NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Co powstanie w miejscu Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie?

27 kwietnia '20

To tutaj produkowana była mąka ze smokiem zaplatającym łany zbóż na opakowaniu. Teraz ceglane budynki stoją puste. Jeszcze nie wiadomo, jaki los je spotka. Nie tak dawno miał miejsce gruntowny remont starej fabryki Peterseima przy al. Powstania Warszawskiego i ul. Żółkiewskiego. Niszczejące do tej pory ceglane budynki zyskały nowe życie.

Nie ma pewności, czy taka sama przyszłość czeka zabudowania przy al. Jana Pawła II i ul. Ładnej w Krakowie. Właściciel (obecny lub przyszły) ma duży wybór. W planie miejscowym figuruje zapis o możliwości zaadoptowania budynków lub postawieniu na ich miejscu biurowców, czy osiedla mieszkaniowego. Od strony ul. Ładnej nowe budynki mogą sięgać 16 metrów wysokości, od strony al. Jana Pawła II 47 metrów.

Obiekt produkcyjny jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co nie chroni go jednak przed wyburzeniem, czy przebudową. Zapewniłby to dopiero wpis do rejestru zabytków. Obecnie teren został ogrodzony, a cztery wielkie silosy na zboże znajdujące się na tyłach zabudowań — wyburzone.

Produkcja mąki, która jeszcze parę lat temu miała miejsce w krakowskim kompleksie, została przeniesiona do Niepołomic.

oprac. red. na podstawie materiałów prasowych 

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE