Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Mateusz Lewandowski – „ZEN.s - Onsen w polskich warunkach kulturowych”

01 października '24
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2023
Nazwa: „ZEN.S - ONSEN W POLSKICH WARUNKACH KULTUROWYCH”
Autorka:

Mateusz Lewandowski

Uczelnia:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Promotorzy:
dr hab. Katarzyna Adaszewska prof. UMK; mgr inż. arch. Katarzyna Rudólff-Kanabaj

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Tematem pracy jest projekt interpretacji tradycyjnych przestrzeni onsen w polskich realiach. Interpretacja ta ma na celu zgłębienie cech charakterystycznych onsenu jako miejsca typowego dla dalekowschodniej kultury Japonii, a następnie zaimplementowania elementów tej przestrzeni (kulturowej i fizycznej) w architekturze wnętrz w warunkach polskich. Projekt ma zobrazować zagadnienie w wariancie interpretacji przestrzeni tradycyjnych oraz futurystycznych przestrzeni (utrzymanych w popkulturowym klimacie) możliwych do odkrycia za pośrednictwem okularów AR.

Podział pawilonów

Podział pawilonów

© Mateusz Lewandowski

Specyfikę układu funkcjonalnego określa wprowadzenie motywu duchowej ścieżki. Wzoruje się ona na koncepcji rezydencji Shinden Zukuri oraz nawiązuje do koegzystencji człowieka i natury. Klient przechodząc przez poszczególne przestrzenie, począwszy od lobby aż do onsen, przygotowuje się na oczyszczenie ciała (w aspekcie fizycznym) i umysłu (w duchowym ujęciu kontaktu z naturą) z „nieczystości”. Ważną rolę w tym duchowym procesie odgrywa otwarty ogród, cechujący się spokojem i ładem typowym dla ogrodów zen.

Przekrój

Przekrój

© Mateusz Lewandowski

Gra światła i cieni w lobby możliwa jest dzięki wysokim oknom, które wpuszczają mnóstwo naturalnego światła do wnętrza budynku. Aby jednak mocne światło słoneczne, a zarazem ciepło, nie przeszkadzało znajdującym się we wnętrzu osobom, zastosowane zostały długie zasłony oddające poczucie lekkości i zwiewności. Głównym twórcą charakteru wnętrza jest jednak niezakryta typowymi materiałami wykończeniowymi konstrukcja drewniana. Jasne drewno konstrukcji prezentuje szczerość użytego materiału, kreując podziały przestrzenne. Centralne drzewo, dokoła którego można swobodnie przechodzić, stanowi nawiązanie do bliskiego kontaktu z naturą, tak ważnego w kulturze japońskiej.

Wizualizacja - LOBBY

Wizualizacja - LOBBY

© Mateusz Lewandowski

Stylistyka baru sushi różni się od reszty wnętrz, zyskując na oryginalności i rozpoznawalności. Tuż przy stanowisku recepcyjnym znajdują się blaty zamocowane na metalowym, loftowym stelażu. Przestrzeń ponad blatami wypełnia lampa z rdzawymi wiszącymi detalami. Na uwagę zasługuje przestrzeń ze stolikami, która cechuje się teatralną instalacją ścienną tworzącą klimat tradycyjnej japońskiej ulicy. Podziały ścienne wykorzystujące lamele i elementy dachowe tworzą pewną niespodziankę. Klient po wejściu do zaaranżowanego w ten sposób wnętrza, odczuć może, że wchodząc do budynku, jednocześnie „wyszedł” na zewnątrz innej przestrzeni. Dopełnieniem kompozycji są wiszące nad stolikami lampy, których srebrna kolorystyka wynika z subtelności materiału drobnej siatki, z której są wykonane. Skupiska wiszących lamp tworzą rzeźbiarski efekt, znakomicie kontrastując z ciemnym otoczeniem.

Wizualizacja - BAR

Wizualizacja - BAR

© Mateusz Lewandowski

Pomieszczenie, w którym znajduje się strefa pryszniców, jest bezpośrednio połączone z szatniami. Celem takiego zabiegu projektowego było nadanie spójności i harmonii wnętrzom. Jedynym elementem oddzielającym szatnie od strefy pryszniców jest wydzielone lamelami miejsce z bambusami. Aranżacja bazuje na powtarzalnym wykorzystaniu modułu ściennego skonstruowanego z drewnianych elementów inspirowanych tradycyjnymi podziałami architektonicznymi. Minimalistyczne oświetlenie i rytm drewnianych podziałów kontrastujący z jasnymi wypełnieniami nadaje pomieszczeniu elegancki charakter.

Wizualizacja - SZATNIE

Wizualizacja - SZATNIE

© Mateusz Lewandowski

Hala onsen mieści dwa duże baseny. Pierwszy z nich znajduje się w całości pod zadaszeniem, drugi, z gorącą wodą, jest położony w podwyższonej części onsen ze świetlikiem. Świetlik ten jest głównym pomysłem interpretującym tradycje lokowania onsenów w otwartej przestrzeni przyrody. Łączy też w najszerszym stopniu tradycyjne cechy z nowoczesną interpretacją przestrzeni i konstrukcji. Umożliwia poczucie bliskości z naturą. Przymocowany do ścian kamień wzmaga to wrażenie. Ważnym elementem wystroju są także długie, płócienne tkaniny. Strefę relaksu dopełniają stojące tam leżaki. Dodatkowo, dla osób pragnących doświadczyć kąpieli onsen w małym gronie znajomych lub rodziny, przygotowana została przestrzeń z baliami.

Wizualizacja - ONSEN

Wizualizacja - ONSEN

© Mateusz Lewandowski

Wizualizacja - CYBER_ONSEN

Wizualizacja - CYBER_ONSEN

© Mateusz Lewandowski

Mateusz Lewandowski

Ilustracje: © Autor

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Rekuperatory MISTRAL
INSPIRACJE