Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Szucha Premium Offices

04 kwietnia '19
Dane techniczne
Inwestor: GPG CORNER – GREEN PROPERTY GROUP
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Pracownia: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
Zespół autorski: Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych, Paweł Czernecki (koordynacja na budowie)
Konstrukcja: BKW Biuro Konstrukcyjne Wójtowicz, Włodzimierz Wójtowicz
Architektura wnętrz: STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE, Bolesław Stelmach
Architektura krajobrazu: Garden Concept, Piotr Szkołut
Generalny wykonawca: Erbud

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2013
2017

Powierzchnie:

  • działki
  • zabudowy
  • użytkowa
  • całkowita

 

3 150 m²
1 915 m²
8 340 m²
12 470 m²

Kubatura:

41 050 m³

Nowoczesny biurowiec Szucha Premium Offices projektu biura architektonicznego STELMACH I PARTNERZY

Historia alei Szucha, jednej z najbardziej prestiżowych ulic Warszawy, sięga końca osiemnastego wieku, kiedy to ulica została wytyczona jako część Osi Stanisławowskiej. Wraz z upływem czasu na alei zaczęły powstawać liczne, niezwykle wartościowe budynki — neogotycka lecznica chirurgiczno-ginekologiczna doktora Tomasza Ignacego Solomona z końca dziewiętnastego wieku (według projektu Stefana Szyllera), wybudowana w latach 30. kamienica w stylu art déco (według projektu Adolfa Inatowicza-Łubiańskiego), neorenesansowy pałacyk Dowgiałły z 1925 roku (według projektu Jana Bagieńskiego) oraz gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z lat 1925–1930 (według projektu Zdzisława Mączeńskiego). Mimo zniszczeń drugiej wojny światowej, aleja Szucha zachowała niemal kompletna zabudowę.

sytuacja

sytuacja

© STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE

Biurowiec Szucha Premium Offices, projektu biura architektonicznego STELMACH I PARTNERZY, stanął obok dziewiętnastowiecznego pałacyku generałowej Marii Agapijew. Bryłę nowego budynku ukształtowano tak, aby jego częścią stał się zarówno dworek, jak i zachowany ogród ze starymi modrzewiami i kasztanami. 

Jak piszą architekci, biurowiec przy alei Szucha ilustruje ideę projektową biura STELMACH I PARTNERZY oraz obrazuje syntezę natury z kulturą. Ogrody wokół zabytkowego pałacyku, zieleń na kolejnych poziomach tarasów na dachach i zielone ściany patio we wnętrzu biurowca, są częścią natury. Natomiast (wiszące na elewacjach od strony alei Szucha i ulicy Litewskiej) betonowe trejaże — ażurowe konstrukcje obrośnięte roślinami — są odpowiedzią na kulturę, która tak wyjątkowo ukształtowała tę ulicę.

rzut parteru

rzut parteru

© STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE

Autorzy zaprojektowali ogrody na tarasach od strony zielonego otoczenia pałacyku. Posadzone na dachu niższej części drzewa, krzewy i byliny są kontynuacją ogrodu znajdującego się na poziomie ulicy. Na dachu budynku umieszczona jest drewniana konstrukcja, po której pnie się akebia pięciolistkowa i bluszcz pospolity. Architekci pracowni Stelmach i Partnerzy wprowadzili zieleń także do wnętrza — przykryte świetlikiem trzypoziomowe patio mieści wewnętrzny ogród. Jak piszą autorzy projektu, zielone ściany porośnięte fikusem wprowadzają we wnętrzu unikalny mikroklimat i nasyconą tlenem atmosferę spokoju.

przekrój B-B

przekrój B-B

© STELMACH I PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE

Jak piszą architekci, oddzielnym zagadnieniem projektowym był dworek generałowej Agapijew, zwany „pałacykiem”, który ma pełnić funkcję klubową i być siedzibą inwestora. Na podstawie badań archiwalnych autorzy projektu odtworzyli i uzupełnili pierwotny wygląd dworku, a wnętrzu nadali ekspresyjny, współczesny wyraz.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

Elewacje, sufity, okładziny – szlachetna elegancja, intrygujący detal
Woodlove.to - kliknij i odbierz wzornik
INSPIRACJE