Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowy europejski Bauhaus. Hubert Trammer współtwórcą

15 marca '21

Dyskusji o przyszłości architektury i miast w post-pandemicznej rzeczywistości nie brakuje. I choć restrykcje są ponownie coraz ostrzejsze, to gdzieś tam majaczy się „lepsze jutro". Unia Europejska powołała do życia inicjatywę, która ma w przyszłości zrewolucjonizować funkcjonowanie architektury w Europie. Wśród twórców projektu Hubert Trammer.

Nowy Bauhaus

Nowy Europejski Bauhaus. Co ma wspólnego z Bauhausem? Najnowsza inicjatywa nawiązuje swoją ideą do pierwotnego Bauhausu Gropisa, bierze pod uwagę rozwiązania projektowe, które koncentrują się na potrzebach człowieka, angażując społeczność do wspólnych działań na rzecz przestrzeni.

Istotą nowego europejskiego Bauhausu jest to, jak razem żyjemy, nasze wartości, nasze wspólne przestrzenie pracy i odpoczynku, nasze zbiorowe i indywidualne doświadczenia. To projekt dla wszystkich regionów i obszarów Europy. Promując dostępne cenowo rozwiązania, powinien przyczynić się do poprawy spójności społecznej i rozwiązywania problemów mieszkaniowych. - mówi komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira.

Polak wśród twórców

Do udziału w inicjatywie zaproszono Huberta Trammera. Polski architekt, wykładowca i krytyk architektury znalazł się pośród grona osiemnastu osób z całego świata. Razem z nim tworzyć nowy Bauhaus będą między innymi architekci - Shigeru Ban i Bjarke Ingels José Pedro Sousa i projektanci, Mária Beňačková Rišková, ekolog Thiëmo Heilbron, norweska aktywistka Gina Gylver, urbanistka Eszter Dávida i inni. Hubert Trammer jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, wykładowcą na Politechnice Lubelskiej. Polak jest autorem wielu publikacji i wystaw (m.in. ponad 200 artykułów na temat architektury). To właśnie on decyduje o nominacjach do Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej Mies van der Rohe Award.

zielony ład

Nowy Bauhaus zakłada przygotowanie mechanizmów, jakimi kierują się architekci i projektanci na post-pandemiczną rzeczywistość. „Chcemy zrewolucjonizować Europę” – czytamy o projekcie na stronie Komisji Europejskiej. Co to oznacza? Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus ma na celu popularyzację, ale i wcielanie w życie nowej, lepszej polityki ekologicznej. Politykę tę Komisja Europejska nazwała Europejskim Zielonym Ładem. Fundamentami ładu jest rozwój gospodarczy i oszczędność zasobów, ale poza tym również kładzie nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych – nawet do zera. Unia ma ambitny plan, by przeistaczanie europejskich miast w „bardziej zielone” działo się jednocześnie, nie zostawiając żadnego regionu w tyle.

kolejny etap

Celem przyświecającym inicjatywie nowego europejskiego Bauhausu jest opracowanie innowacyjnych ram wspierających, ułatwiających i przyspieszających transformację ekologiczną poprzez połączenie zrównoważonego rozwoju i estetyki. Tworząc pomost między światem sztuki i kultury z jednej strony, a światem nauki i technologii z drugiej, zaangażujemy całe społeczeństwo: naszych artystów, naszych studentów, architektów, inżynierów, naszych naukowców i innowatorów. Nowy europejski Bauhaus zainicjuje zmianę systemową. - powiedziała Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Na oficjalnej stronie Unii Europejskiej poświęconej projektowo-ekologicznej inicjatywie można śledzić kolejne etapy prac osiemnastoosobowego zespołu. Trwa interdyscyplinarna, ogólnoeuropejska burza mózgów – jak zazielenić i ulepszyć przestrzeń, dzięki projektowaniu?

Jeśli chcemy, by dokoła nas następowała rzeczywista zmiana – by nasze wspólne życie stawało się piękniejsze i bardziej zrównoważone – powinniśmy pomyśleć nad tym, w jaki sposób nowy europejski Bauhaus może połączyć generację nowych pomysłów z ich zastosowaniem w konkretnych miejscach. – pisze Komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira.

inspirować do zmian

W następnej fazie inicjatywy, zostanie zrealizowane pięć projektów służących współtworzeniu nowych, ekologicznie zrównoważonych i integracyjnych rozwiązań. Notomiast ostatnim etapem projektu jest faza popularyzacji – przekazywanie pomysłów i koncepcji określających nowy europejski Bauhaus.

Jaka byłaby lepsza, bardziej zielona, zintegrowana przestrzeń? Pomysły i eseje wciąż można zgłaszać o TUTAJ.

Marta Kowalska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE