okno zamknie się za 5

Przystań Sztuki

computer zapisz w ulubionych

Przystań Sztuki

26 kwietnia '19
Dane techniczne
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska, Poznań
Pracownia: Atelier Starzak Strebicki
Zespół autorski: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Zuzanna Wysoczyńska

Kalendarium:

  • projekt i realizacja

2018

Podstawowy materiał:

Blacha

Architekci z pracowni Atelier Starzak Strebicki zaprojektowali mobilny system wystawienniczy dla Przystani Sztuki w Poznaniu. Praktyczne elementy ekspozycyjne wykonane zostały z odpornej na często zmieniające się warunki atmosferyczne oraz łatwej w utrzymaniu blachy stalowej.

Użyty do wykonania obiektów materiał poddany został procesowi przyspieszonej oksydacji, co pozwoliło na uzyskanie funkcji ochronnej przed korozją. Jak piszą autorzy projektu, oksydacja umożliwiła również nadanie estetycznego wyglądu ekspozytorów: dzięki swojej surowej formie i miedzianej kolorystyce doskonale wpisują się w przestrzeń pomiędzy postindustrialnym budynkiem Concordii i nowoczesną architekturą biurowca Bałtyk.

wizualizacja

wizualizacja

© Atelier Starzak Strebicki

Ekspozytory zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wymagania stawiane przez współczesne praktyki kuratorskie — ulokowane w centralnej części ruchome panele zapewniają elastyczność i umożliwiają prezentację dzieł zarówno w układzie horyzontalnym, jak i wertykalnym. Co więcej, otwarty kształt w dolnej części obiektów umożliwia ich łatwe przenoszenie i tworzenie zróżnicowanych konfiguracji.

Jak podkreślają architekci z pracowni Atelier Starzak Strebicki, cały system wystawienniczy zaprojektowany jest tak, aby był odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza na silne podmuchy wiatru, które często występują w przestrzeni Przystani Sztuki.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

inne w kategorii "ARCHITEKTURA"

Filary Marzeń projektu MARC FORNES / THEVERYMANY

Pawilon w kształcie przypominającym chmurę unosi się na placu przy centrum Valerie C. Woodard w Charlotte w Północnej [...]

„Ścieżka perspektyw” projektu pracowni Snøhetta

Pracownia Snøhetta zaprojektowała „ścieżkę perspektyw” — Perspektivenweg — dziesięć elementów małej architektury [...]

Pięć artystycznych koncepcji małej miejskiej architektury

Z okazji londyńskiego festiwalu architektury młodzi architekci i projektanci stworzyli prototypy pięciu ławek, których [...]

Głos został już oddany