Najlepsze prace dyplomowe absolwentów uczelni projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier już wkrótce zaprezentowane zostaną w Cieszynie. Tradycyjnie na początku marca otwarta zostanie wystawa laureatów przeglądu Graduation Projects, która zagości w Zamku Cieszyn do 27 kwietnia. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 7 marca o godz. 17.00.
Na wystawę prezentującą prace dyplomowe absolwentów uczelni projektowych z państw Grupy Wyszehradzkiej zakwalifikowało się w sumie 30 prac — po połowie w kategorii 2d i 3d, a więc z zakresu szeroko rozumianej grafiki użytkowej oraz wzornictwa przemysłowego w tym projektów interaktywnych, ubioru, szkła i ceramiki. Wśród laureatów przeglądu znaleźli się absolwenci z Gdańska, Budapesztu, Uścia nad Łabą, Poznania, Koszyc, Zlina, Warszawy, Pragi, Krakowa, Katowic, Bratysławy, Zwolenia, Brna, Liberca i Wrocławia. Wybór nie był łatwy, gdyż w sumie do ubiegłorocznej edycji zgłoszonych zostało 380 prac.
— zapowiadają organizatorzy.
Wystawa najlepszych prac absolwentów uczelni projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier dostępna będzie w Zamku Cieszyn od 7 marca do 27 kwietnia. Organizatorem przeglądu Graduation Projects jest Zamek Cieszyn, Województwo Śląskie oraz miasto Cieszyn. Patronat honorowy nad wystawą objęli Gabriela Staszkiewicz — Burmistrz Miasta Cieszyna oraz Wojciech Saługa — Marszałek Województwa Śląskiego.
polskie projekty na międzynarodowej wystawie prac dyplomowych
Poniżej prezentujemy wybrane prace polskich autorek.
Ceramika w kontekście ochrony środowiska, Dominika Kijowska
© Graduation Projects / 2024
Ceramika w kontekście ochrony środowiska — Dominika Kijowska
Projekt analogowego zamiennika lodówki — ceramiczne pojemniki, dzięki swoim naturalnym właściwościom, schładzają przechowywaną w niej żywność — stanowi próbę odpowiedzi na problem marnowania jedzenia.
Pikawa. Zestaw haptycznych pomocy dydaktycznych dla dzieci z dysfunkcjami wzroku, Aleksandra Kwaśniewska
© Graduation Projects / 2024
Pikawa. Zestaw haptycznych pomocy dydaktycznych dla dzieci z dysfunkcjami wzroku — Aleksandra Kwaśniewska
„Pikawa” to zestaw pomocy dydaktycznych dla dzieci z dysfunkcjami wzroku, który na celu ma wsparcie nauki o anatomii człowieka. Autorka zwróciła uwagę, jak niedostosowane są pomoce naukowe do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Jednocześnie, zestaw „Pikawa” może służyć również dzieciom bez niej.
Projekt gry planszowej dla dzieci w wieku przedszkolnym, Paula Paleta
© Graduation Projects / 2024
Projekt gry planszowej dla dzieci w wieku przedszkolnym — Paula Paleta
Paula Paleta stworzyła projekt gry, która wspomoże rozwój umiejętności językowych, zwłaszcza polskiego alfabetu, wśród dzieci. Co wyróżnia ten projekt, to nie tylko wysoka jakość estetyczna, ale także przedstawienie dzieciom różnych form zapisu, takich jak alfabet Braille’a czy kod Morse’a.
Edukacja poprzez zabawę, Julia Brach
© Graduation Projects / 2024
Edukacja poprzez zabawę. Gra planszowa o tematyce sportów motorowych — Julia Brach
Autorka stworzyła grę planszową „Box, Box” o tematyce Formuły 1, w której dobrze bawić się będą i młodsi, i starsi. Projekt zapewnia nie tylko dynamiczną rozrywkę, ale także aspekt edukacyjny.
Wystawie towarzyszyć będą filmy przygotowane przez tegorocznych laureatów, które można oglądać od 7 marca 2025 r. online: www.graduationprojects.eu
Maria Cipińska
Plakat
© Graduation Projects / 2024