Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

„Najpierw skok na głęboką wodę, a teraz praca na własnych warunkach”. Archigrest w jesiennej edycji FOPA 2024

12 listopada '24

Jak to jest zaprojektować najlepszą przestrzeń publiczną w Europie? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi u Marcina Maraszka i Macieja Kaufmana z warszawskiej pracowni Archigrest podczas 10. edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych!

Transmisja spotkań dostępna będzie na naszych kanałach

Facebook         Facebook

partnerzy

partnerzy

Jesienną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych zaczniemy na Śląsku, w siedzibie pracowni TOPROJEKT (18 listopada o godzinie 13.00), później przeniesiemy się do Warszawy, gdzie zajrzymy do biur Nizio Design International (21 listopada o godzinie 13.00) i Archigrest (22 listopada o godzinie 13.00). Transmisje na żywo oglądać będzie można na Facebooku i YouTubie A&B!

Archigrest
22 listopada, godzina 13.00

Marcin Maraszek i Maciej Kaufman założyli wspólną pracownię w 2018 roku, dziś zespół liczy siedem osób. Nie straszna im żadna skala — podejmują się zarówno projektów domów jednorodzinnych, jak i kompleksów urbanistycznych i krajobrazowych, czego doskonałym przykładem są dwa warszawskie parki stworzone we współpracy z pracownią architektury krajobrazu topoScape: Park Żerański (wciąż w budowie, ale mamy wrażenie, że już niedługo będzie o nim głośno!) i Park na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Park Żerański w Warszawie

Park Żerański w Warszawie

© Archigrest

O tym drugim głośno jest już od jakiegoś czasu — zgarnia bowiem niemal wszystkie branżowe nagrody: Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, Grand Prix nagrody architektonicznej Polityki, międzynarodową nagrodę LILA Landezine, wyróżnienie Ministra Rozwoju i Technologii i... European Prize for Public Space 2024, czyli nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie!

park na Kopcu Powstania Warszawskiego

park na Kopcu Powstania Warszawskiego

fot.: Michał Szlaga

Biorą udział w konkursach architektonicznych, w których głównym kryterium jest jakość. W ostatnim czasie zdobyli I Nagrodę w konkursie na projekt rewitalizacji i adaptacji zespołu pałacowego i założenia obronnego w Bieżuniu (we współpracy z topoScape), II Nagrodę w konkursie na projekt wielorodzinnych budynków przy ulicy 1 Sierpnia 30B w Warszawie (we współpracy z EMA Studio) czy III Nagrodę w konkursie na projekt Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Końskich.

pałac w Bieżuniu

pałac w Bieżuniu

© Archigrest

Jak powstają ich projekty?

Poszukujemy nieoczywistych inspiracji w „ruinach przyszłości”: niezrealizowanych i zapomnianych wizjach lepszego jutra, na zatrzymanych budowach i porzuconych przestrzeniach przejętych przez czwartą przyrodę — tłumaczą architekci.

wnętrze pracowni przy ulicy Marszałkowskiej 83

wnętrze pracowni przy ulicy Marszałkowskiej 83

© Archigrest

 
Jesteście ciekawi, jak pracuje się w biurze Archigrest? Szykujcie pytania, będziecie mieli okazję zadać już 22 listopada, a tymczasem zapraszamy na sesję pytań i odpowiedzi z Marcinem Maraszkiem i Maciejem Kaufmanem!

 
Ola Kloc
: Skąd wzięła się nazwa pracowni?

Marcin Maraszek i Maciej Kaufman: Wymyślenie nazwy pracowni to bardzo trudne zadanie. Początkowo myśleliśmy o standardowym czteroliterowym skrótowcu w stylu 2A2P, WCXA, JESM, BDSM, jednak szybko okazało się, że polskie pracownie wyczerpały już pulę wszystkich możliwych kombinacji. Dlatego nazywamy się po prostu archigrest.

 
Ola
: Pracownia to dla nas...

Marcin i Maciej: Najpierw skok na głęboką wodę, a teraz praca na własnych warunkach. 

dom na Kaszubach

dom na Kaszubach

© Archigrest

 
Ola
: Czego dotyczył Wasz pierwszy wspólny projekt?

Marcin i Maciej: W 2015 roku zajęliśmy II miejsce w konkursie Europan w Bawarii. Nasz projekt osiedla robotniczego zatytułowaliśmy Forest First, bo budowę domów miało poprzedzić posadzenie lasu. Las — kieszonkowy — w końcu posadziliśmy w tym roku, ale nie w Bawarii, a w Warszawie.

 
Ola
: Wymarzony projekt to...

Marcin i Maciej: Mamy szczęście podążać za rzeczami, które nas fascynują, w które się wkręcamy. Chcielibyśmy, aby tak pozostało.

 
Ola
: Naszym ulubionym narzędziem projektowym jest...

Marcin i Maciej: Nie stać nas na Revit, więc robimy makiety z tektury falistej i innych odpadów. Ale chyba odpowiedzią najbliższą prawdy jest: język. Wiele problemów na początku dynamicznie przedyskutowujemy. To nic nie kosztuje.

dom na Mazurach

dom na Mazurach

© Archigrest

 
Ola
: Czy zespół ma jakieś swoje stałe zwyczaje / rytuały?

Marcin i Maciej: Każdy członek zespołu ma swoje zwyczaje i preferencje. Jako zespół chyba nie mamy, poza tym, że co roku przygotowujemy kilka paczek świątecznych dla Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty. 

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Kongresowi Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit (19–20 listopada).

Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE