Wystawa Casa Decor 2022. Kreatywny potencjał hiszpańskiej architektury

Przestrzenie negocjacji Europy centralnej na wystawie Poliperyferia

Kacper Kępiński
22 października '21

Rusza warszawska odsłona wystawy "Poliperyferia. Przestrzenie negocjacji". To międzynarodowy projekt Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki poświęcony planowaniu przestrzennemu i kwestii mieszkaniowej w Europie centralnej po 1989 roku.

Ekspozycja składa się z zebranych w trakcie badań terenowych materiałów - fotografii, danych, informacji o procesach kształtujących newralgiczne przestrzenie miast regionu. Wyniki obserwacji kuratorów, uzupełnionych o wypowiedzi lokalnych ekspertów, zarysowują obraz konfliktu i ciągłych negocjacji w warunkach wciąż tworzącego się systemu planistycznego Warszawy, Brna, Kijowa i Bukaresztu.

Bukareszt Bro

Bukareszt i Brno

fot. Crisi Staicu, Eva Drbalova / NIAiU

Zaczynając w podobnym na pierwszy rzut oka punkcie wyjścia, problemy i procesy zachodzące w czterech analizowanych przez autorów ekspozycji miastach przybierają zupełnie inny rozmiar i dynamikę. To co je łączy to problemy związane z rynkiem mieszkaniowym i przestrzenią publiczną. Lokalni eksperci podsuwają pomysły, na wyjście z trudnych sytuacji, w których mieszkańcy stają się ofiarami rynkowej gry. Wystawa nie jest jednak zbiorem dobrych (i najczęściej zachodnich) praktyk czy pouczeń, a raczej analizą i porównaniem stanu walki o prawo do miasta w tych czterech lokalizacjach z perspektywy lokalnej.

Kijów Warszawa

Kijów i Warszawa

fot. Sasha Stavnichuk, Kuba Rodziewicz / NIAiU

Na wystawie zaprezentowane zostaną studia przypadków konkretnych lokalizacji – projektów urbanistycznych, planowanych i zrealizowanych przekształceń czy miejsc o znaczeniu historycznym. Danym zaprezentowanym w formie infografik i tekstów towarzyszą fotografie oraz filmy z wypowiedziami lokalnych ekspertów – urbanistów, architektów, przedstawicieli administracji i ruchów miejskich. W każdym z miast jedno wybrane miejsce dodatkowo pokazane jest w formie konceptualnej makiety obrazującej najważniejsze zagadnienia i problematykę lokalną.

Wystawa

fot. Kacper Kępiński

Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w trakcie największego ukraińskiego wydarzenia architektonicznego – festiwalu CANactions. W Warszawie ekspozycja otwiera się 22 października o godzinie 18.00 i czynna będzie do 13 listopada. W 2022 roku planowane są pokazy w Brnie i Bukareszcie. Informacje dotyczące godzin otwarcia i wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz na facebooku.

Wystawa Wystawa

fot. Kacper Kępiński

Poliperyferia. Przestrzenie negocjacji

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Zespół kuratorski: Zuzanna Mielczarek, Kacper Kępiński

Miejsce: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2

Wernisaż: 22.10, godz. 18.00

Wystawa czynna:
czwartek-piątek, godz. 15.00-19.00
sobota-niedziela, godz. 12.00-15.00

Projekt realizowany w ramach programu Kultura Inspirująca finansowanego ze środków MKDNiS

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Obiekt roku 2022 w systemach ALUPROF
Stal COR-TEN®. Naturalne piękno
Dachy, akcesoria dachowe – trendy 2022