LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji!
LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji! Facebook: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE YouTube: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE. Cykl rozmów LIVE
Zapraszamy na wydarzenie 19 marca o 13.00
JUTRO o 13!
DZISIAJ o 13!
TRWA LIVE!
RETRANSMISJA!
maksimize
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Przyszłość konserwacji zabytków? Skany 3D małopolskich kościołów

27 kwietnia '21

„Zostań w domu", hasło ostatniego roku przeniosło nie tylko kulturą do wersji online. Okazuje się, że nawet architektura może dotrzeć do naszych domów. Zeskanowana w 3D i zaprezentowana w formie animacji, drewniane, zabytkowe kościoły, świątynie, wille i skanseny. Szlak Architektury Drewnianej w wersji online, dzięki Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

nowoczesna sztuka konserwacji

Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczęła cykl animowanych filmów, które będą dostępne bezpłatnie na platformie YouTube. Wyselekcjonowane obiekty ze 20 Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zostały zeskanowane w 3D od zewnątrz i wewnątrz. Pierwszym zabytkiem z cyklu animacji 3D jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce. W filmie możliwe jest dokładne przyjrzenie się konstrukcji świątyni, wejść do środka i obejrzeć jej niezwykły wystrój, między innymi malowidła ścienne z XVII i XVIII wieku.

animacja 3D kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce | YouTube Małopolska Organizacja Turystyczna

Ten wyjątkowy kościół jest najstarszą drewnianą świątynią tego regionu. W tym roku dzięki mianowaniu go pomnikiem historii, zyskał na wartości i stanowi jeden ze stu najcenniejszych zabytków w Polsce.

20 drewnianych obiektów w 3D

Dobrze znany miłośnikom architektury, Szlak Architektury Drewnianej to aż 255 wyjatkowe zabytkowe obiekty drewniane w samej Małopolsce. Wśród nich znajdą się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Do realizacji projektu zeskanowania obiektów i stworzenia wersji wirtualnej wybrano jak na razie 20.

Digitalizacja 3D - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej (Pomnik Historii)

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały cztery cerkwie, wchodzące w skład Szlaku. Są to: cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem | www.drewniana.malopolska.pl

Profesjonalnie oznaczony szlak ma celu ułatwienie odszukania obiektów turystom i zainteresowanym. Wirtualne modele pozwolą poznać architekturę tym, którzy nie mają często szans na podróże i piesze wycieczki. Tego rodzaju zapis ułatwi również poznawanie zabytkowej architektury studentom. W dobie pandemii wiele z kościołów i cerkwii, normalnie otwartych do zwiedzania, pozostaje zamknięte, stąd też realizacja skanów 3D obiektów miała niezwykle istotne znaczenie.

przyszłość jest online

Cykl animacji został zrealizowany w ramach projektu „Cyfrowe udostępnienie obiektów architektury drewnianej należących do Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim”. Kolejne filmy przedstawiające zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej w 3D będą ukazywały się w każdy wtorek i piątek o godz. 10 na Facebooku Szlaku Architektury Drewnianej, Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz na kanale YouTube.

Czy skanowanie online to nowy, lepszy sposób na ochronę dziedzictwa kultury? Niszczenie architektury jest nieuniknione, ale czy możlwiość perfekcyjnego uwiecznienia jej w formie wirtualnych modeli to pierwszy krok do zapomnienia o rzeczywistej konserwacji zabytków?

Marta Kowalska

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE