Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Miastotwórcza zmiana hali MTP – kolejna inwestycja poznańskich Targów

23 lutego '22

Poznańskie Targi coraz silniej wpisują się tkankę miasta. Wiadomo już, jak będzie prezentować się zabytkowa hala nr 2 po adaptacji na cele gastronomiczne i rozrywkowe. Budowla położona między Targami i terenami wokół dworca ma szanse być ożywionym puntem styku śródmieścia i izolowanych dotąd terenów MTP. To jedna z kilku trwających oraz planowanych inwestycji, które znacznie odmienią charakter Targów.

Od zeszłego roku trwają prace budowlane, dzięki którym tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich zostaną funkcjonalnie włączone w przestrzeń poznańskiego śródmieścia i częściowo udostępnione na co dzień mieszkańcom. Blisko dworca i ulicy Głogowskiej powstaje wielopoziomowy parking, nad którym znajdzie się miejski plac (zakończenie realizacji planowane jest na jesień tego roku) pełniący funkcję nowo utworzonej Strefy Kultury. Obok mieści się targowe centrum konferencyjne, obszerny zielony skwer i zabytkowe obiekty targowe sprzed wojny. W dalszej perspektywie w tym miejscu planowana jest również budowa siedziby „Centrum Muzyki” z siedzibą poznańskiej filharmonii. Przez Strefę Kultury prowadzić będzie również ogólnodostępny pasaż łączący dworzec Zachodni i ulicę Głogowską z parkiem Wilsona (dotąd ta przestrzeń była zamknięta).

hala 2 mtp 3        hala 2 mtp 4

Hala nr 2 MTP, wizualizacje po adaptacji, proj: DEMIURG (na bazie koncepcji Śniadek+Śniadek)

  1. Widok od strony MTP i powstającej Strefy Kultury
  2. Widok od strony ul. Głogowskiej

© DEMIURG

gastronomia i rozrywka

To właśnie przy tym pasażu znajduje się zabytkowa hala nr 2 wybudowana w 1929 roku na Powszechną Wystawę Krajową według projektu Rogera Sławskiego (jako hala przemysłu ciężkiego). Uszkodzona w czasie wojny została odbudowana w zmodyfikowanej formie w 1948 roku według projektu Stanisława Kirkina i Lucjana Ballenstaedta.

Hala nr 2 MTP, widok od ulicy Głogowskiej, stan obecny (wiosna 2021 r.)

fot.: Jakub Głaz

Z jednej strony hala przylega ruchliwej ulicy Głogowskiej, niemal naprzeciw Dworca Zachodniego. Od strony Targów stanie się pierzeją nowego placu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w budynku powstanie strefa gastronomiczna, a hala będzie otwarta na miasto od strony ulicy. Gotowy jest już projekt adaptacji i modernizacji autorstwa poznańskiej pracowni DEMIURG w oparciu o koncepcję pracowni Śniadek+Sniadek, która zaprojektowała parking i plac.

hala 2 mtp 1       hala 2 mtp 2

Hala nr 2 MTP, wizualizacje po adaptacji, proj: DEMIURG (na bazie koncepcji Śniadek+Śniadek). Widoki wnętrza

© DEMIURG

otwarta i dostępna

Co znajdzie się w hali i jakie przejdzie modyfikacje? Będzie to przestrzeń, w której obok restauracji i barów, znajdzie się też miejsce na wydarzenia rozrywkowe, kulturalne i wystawiennicze. Hala stanowić będzie zadaszone zaplecze gastronomiczne Strefy Kultury. Od strony placu, w obniżeniu wśród zieleni przewidziano miejsce na restauracyjne ogródki. We wnętrzu usunięta zostanie część przegród, które oddzielały główną część budowli od sklepów i punktów usługowych dostępnych od strony ulicy Głogowskiej. Teraz hala dostępna będzie częściowo „na przestrzał” zachęcając przechodniów do wejścia na teren MTP. Na parterze otwarta przestrzeń będzie służyć gastronomikom oraz rozrywce, natomiast piętro przeznaczone zostanie na usługi z branży fitness, coworking i cele wystawiennicze. Obszerne wnętrze utrzyma swój charakter. Najwyraźniejszym nowym akcentem będzie przeszklony tubus windy prowadzący na antresolę Oszczędny w wyrazie projekt traktuje zabytkową konstrukcję z szacunkiem i wydobywa jej walory.

Kiedy ruszy przebudowa? Trudno o dokładną datę. Projektanci z DEMIURGA zapowiadają, że wniosek o pozwolenie na budowę ma być gotowy w ciągu trzech miesięcy. Jest zatem cień szansy, że przyszłoroczne lato będzie pierwszym sezonem, w którym działać będą połączone ze sobą Strefa Kultury i zmodernizowana hala.

Jakub Głaz

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE