Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Środowisko pracy

30 kwietnia '19
Dane techniczne
Lokalizacja: Australia, Sydney
Pracownia: Hayball
Współpraca: Bettina Steffens

Kalendarium:

  • realizacja

 

2018

Środowisku i kulturze pracy poświęciliśmy cały marcowy numer naszego miesięcznika [por. A&B 03/2019]. Dzisiaj, kontynuując ten ważny temat, prezentujemy realizację architektów z pracowni Hayball, którzy wspólnymi siłami zaprojektowali swoje biuro w Sydney.

Biuro pracowni Hayball znajduje się na parterze pięciopiętrowej, dawnej fabryki obuwia w Sydney, w dzielnicy Surry Hills. Odnowione wnętrza pracowni są prototypem miejsca pracy, służącym zarówno do badania, jak i wspierania zmiany kulturowej, która dąży do większej współpracy między personelem.

© Hayball Studio


Wewnątrz biura architekci opracowali szereg rozwiązań, które umożliwiają zarówno analogowe, cyfrowe, jak i fizyczne działania w miejscu pracy oraz inspirują do pomysłowości i innowacyjności. Do takich elementów należą kabiny akustyczne przeznaczone do pracy indywidualnej lub w zespole, pomieszczenie z białymi tablicami do tak zwanej „burzy mózgów” i całkowicie zamykane sale konferencyjne. Rozwiązania te zapewniają zróżnicowaną akustykę, która zależy od przeznaczenia poszczególnych środowisk pracy. Bardzo ważną kwestią w projekcie jest elastyczność rozwiązań, zarówno w kwestii konfiguracji przestrzeni, jak i w sposobie w jaki zespół może ze sobą współpracować (twarzą w twarz lub wirtualnie). Jednym ze zintegrowanych z przestrzenią elementów są biurka, które umożliwiają pracę na siedząco i na stojąco.

przekrój A-A

przekrój A-A

© Hayball Studio

Architekci chcąc zachęcić inne osoby do współpracy ze studiem i doświadczania jego przestrzeni zapraszają do swojej pracowni rodziny i grupy szkolne. Dzięki strefom przyjaznym dla dzieci pracownicy Hayball mogą obserwować jak młodzi ludzie wchodzą w interakcję z daną przestrzenią i w jaki sposób reagują na poszczególne rozwiązania.

Projekt świadomie bada to, w jaki sposób fizyczne środowisko może wspierać i poprawiać praktykę projektową i wzmacniać personel. Najważniejszym elementem projektu było osiągnięcie rzeczywistej współpracy z pracownikami. Jak piszą architekci, było to możliwe dzięki warsztatowemu i zespołowemu procesowi projektowania wnętrza.

Studio w Sydney to prototypowa przestrzeń i projekt badawczy, który przyczyni się do kształtu przyszłych pracowni Hayball. Jest to zarówno przyjazne, jak i wygodne środowisko dla personelu, co z kolei czyni go atrakcyjną i zachęcającą przestrzenią dla współpracowników, klientów i szerszej społeczności.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE