Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Jak wygląda dom wpisany w sześć trójkątów? Oto pomysł MAG Architektów

02 czerwca '20
Dane techniczne
Nazwa:

Dom wpisany w sześć trójkątów 

Lokalizacja: Polska, Wilanów
Projekt: MAG Architekci
Zespół projektowy: Marcin Grzyb, Justyna Repko, Piotr Kendzierawski, Marta Kendzierawska 

Powierzchnia użytkowa:
475 m²
Rok projektu: 2020
Rok realizacji: 2021-2022

Dom stanie na jednym z osiedli budynków jednorodzinnych w warszawskim Wilanowie. Oprócz swojej oryginalnej bryły projekt domu intryguje również tarasem, który znajduje się na dachu, niemalże w koronie drzew. Architekci przewidują na nim zlokalizowanie sauny i basenu, ukrytych przed spojrzeniami sąsiadów.

Dom ma zostać zrealizowany na ostatniej wolnej działce jednego z osiedli domów jednorodzinnych w Wilanowie. Projekt został wpisany w nieprzekraczalne linie zabudowy w układzie trójkąta prostokątnego, które domykają kompozycyjnie teren. Główną ideą projektantów z pracowni MAG Architekci było stworzenie domu, w którym przenikałoby się wnętrze z zewnętrzem.

Dom trójkątny w Wilanowie od MAG Architektów

budynek wpisany jest w trójkątną ramę, która obejmuje parter budynku

© MAG Architekci

dom wpisany w trójkąt

Budynek wpisany jest w trójkątną ramę, która obejmuje parter budynku. Południowa elewacja jest niemal w pełni otwarta przez dwie kondygnacje. Z okien można podziwiać widok na las, będący częścią terenu należącego do inwestora. Przyziemie domu otoczone jest przez pięć trójkątnych dziedzińców. Jeden z nich stanowi patio wejściowe — jest to reprezentatywna część ogrodu, gdzie znajdzie się również ławka. Kolejny to patio kuchenne — niewielkie patio, które wychodzi na porośniętą zielenią pergolę. Następnym jest taras odcięty od widoku sąsiadujących domów, który natomiast wystawiony jest na pobliski las. Tutaj można rozstawić leżaki, fotele ogrodowe i hamaki. Jest to rodzinna strefa relaksu. Czwarty dziedziniec to podjazd osłonięty od strony ogrodu pionowym panelem ażurowym, by nie było widać zaparkowanych tu samochodów. Piąty znajduje się nad gabinetem.

taras w koronie drzew

Na parterze domu została zlokalizowana strefa dzienna, na którą z jednej strony składa się gabinet, hall, kuchnia oraz salon z jadalnią. Z drugiej strony jest to kotłownia, łazienka, garderoba oraz garaż. Na piętrze mieści się strefa nocna z główną sypialnią, do której przylega salon kąpielowy i garderoba oraz z trzema mniejszymi sypialniami, łazienką i pralnią. Na dachu domu został umieszczony słoneczny taras, gdzie architekci przewidzieli powstanie domowego spa z sauną oraz otwartego basenu. Strefę otaczają murki elewacji, wystające ponad linię dachu, dzięki czemu domownicy będą mogli cieszyć się prywatnością. Rozwiązaniem robiącym wrażenie jest przezroczyste dno niecki basenu zawieszone w dwukondygnacyjnej przestrzeni salonu i antresoli.


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE