#NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE. Cykl rozmów LIVE
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty

Bajkowe wnętrze dla dzieci i dla dorosłych. Sklep z zabawkami autorstwa Mode:lina Architekci

Marta Kowalska
05 lutego '21

Sklepy z zabawki niejednokrotnie cieszą nie tylko najmłodszych. Projektowanie zabawek, ale i wnętrz dla dzieci to często ogromne wyzwanie. Architekci z mode:lina studio stworzyli bajkową i bezpieczną przestrzeń niezwykłego sklepu z zabawkami we Wrocławiu.

bez przeszkód

W magicznym Wrocławiu, w samym centrum miasta, przy ulicy Dyrekcyjnej 3 znajdowała się przestrzeń o niewygodnym, nieregularnym kształcie, która pod koniec 2020 roku miała przeistoczyć się właśnie w sklep z zabawkami. Trzy masywne słupy na środku lokalu, początkowo nie ułatwiały architektom zadania. Ostatecznie zespół mode:lina studio zaprojektował ścianę, która łączyła słupy. Dzięki tej nowej, pionowej powierzchni sklep zyskał dodatkową przestrzeń na półki do ekspozycji zabawek. Regały wypełniły pluszowe misie, samochody, klocki, ale i przedmioty, które bardziej zainteresują rodziców niż dzieci, jak na przykład naturalne kosmetyki, wózki i mebelki. I aranżując wnętrze, projektanci pomyśleli również o estetyce dorosłych.

 fot. Patryk Lewiński | mode:lina

nie tylko dla dzieci

Jak dostosować przestrzeń do dwóch grup wiekowych? Designerskie meble, które z pewnością nie jeden rodzic zapragnąłby mieć w domu, mają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci. Architekci odpowiadając na potrzeby sklepu, a walcząc z niekształtnym lokalem zaprojektowali arkadowy labirynt. Ścieżka pozwala na przetestowanie wózków dziecięcych, ale też budzi zainteresowanie najmłodszych. Kto nie kocha tajemniczych, wąskich przejść i labiryntów? Wózki znalazły przestrzeń w tylnej części lokalu, gdzie tworzą tło sklepu, widoczne z zewnątrz, od strony ulicy. Uwagę szczególnie przyciąga obła wyspa, pełniąca między innymi funkcję kasy. Wyspę pokryto betonową powierzchnią z marmurowego grysu, czyli modnym terrazzo.

rys. mode:lina

pastelowo

Sklepy z zabawkami często przytłaczają nas ilością kolorów i faktur. Jak utrzymać wnętrze w kolorach przyjaznych dzieciom, a jednocześnie nie przesadzić i pozwolić starszym na dłuższe i miłe spędzenie czasu w pomieszczeniu? Tym razem odpowiedzią są pastelowe odcienie. Dzięki nim wnętrze wydaje się jasne i lekkie. Autorami identyfikacji wizualnej sklepu jest duet Lange&Lange. Przygaszone, ciepłe kolory wnętrza współgrają z ich pomysłem. Architekci przy projektowaniu posadzki postawili na funkcjonalność. Niezniszczalna betonowa podłoga uzupełnia kolorowe wnętrze. Dodatki? Gdy sklep wypełniają setki pięknych zabawek, nie warto odwracać od nich uwagę. Miedziane wykończenia mebli zostaną zauważone zapewne tylko przez czujne rodzicielskie oko. Pod sufitem zawisły nietypowe panele w kształcie chmurek.

fot. Patryk Lewiński | mode:lina

witryny

Projektowanie witryn sklepowych to zupełnie inna bajka. Tu z pomocą architektom przyszła grupa projektowa Dodoplan, która wykonała dodatkowe dekoracje. W przestronnych witrynach pojawiły się pasujące do wystroju intrygujące kształty, które będą zmieniać się razem z porami roku. Zespół projektowy Mode:lina stworzył dla dekoracji i sklepowej ekspozycji specjalane podesty, które stanowią, dopasowaną do okien sklepu scenę. 

fot. Patryk Lewiński | mode:lina

jak w bajce

Inwestorzy i właściciele sklepu marzyli o absolutnie najlepszym sklepie dla najmłodszych w Polsce. Jego wyposażenie stanowią unikatowe, często ręcznie robione zabawki, starannie zaprojektowane, z ogromną uważnością na potrzeby współczesnych dzieci. Wnętrze takiego sklepu musiało nie tylko dopasować się do standardu ekspozycji, ale i dodatkowo przyciągnąć odpowiednich klientów. Ostatecznie trzeba powiedzieć, że nie tylko przyciąga, zarówno dzieci i dorosłych, ale i w jego wnętrzu można poczuć się jak w bajce. Spełnieniem nie tylko dziecięcych marzeń byłaby możliwość przemycenia elementów tego projektu do wnętrz źłobków, przedszkoli i szkół.

Głos został już oddany

VELUX
VELUX Daylight Solutions - Odkryj historie światła
Nowoczesne rozwiązania klimatyzacyjne i wentylacyjne LG
Pompy ciepła Neoheat – ekologiczne ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody
Pompy ciepła Neoheat – ekologiczne ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody
Energooszczędne klimatyzatory Heiko - ogrzewaj i schładzaj swoje mieszkanie lub biuro