Modernizacja liceów
im. Louise'a Michelai im. Louisa Aragona,
projekt: archi5
W 2015 roku francuskie biuro architektoniczne archi5 zakończyło modernizację kolejnej szkoły średniej w Normandii. Wcześniej zespół architektów zrealizował projekt rozbudowy placówki w Sotteville-lès-Rouen, zlokalizowanej częściowo pod ziemią. Tym razem pracownia podjęła się zadania związanego z połączeniem dwóch szkół średnich w miejscowości Gisors. Licea im. Louise”a Michela i im. Louisa Aragona znajdują się w obszarze o bogatym kontekście historycznym, a w ramach modernizacji do istniejących obiektów dodano nową stołówkę, internat oraz halę sportową. Głównym celem przedsięwzięcia było zintegrowanie dwóch oddzielnych kampusów w spójną całość.
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors — przekrój podłużny mostu
© archi5
zintegrowany układ przestrzenny kampusu
Na zachodnim krańcu kampusu znajduje się hala sportowa, która sąsiaduje z internatem i stołówką. Nieco dalej położony jest budynek liceum im. Louisa Aragona, a centralnym elementem założenia jest most, który pełni funkcję łącznika między obiektami. Po wschodniej stronie kompleksu usytuowane jest liceum im. Louise'a Michela, domykając układ przestrzenny kampusu.
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors — detale
fot. Sergio Grazia © archi5
łączenie kampusów
– poprawa komunikacji i bezpieczeństwa
Choć oba licea znajdują się w bliskim sąsiedztwie, dzieli je znaczna przestrzeń. Po zakończeniu budowy, architekci zaprojektowali przestrzeń w taki sposób, aby poprawić dostępność tras łączących oba kampusy oraz zwiększyć bezpieczeństwo uczniów.
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors — plan zagospodarowania przestrzennego
© archi5
budynek mostu jako kluczowy element
przestrzeni edukacyjnej
Kluczowym elementem nowego kampusu jest tzw. budynek mostu – konstrukcja o formie tradycyjnego domu. Dzięki zastosowaniu długich ramp budynek pełni funkcję łącznika między dwoma szkołami, tworząc wygodną ścieżkę, która łączy boiska liceum im. Louise”a Michela z liceum im. Louisa Aragona, integrując obie placówki.
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors
fot. Sergio Grazia © archi5
Dzięki swojej lokalizacji i funkcji jednoczącej budynek mostu staje się symbolem i emblematem liceum
— podkreślają architekci
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors — kluczowym elementem nowego kampusu jest tzw. budynek mostu – konstrukcja o formie tradycyjnego dom
fot. Sergio Grazia © archi5
modułowa konstrukcja mostu łączącego licea
Most łączący licea w Gisors to wieloelementowa konstrukcja składająca się z modułów o formie tradycyjnych domów. Każdy segment ma prostokątną podstawę i dwuspadowy dach, tworząc charakterystyczny rytm powtarzających się brył wzdłuż całej przeprawy. Wszystkie „domy” są przykryte dwuspadowym dachem. Układ przestrzenny zapewnia nie tylko połączenie między kampusami, ale także pełni funkcję użytkową – wewnątrz mieszczą się przestrzenie do nauki i zakwaterowania uczniów, a takze hala sportowa.
Licea Louise Michel i Louis Aragon w Gisors — widok wnętrza hali sportowej znajdującej się wewnątrz modułów mostu
fot. Sergio Grazia © archi5
projekt wkomponowany w historyczny krajobraz Gisors
Oba licea znajdują się po przeciwnych stronach historycznej ulicy Eragny, a ich kampusy rozdziela ulica de Verdun. Celem projektu było stworzenie przestrzeni edukacyjnej, która wkomponowuje się w charakter miasta, łącząc jego historyczne dziedzictwo z otaczającym, współczesnym krajobrazem.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni archi5.