NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Festiwal dla miłośników architektury modernistycznej. Nowy Plan w Poznaniu

05 października '20

Festiwal Nowy PlanPoznaniu odpowiada na potrzebę pogłębiana wiedzy na temat modernizmu. Jest także próbą zdiagnozowania, jak dalece modernistyczna rewolucja w architekturze jest dzisiaj czytelna i zrozumiała oraz jak jej dziedzictwo wpływa na naszą codzienność. Uczestnicy festiwalu będą mogli zgłębiać te zagadnienia podczas wykładów, dyskusjispacerów z ekspertami i ekspertkami z całej Polski.

Modernizm w istocie stał się już jakiś czas temu terminem nie tyle popularnym ile modnym. Jednak, jak słusznie zauważają organizatorzy, powszechne użycie tego pojęcia nie niesie za sobą zbyt wiele, a jego użytkownicy sami często używają go jako słowa-wytrychu nie rozumiejąc pełni stojących za nim znaczeń. Atrakcyjność wizualna modernistycznej architektury czy designu powoduje, że często są one sprowadzane tylko do estetycznego doznania. O tym zjawisku powiedziano wiele. Już 9 lat temu Grzegorz Piątek komentował je w ciągle aktualnym tekście dla magazynu Dwutygodnik.

młode badania

Sytuacji nie poprawia fakt, że sami badacze nie są zgodni co do wielu kwestii związanych z modernizmem w architekturze. Kiedy się zaczyna? Jaką periodyzację stosować? Jaką metodologię badawczą przyjąć? Być może jest to efekt relatywnie niedużego wciąż stanu badań. Poważne badania nad tym tematem, w szerokiej perspektywie badawczej z interdyscyplinarnym podejściem są domeną ostatniego dwudziestolecia, choć oczywiście pojedyncze prace powstawały już wcześniej. Jest to jednak dosyć świeży teren badań, co jest spowodowane  relatywnie młodym przedmiotem badań.

naukowo i popularnie

Perspektywa czasu, który mija od czasów świetności modernistycznych idei i prosperity tytanów modernizmu w architekturze, powiększa się jednak coraz bardziej. Stwarza to coraz większe pole do badań, a także popularyzacji. Festiwal Nowy Plan stanowi ciekawe skrzyżowanie obu tych kierunków. Prelegenci i prelegentki zaproszeni do udziału w Festiwalu to eksperci i ekspertki z tej dziedziny. Podczas festiwalu będzie można spotkać m.in. Dorotę Jędruch, Ryszarda Nakoniecznego, Agatę Twardoch czy Macieja Frąckowiaka. Jednocześnie otwartaprzystępna formuła festiwalu daleka jest od konferencji naukowej czy sympozjum. Tematy, są tak ujęte, aby były zrozumiałe i zachęcające nie tylko dla „modernistycznych wyjadaczy”.

dom na pierwzym miejscu

Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu będzie dom. I chociaż został on już ustalony przez organizatorów w 2019 roku, to w dobie Pandemii stał się nadzwyczaj aktualny. W modernistycznej praktyce dom był jednym z centralnych zagadnień. W dobie wielkiego kryzysu z lat 30. a następnie powojennego głodu mieszkaniowego problem, jak budować tanie, ergonomiczne i przyjazne użytkownikom mieszkania zaprzątał głowę niejednego architekta. Dzisiaj, kiedy w czasie lock-downu doświadczyliśmy, jak wiele funkcjonalności może się pomieścić w mieszkaniu: praca, wypoczynek, gotowanie i opieka nad dziećmi, modernistyczne rozważania nad „existence minimum” wydają się wyjątkowo frapujące.

z kamerą w mieszkaniu

W programie festiwalu oprócz dyskusji, wykładów i rozmów znajdą się także warsztaty dla dzieci oraz cyklu „Domokrążcy”. Złoży się na niego 6 filmów zrealizowanych na potrzeby festiwalu. Ich bohaterami będą poznańskie domy z XX wieku. Od kamienicy na Jeżycach po mieszkaniówkę z lat 70. i 80. Ciekawostką i rarytasem dla miłośników powojennego budownictwa będzie odcinek poświęcony poznańskiemu domowi atrialnemu. Wszystkie filmy z cyklu będą dostępne on-line i będą się pojawiać stopniowo w trakcie trwania festiwalu.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie wydarzenia.

Helena Postawka-Lech

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE