NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

ArchiTips – światło dzienne. Porady od architektów dla architektów

23 października '20

Wyszukiwanie przydatnych informacji w internecie zajmuje mnóstwo czasu. Zwłaszcza jeżeli szukamy sprawdzonych, merytorycznych materiałów, które pomogą w pracy nad projektem. Mamy jednak dobrą wiadomość. Na pytanie, jak wykorzystać światło dzienne w nowoczesnym domu można znaleźć merytoryczną i sprawdzoną odpowiedź w jednym miejscu. VELUX ArchiTips to kompendium wiedzy z zakresu projektowania ze światłem dziennym. Prawidłowy dobór okien czy obliczanie natężenia światła w projektowanym pomieszczeniu nie będą problemem, kiedy przejrzycie wskazówki ArchiTips. Co więcej, ArchiTips to wiedza od architektów dla architektów, dzięki czemu treści na portalu są sprofilowane pod tą jedną branżę.

co to jest VELUX ArchiTips?

Najprościej mówiąc, portal VELUX ArchiTips to zbiór porad i narzędzi, które mogą pomóc architektom w planowaniu wykorzystania światła dziennego w projekcie. Materiały mają różną formę. Znajdziemy tam krótkie i konkretne wskazówki, infografiki, dłuższe opracowania i artykuły o dobrych praktykach oraz filmy. Forma jest dobrze dobrana do treści. Instrukcje i praktyczne porady są podane w zwartych materiałach graficznych, tekstowych lub filmowych. Z kolei treści służące inspiracji są dłuższe i bogato ilustrowane. Nawigacja w portalu jest prosta, bo całość materiałów podzielona jest na trzy kategorie: wskazówki, artykuły i filmy.

światło dzienne w pomieszczeniu

Okna dachowe wprowadzają dużo światła

© Velux

życiodajne światło dzienne

Rola światła dziennego w architekturze jest nie do przecenienia. Wpływa ono na każdy aspekt ludzkiego życia, a co za tym idzie również projektowania. Jego wykorzystanie w architekturze jest szczegółowo badane właściwie już od starożytności. XIX i XX dołożył tu znaczącą cegiełkę. Wraz z rozwojem innych dziedzin takich jak medycyna czy psychologia do architektury zaczęła przenikać świadomość wpływu światła dziennego na życie człowieka. W Karcie Ateńskiej znalazły się zapisy, wyraźnie potępiające projektowanie mieszkań słabo oświetlonych. Dziś wiemy już, że światło dzienne we wnętrzach ma dobroczynny wpływ nie tylko na człowieka, ale także na naszą planetę. Więcej naturalnego oświetlenia, to mniej energii elektrycznej zużytej na doświetlanie pomieszczeń. Wartość budynków podnoszą certyfikacje ekologiczne takie jak LEED, BREEAM i WELL Standard. O ich roli można zobaczyć materiał w dziale filmy ArchiTips. To wielokryteriowe systemy oceny, jednak wykorzystanie światła dziennego pełni w nich ważną rolę. Dlatego w procesie projektowania budynku, nieważne czy jest to dom jednorodzinny, czy budynek użyteczności publicznej, nie można pomijać etapu, jakim jest analiza światła dziennego.

narzędzie VELUX Daylight Visualiser

Dobrze doświetlone poddasze może spełniać wiele funkcji w domu

© Velux

narzędzie VELUX Daylight Visualizer

Nie jest to jednak etap prosty. Natężenie światła jest zależne od wielu czynników. Aby przeprowadzić prawidłowo taką analizę, trzeba uwzględnić wiele zmiennych. Ciężko wykonać to zadanie bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi. VELUX ArchiTips to właśnie wiedza i narzędzia usprawniające pracę architekta. Na portalu znajdziemy dokładny instruktaż jak używać oferowanego przez VELUX narzędzia, jakim jest VELUX Daylight Visualizer. To program, który pozwala na modelowanie budynku w 3D i szczegółową analizę natężenia światła dziennego we wszystkich pomieszczeniach. Otrzymujemy ją w postaci wykresów Daylight Factor, a także możemy wygenerować animację, na których widać zmiany oświetlenia w zależności od pory dnia lub roku. Program pozwala na zdefiniowanie wielu czynników, takich jak współrzędne geograficzne czy faktura i kolor ścian. Umożliwia to na osiągnięcie bardzo realistycznych wizualizacji. Na ArchiTips możemy zobaczyć zestawienie obrazów wygenerowanych przez VELUX Daylight Visualizer i zdjęć z realizacji tych pomieszczeń. W niektórych wypadkach ciężko jest odróżnić zdjęcie od wizualizacji, tak dobrze odwzorowane jest oświetlenie. Dużym ułatwieniem jest także możliwość importowania modeli wygenerowanych przez inne programy, np. CAD.

łączenie okien       łączenie okien

Natężenie światła dziennego zmienia sie w zależności od pór roku. Warto wziąć to pod uwagę podczas rozmieszczania okien

© Velux

łączenie okien bez tajemnic

Kiedy już dowiemy się, dzięki analizie światła dziennego, gdzie w projektowanym budynku mamy go niewystarczająco a gdzie być może jego natężenie jest zbyt duże, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli szukania rozwiązań na powyższe problemy. I tutaj znowu porady ArchiTips okazują się bezcenne. Znalezienie odpowiednich okien, a w szczególności dobór okien dachowych, może być nie lada wyzwaniem. Jakie są zasady łączenia okien, gdzie najlepiej sprawdzą się okna kolankowe i jakie parametry wziąć pod uwagę projektując rozmieszczenie okien — na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedź na VELUX ArchiTips.

okna dachowe i nie tylko

Każde pomieszczenie powinno mieć indywidualnie dobrae okna

© Velux

nie tylko okna dachowe

Kiedy pojawia się hasło: naturalne doświetlenie pomieszczeń wiele osób ma na myśli przede wszystkim okna dachowe. Bez wątpienia sprawdzą się one w wielu wnętrzach. Jednak dobrze być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami i mieć świadomość, z jakiej gamy produktów możemy skorzystać. Zwłaszcza że pokój pokojowi nierówny — inaczej będziemy doświetlać łazienkę a inaczej pokój dziecięcy. Obie te przestrzenie wymagają specyficznych rozwiązań ze względu na warunki lub wymogi bezpieczeństwa. Z kolei okna balkonowe lub balkon dachowy to elementy wprowadzające dużo światła do pomieszczenia, ale nie wszędzie da się je zastosować. Im większą mamy świadomość istniejących rozwiązań, tym łatwiej nam nimi operować. Pozwala to nie iść na kompromis z projektowaną bryłą i nie rezygnować z estetycznych rozwiązań. Często stosowany w nowoczesnej architekturze dach płaski można doskonale wykorzystać do doświetlania pomieszczeń, stosując okna do dachów płaskich. Warto też znać akcesoria do okien dachowych. Rolety zewnętrzne mogą się świetnie sprawdzić w południowej ekspozycji, gdzie w określonych godzinach światło jest zbyt ostre.

zrównoważony rozwój green solution house

Green Solution House

© Velux

zrównoważony rozwój

Wspomniany już został związek, jaki mają ze sobą natężenie światła dziennego w budynku i ekologia. Bez wątpienia dobre wykorzystanie światła jest jednym z założeń zrównoważonego rozwoju w architekturze. Dlatego też wiele materiałów na portalu VELUX ArchiTips pokazuje dobre praktyki w tym obszarze. Co ciekawe nie są to budynki eksperymentalne, a funkcjonujące obiekty, jak na przykład Green Solution House na Bornholmie. Hotel wykorzystuje liczne rozwiązania obniżające emisję. Architekci z duńskiego biura 3XN Architects wykonali analizę pomieszczeń właśnie z użyciem VELUX Daylight Visualizer i zastosowali rozwiązania, które maksymalizują naturalne światło w budynku. Dobrze oświetlone są nawet łazienki, gdzie świetliki tunelowe wprowadzają dużo światła, nie zaburzając prywatności. Obiekt ten w duchu idei „cradle to cradle” pokazuje, że zrównoważony rozwój w architekturze nie tylko jest możliwy, ale jest także atrakcyjny komercyjnie. VELUX ArchiTips jest kopalnią takich inspiracji zebranych w jednym miejscu.

Helena Postawka-Lech

 

Velux ArchiTips

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE