Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Mercedes PRO w architekturze i biznesie, czyli jak usługi cyfrowego zarządzania online oszczędzają czas pracy architekta

30 października '20

Co jest najbardziej deficytowym towarem w życiu architekta? Czas! To dotyka nas wszystkich, ale w szczególności brakuje go nam, kiedy zarządzamy dużą pracownią i prowadzimy kilka projektów naraz. Gdyby tak można było przestać wykonywać pewne czynności, jak na przykład stanie w korkach! Albo zrzucić sobie z głowy takie problemy, jak pamiętanie o przeglądach służbowych aut… Jest to możliwe z usługami Mercedes PRO, które stwarzają cyfrowe centrum dowodzenia pojazdami. Dzięki temu możesz poświęcić się pracy w zawodzie, a zarządzanie pojazdami przejmie za Ciebie system. Architektura i biznes z usługami Mercedes PRO to udane połączenie.

Marka Mercedes już od jakiegoś czasu rozwija swoją ofertę w stronę usług cyfrowych polegających na zarządzaniu danymi przekazywanymi do centrum dowodzenia w czasie rzeczywistym. To innowacyjne podejście, gdyż tylko dane otrzymywane na bieżąco pozwalają na zdalne zarządzanie flotąplanowanie tras w czasie rzeczywistym. Już w 2016 Mercedes Benz Vans przedstawił strategię adVANce, której celem było rozwijanie nie produktu, jakim jest samochód, a zbudowanie platformy do zarządzania nim w firmie.

Mercedes PRO cyfrowe usługi

samochód jak pracownik

Takie podejście wynika z przedefiniowania roli samochodu w firmie. Zakłada ono, że samochód, podobnie jak pracownicy, jest zasobem. W konsekwencji podlega on zarządzaniu, tak samo, jak zarządzaniu podlegają zasoby ludzkie. Co prawda nasze auta nie będą potrzebowały szkoleń, pakietu socjalnego ani wyjazdów integracyjnych, ale są inne aspekty, które trzeba koordynować. Usługi Mercedes PRO właśnie tego dotyczą. System opiera się na połączeniu trzech elementów: samochodu, komputera jego właściciela oraz smartfonu kierowcy. Łączą się one cyfrowo, zapewniając przepływ danych. Dzięki nim możliwe jest kompleksowe zdalne zarządzanie pojazdem w trzech kluczowych obszarach: monitorowania bieżącego stanu pojazdu, czuwanie nad jego stanem technicznym i zarządzanie przeglądami oraz nawigowanie w trasie. Każdego z tych obszarów dotyczy jeden z pakietów.

Mercedes PRO

Mercedes PRO portal bramą do sukcesu

Usługą mercedes pro objęte są modele Sprinter i Vito. Mają one wbudowane fabrycznie moduły komunikacyjne LTE, które na bieżąco przekazują informacje do Mercedes PRO portal. To miejsce stanowi mini centrum zarządzania, z którego właściciel może kierować logistyką online. Dotyczy tego pierwszy z trzech proponowanych pakietów „Efektywne zarządzanie pojazdem”. Znajdują się w nim takie elementy jak: status pojazdu, logistyka pojazdu i ostrzeganie przed kradzieżą. Z poziomu portalu możemy więc sprawdzić poziom zatankowania, stan licznika czy nawet ciśnienie w oponach. Dzięki temu zawsze wiemy, czy dany samochód jest gotowy do dalszej drogi. Portal pokazuje też lokalizację wszystkich pojazdów dzięki funkcji Logistyka. Pozwala to na planowanie tras i unikanie np. pustych przejazdów czy szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. A te w pracy architekta zdarzają się często, więc dobrze być na to przygotowanym. Na sytuacje nieprzewidywalne, takie jak kradzież, też jest remedium. Ostrzeganie przed kradzieżą pozwoli błyskawicznie zareagować w niebezpiecznej sytuacji i pomoże w odnalezieniu skradzionego pojazdu. Ma to też duże znaczenie w przypadku obliczania stawek ubezpieczeniowych, które biorą pod uwagę ilość kradzieży we flocie.

Mercedes PRO zdalne zarządzanie pojazdem

przeglądy, telediagnostyka i problem z głowy

W kolejnym module znajdziemy elementy, które pomagają zadbać o stan techniczny pojazdu. Pakiet „Usługi Assistance” z pewnością będzie zbawieniem dla osób, które mają dużo na liście zadań. W pracy architekta przeglądy samochodów służbowych nie są na liście priorytetów. W tej usłudze możliwe jest automatyczne nadzorowanie przeglądów pojazdu, a także zdalne diagnozowanie w wypadku usterek. Konieczność przeglądu zgłaszana jest dla każdego pojazdu indywidualnie w zależności od stopnia jego wyeksploatowania i czasu od ostatniego przeglądu. Jednocześnie za pośrednictwem łączności z systemem preferowany autoryzowany serwis może wcześniej przygotować ofertę i wycenę koniecznych prac, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Zdalne diagnozowanie, a także telediagnostyka pozwalają uniknąć też nieprzewidzianych usterek i zareagować, zanim się one pojawią.

Mercedes PRO telediagnostyka

cyfrowe usługi Mercedes PRO w służbie komfortu

Trzeci pakiet „Nawigacja” znacząco zwiększa komfort prowadzenia pojazdu i pozwala kierować nim efektywniej. Jest on połączony z systemem informacyjno-rozrywkowym MBUX, przez co umożliwia inteligentną nawigację oraz aktualizację map online. Dzięki temu unikamy sytuacji, w których nawigacja ma problem z odnalezieniem nowo oddanej do użytku trasy lub nie rozpoznaje objazdu. Te sytuacje, choć problematyczne, zdarzają się jednak rzadziej niż korki w mieście. Z tym radzi sobie funkcja Live Traffic Information. Program tak projektuje trasę, żeby ominąć wszystkie miejsca, w których możemy utknąć na dłużej. Pozwala to na sprawne przemieszczanie się po mieście nawet w godzinach szczytu i w niesprzyjających warunkach pogodowych, o których tak na marginesie, system również informuje. Prowadzenie biura architektonicznego z Mercedes PRO pozwala zminimalizować spóźnienia na spotkania z klientami czy opóźnienia w dostawach materiałów na budowę.

Mercedes PRO a pojazdy elektryczne

Z myślą o przyszłości i proekologicznym podejściu możliwe jest też cyfrowe zarządzanie pojazdem elektrycznym. Obejmuje ono m.in. takie funkcje jak zarządzanie ładowaniem i regulacją temperatury. Pojazdy elektryczne są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców, ze względu na ich ekologiczny, ale też ekonomiczny aspekt.

oszczędność czasu z Mercedes PRO potwierdzona badaniami

Wszystkie opisane wyżej funkcje sprowadzają się do jednego prostego zadania: zautomatyzować zarządzanie pojazdem i oszczędzić czas właściciela. Zadania, które wcześniej trzeba było wykonywać samodzielnie, notować w kalendarzach daty przeglądów i wydzwaniać do kierowców gdzie są i kiedy będą — przestają być w ogóle tematem. Portal Mercedes PRO podlega dużej personalizacji i można go dopasować do indywidualnych potrzeb firmy.

W grudniu 2018 roku Mercedes zlecił przeprowadzenie badań dotyczących skuteczności usług cyfrowych mercedes pro. W badaniu wzięło udział 160 osób, które używały modeli Mercedes eSprinter i Mercedes eVito. Z badań wynika, że oszczędność czasu sięga nawet 5-8 godzin tygodniowo. Tak odpowiedziało niemal 70 proc. ankietowanych użytkowników. Z kolei aż 90 proc. z nich potwierdza, że Mercedes PRO pozwala im także zminimalizować koszty i zwiększać efektywność. W zawodzie architekta, to niebagatelne zadania.

Mercedes PRO to oszczędność czasu architekta i więcej chwil na projektowanie.

 

Skorzystaj ze specjalnej oferty leasingowej na pojazdy z opisywaną technologią:

Mercedes. Leasing 103%
i rabaty na Vito i Sprinter

 

Materiał powstał we współpracy z firmą Mercedes-Benz

Ilustracje © Mercedes-Benz

Advertisement

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE