Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Przestrzenie negocjacji Europy centralnej na wystawie Poliperyferia

22 października '21

Rusza warszawska odsłona wystawy "Poliperyferia. Przestrzenie negocjacji". To międzynarodowy projekt Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki poświęcony planowaniu przestrzennemu i kwestii mieszkaniowej w Europie centralnej po 1989 roku.

Ekspozycja składa się z zebranych w trakcie badań terenowych materiałów - fotografii, danych, informacji o procesach kształtujących newralgiczne przestrzenie miast regionu. Wyniki obserwacji kuratorów, uzupełnionych o wypowiedzi lokalnych ekspertów, zarysowują obraz konfliktu i ciągłych negocjacji w warunkach wciąż tworzącego się systemu planistycznego Warszawy, Brna, Kijowa i Bukaresztu.

Bukareszt Bro

Bukareszt i Brno

fot. Crisi Staicu, Eva Drbalova / NIAiU

Zaczynając w podobnym na pierwszy rzut oka punkcie wyjścia, problemy i procesy zachodzące w czterech analizowanych przez autorów ekspozycji miastach przybierają zupełnie inny rozmiar i dynamikę. To co je łączy to problemy związane z rynkiem mieszkaniowym i przestrzenią publiczną. Lokalni eksperci podsuwają pomysły, na wyjście z trudnych sytuacji, w których mieszkańcy stają się ofiarami rynkowej gry. Wystawa nie jest jednak zbiorem dobrych (i najczęściej zachodnich) praktyk czy pouczeń, a raczej analizą i porównaniem stanu walki o prawo do miasta w tych czterech lokalizacjach z perspektywy lokalnej.

Kijów Warszawa

Kijów i Warszawa

fot. Sasha Stavnichuk, Kuba Rodziewicz / NIAiU

Na wystawie zaprezentowane zostaną studia przypadków konkretnych lokalizacji – projektów urbanistycznych, planowanych i zrealizowanych przekształceń czy miejsc o znaczeniu historycznym. Danym zaprezentowanym w formie infografik i tekstów towarzyszą fotografie oraz filmy z wypowiedziami lokalnych ekspertów – urbanistów, architektów, przedstawicieli administracji i ruchów miejskich. W każdym z miast jedno wybrane miejsce dodatkowo pokazane jest w formie konceptualnej makiety obrazującej najważniejsze zagadnienia i problematykę lokalną.

Wystawa

fot. Kacper Kępiński

Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w trakcie największego ukraińskiego wydarzenia architektonicznego – festiwalu CANactions. W Warszawie ekspozycja otwiera się 22 października o godzinie 18.00 i czynna będzie do 13 listopada. W 2022 roku planowane są pokazy w Brnie i Bukareszcie. Informacje dotyczące godzin otwarcia i wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz na facebooku.

Wystawa Wystawa

fot. Kacper Kępiński

Poliperyferia. Przestrzenie negocjacji

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Zespół kuratorski: Zuzanna Mielczarek, Kacper Kępiński

Miejsce: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2

Wernisaż: 22.10, godz. 18.00

Wystawa czynna:
czwartek-piątek, godz. 15.00-19.00
sobota-niedziela, godz. 12.00-15.00

Projekt realizowany w ramach programu Kultura Inspirująca finansowanego ze środków MKDNiS

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE