Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Marta Rybicka – „Baza wypadowa na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego”

06 grudnia '23
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2023
Nazwa: „TURYSTYKA NA OBSZARACH PRZYRODNICZO CENNYCH. PROJEKT BAZY WYPADOWEJ WRAZ Z SYSTEMEM STANOWISK DO OBSERWACJI NA TERENIE BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO”
Autorka:

Marta Rybicka

Uczelnia:
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
Promotorka:
dr Małgorzata Skrzypek-Łachińska

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Architektura”

Dualistyczny charakter procesu urbanizacji prowadzi z jednej strony do wzrostu dobrobytu społeczeństwa, z drugiej zaś sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Środowisko miejskie ze względu na zanieczyszczone powietrze, nadmierny hałas i szybkie tempo życia jest mało przyjazne dla regeneracji fizycznej i psychicznej. Proces urbanizacji wpływa jednak na coraz większe tereny i wykracza poza granice miast. W ostatnich latach na obszarach przyrodniczo cennych obserwuje się znaczny rozwój aktywności pozostających w ścisłej relacji z naturą.

wizualizacja z lotu ptaka

wizualizacja z lotu ptaka

© Marta Rybicka

Turystyka bazująca na walorach przyrodniczych ma ogromny potencjał społeczny i ekonomiczny, rosnące zainteresowanie turystów rodzi jednak potrzebę kontroli ruchu turystycznego, by nie dopuścić do nadmiernej koncentracji na najbardziej atrakcyjnych obszarach. Celem projektu było wykorzystanie potencjału turystycznego województwa podlaskiego, który tkwi głównie w niezwykłych walorach przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego, a główną ideą — przekonanie, że tylko bezpośredni kontakt z pięknem przyrody może nas do niej zbliżyć i zainspirować do działania na jej rzecz. Dlatego przedmiotem pracy było stworzenie bazy wypadowej dla badaczy i turystów oraz kompleksowego systemu punktów do obserwacji ptaków i zwierząt, które pozwolą odwiedzającym na obserwowanie wyjątkowej scenerii z bliskiej odległości w sposób, który jest ochronny, a jednocześnie zapewnia dostęp do szerokiego widoku. Projektowana architektura jest zgodna z otaczającą przyrodą i podkreśla jej wyjątkowość. W sposób rozważny przemyślano lokalizację obiektów oraz dostęp do tego wyjątkowego obszaru parku narodowego i jego najbliższego otoczenia.

baza wypadowa, makieta

baza wypadowa, makieta

© Marta Rybicka

W otulinie parku we wsi Wierciszewo zaprojektowano bazę wypadową z funkcją noclegową dla badaczy i turystów. Budynek główny stanowi bufor oddzielający dom od drogi i wsi, pozostałe opadają w kierunku Biebrzy, zapewniając użytkownikom widok na jej rozlewiska. Układ nawiązuje do tradycyjnego układu zagrody w województwie podlaskim, również forma budynków inspirowana jest architekturą Podlasia. Cechami charakterystycznymi i rozróżniającymi poszczególne budynki są formy szczytów.

baza wypadowa, rzuty parteru        elewacje i przekroje, baza wypadowa

baza wypadowa, rzuty parteru, elewacje i przekroje

© Marta Rybicka

W budynku głównym ściany szczytowe zostały zaprojektowane jako ażurowe, które w dyskretny sposób nawiązują do tradycyjnych szczytów drewnianych oraz chronią wnętrze przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Duże przeszklenia pozwalają nawiązać dialog z krajobrazem, a dzięki okiennicom obiekty nie są narażone na nadmierną ekspozycję na słońce w okresie letnim. Okiennice pozwalają niemal całkowicie zamknąć zagrodę, kiedy nie będzie użytkowana. Sercem głównego budynku jest kuchnia, która — jak piec w tradycyjnej architekturze — znajduje się w centralnej części budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu życie w strefie dziennej toczy się wokół pieca, zgodnie z pierwotnymi założeniami typowej izby mieszkalnej.

baza wypadowa, wizualizacja elewacji szczytowej

baza wypadowa, wizualizacja elewacji szczytowej

© Marta Rybicka

Punkty obserwacyjne zostały zaprojektowane jako obiekty jedno-, dwu- lub trzykondygnacyjne. Ich konstrukcja jest wykonana z ażurowych elementów, które tworzą wielopoziomowe, przepuszczalne i zwarte struktury. Umożliwia to podziwianie malowniczych widoków i podglądanie przyrody jeszcze przed dotarciem na najwyższy taras widokowy. Modułowy charakter punktów pozwala na dowolne kształtowanie wysokości, dzięki temu można ją dostosować do wymagań konkretnej lokalizacji i przystosować do panujących tam warunków. Dzięki zwartemu charakterowi, zastosowanym materiałom i stosunkowo niewielkim wymiarom obiekty skromnie wtapiają się w otoczenie i pozwalają na doświadczanie przyrody w sposób niezwykle intymny.

wizualizacja wieży widokowej

wizualizacja wieży widokowej

© Marta Rybicka

 
Marta RYBICKA

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE