Znamy nominacje w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. W finale trzeciej edycji nagrody sędziowie będą mieli największy wybór w kategorii „budynek użyteczności publicznej”. Podobnie, jak przed rokiem niedosyt da się odczuć w dziedzinie budownictwa wielorodzinnego.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego to wciąż jeszcze młody, ale budujący swoją renomę konkurs na najlepszą realizację regionu i pochodzących z niego architektów. Pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku z inicjatywy poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, ze wsparciem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP (obie instytucje są organizatorami). W tym roku, w ramach trzeciej edycji, kapituła konkursu, której przewodniczy Natalia Paszkowska (pełny skład sędziowski: tutaj) wytypowała 30 nominacji w siedmiu kategoriach (pełna lista na stronie konkursu). O kilku nominowanych miejscach i obiektach pisaliśmy już obszernie na naszej stronie (linki w tekście).
publiczne poza Poznaniem
Czternaście realizacji z Wielkopolski znajduje się w administracyjnych granicach Poznania, a dziewięć — województwa, z czego najbardziej peryferyjna — kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie pod Kępnem na południu regionu (proj. New Architekci). To jeden z nominowanych obiektów w najbardziej zróżnicowanej i licznej (sześć typów) kategorii „budynek użyteczności publicznej”. Zróżnicowanie dotyczy zarówno skali, jak i funkcji. Obok masywnego biurowca Nowy Rynek w Poznaniu (proj. Medusa Group) na liście znalazł się również bardzo kameralny pawilon do ćwiczenia jogi w Przeźmierowie pod Poznaniem (proj. Mili Młodzi Ludzie).