśród mieszkańców Olsztyna i turystów.

Najważniejszym celem, jaki postawili przed sobą architekci, było jak najlepsze wpasowanie zabudowy mariny i hangaru w otaczający krajobraz tak, aby budynek nie dominował nad otoczeniem. Architektoniczne założenie realizuje ideę jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowania widoków na jezioro Ukiel i panoramę Olsztyna. W architekturze obiektów widać nienachalne nawiązania do form marynistycznych — pochylone, jasne ściany budynków przywodzą na myśl fragmenty kadłubów jachtów. Co więcej, indywidualnie zaprojektowana piąta elewacja budynku — zielony dach z kompozycjami roślin, głazów i drewnianych platform widokowych — jest naturalnym przedłużeniem wzgórza, w które wkomponowana została bryła budynku. 

Architektura

Jak piszą autorzy projektu, koncepcja centrum żeglarstwa przełamuje stereotypy związane z funkcjonowaniem marin: ośrodek nie jest przestrzenią zamkniętą, dostępną tylko dla wtajemniczonych. Architekci zaprojektowali hangar na łodzie jako przestronną, przeszkloną przestrzeń, w której zaciera się granica pomiędzy tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz. Zdaniem architektów, dzięki temu zabiegowi można obcować ze światem żeglarskim, oglądając przechowywane w obiekcie profesjonalne jednostki pływające. Jak podkreślają autorzy projektu, ten wielofunkcyjny obiekt — zlokalizowany niemal na styku z linią brzegową — stanowi otwartą przestrzeń, z której korzystać mogą zarówno amatorzy żeglarstwa, profesjonalni zawodnicy, jak i mieszkańcy Olsztyna, czy też turyści.

Zagospodarowanie terenów
wokół przystani wodnej

W ramach zagospodarowania terenu wokół przystani wodnej zrealizowano ciągi piesze, ścieżki rowerowe oraz place rekreacyjne. Układ ścieżek jest ściśle zintegrowany z budynkami, na dachach których zaprojektowano drewniane tarasy z widokiem na panoramę Olsztyna. Nawierzchnię ścieżek wykonano ze swobodnie ułożonych na trawie płyt z betonu architektonicznego.

Amfiteatr

Pomiędzy budynkami mariny i hangaru autorzy projektu przewidzieli amfiteatr z miejscami do siedzenia, głównymi schodami oraz zielenią. Wielopoziomowy plac stanowi główne wejście na teren mariny. Przed amfiteatrem zaprojektowano rozległy drewniany taras, który dodatkowo może pełnić funkcję sceny. 

Mała architektura — kamienie

Ważnym elementem zagospodarowania terenu stały się ogromne kamienie, które rozrzucono po całym terenie mariny. Zabieg ten, to nawiązanie do charakterystycznego elementu krajobrazu Warmii i Mazur — głazów narzutowych, które na przestrzeni lat inspirowały swoją imponującą skalą, formą i kompozycją. Oprócz symbolicznego nawiązania do archetypu krajobrazu warmińskiego, pola kamieni stanowią także naturalną barierę chroniącą przed niekontrolowanym wejściem do niepożądanych stref całego założenia (np. na dachy poza wyznaczonymi punktami widokowymi).

Nagrody

Projekt mariny — przystani wodnej wraz z innymi obiektami nad jeziorem Ukiel w Olsztynie — zdobył wiele prestiżowych nagród architektonicznych: nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP za wybitne dzieło architektoniczne (najlepsza przestrzeń publiczna), nagrodę Eurobuild, nagrodę Kryształowa Cegła oraz Srebrny Wawrzyn Olimpijski. Projekt architektoniczny zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel nominowany był także do nagrody Mies Van der Rohe oraz do nagrody Polityki.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego i materiałów prasowych

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE