Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Smocza skóra na warszawskim wieżowcu

17 czerwca '20

Smocze łuski zaczęły pokrywać jeden z wieżowców w centrum stolicy. Mierzący 202 metry wysokości Warsaw UNIT powstaje przy rondzie Daszyńskiego. Pomieści około 57 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej na 45 piętrach. Będzie to pierwszy taki budynek w Polsce, który wykorzysta „smoczą” technologię.

Tak zwana smocza skóra, dzięki swojej unikalnej konstrukcji będzie reagować na wiatr, przybierając za każdym razem inną, niepowtarzalną formę.

O wyjątkowości projektu stanowi jego architektura, odwołująca się do modernistycznego dziedzictwa. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest tak zwana smocza skóra, która docelowo pokryje niemal całe podium budynku. To rodzaj kinetycznej fasady zbudowanej z tysięcy płytek, które będą w widoczny sposób reagować na każdy powiew wiatru, tworząc na jej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury.

Smocza skóra - Warsaw UNIT

w przypadku Warsaw UNIT zdecydowaliśmy się na tzw. smoczą skórę, która według naszej wiedzy nie była jeszcze stosowana w Polsce na żadnym budynku, a już z pewnością nie na wysokościowcu

© materiały prasowe Ghelamco

W przypadku każdego naszego flagowego projektu staramy się mu nadać coś niepowtarzalnego, co będzie go wyróżniać na tle innych budynków. Warsaw Spire otrzymał dynamiczną iluminację fasady ze słynnym hasłem „Kocham Warszawę” oraz plac Europejski z przestrzenią dla mieszkańców miasta. W przypadku Warsaw UNIT zdecydowaliśmy się na tzw. smoczą skórę, która według naszej wiedzy nie była jeszcze stosowana w Polsce na żadnym budynku, a już z pewnością nie na wysokościowcu. To czyni nasz projekt wyjątkowy i daje mu szansę na stanie się kolejną wizytówką i atrakcją Warszawy mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Za architekturę Warsaw UNIT odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt, która jest również współautorem wieżowca Warsaw Spire.

aplikacja z trybem pandemii

Warsaw UNIT wyróżniają nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne. Najnowszy projekt Ghelamco będzie też naszpikowany nowoczesnymi technologiami, które znacząco zwiększą komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników.
Jednym z takich narzędzi będzie aplikacja mobilna opracowana przez wewnętrzny dział innowacji dewelopera. Jej funkcjonalność będzie można wykorzystać także w sytuacjach zagrożenia epidemicznego — będzie informować użytkowników biurowców o tym, czy działają one w tzw. trybie pandemii, który będzie oznaczać wprowadzenie nadzwyczajnych procedur i zasad bezpieczeństwa. Pracownicy będą na bieżąco otrzymywać informacje, instrukcje i zasady postępowania. Do komunikowania się z najemcami zostaną wykorzystane chat boty oraz sztuczna inteligencja. Aplikacja będzie też służyć m.in. jako system nawigacji po budynku i okolicy, umożliwi dostęp do biura, rezerwację sal i wiele innych funkcjonalności.

Tryb pandemii w Warsaw UNIT pozwoli na uruchomienie w budynku szeregu technologii uniemożliwiających rozprzestrzenianie się wirusa. System klimatyzacji będzie pracował wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego, aby zapobiegać mieszaniu powietrza wyciąganego z nawiewanym do powierzchni biurowych, a w windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują przestrzeń.

zdrowie, komfort, ekologia

Biurowiec jest również pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o prestiżowy certyfikat WELL w najnowszej wersji v2 Core. Ten system certyfikacji bierze pod uwagę przede wszystkim te parametry, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku.

W Warsaw UNIT oprócz najwyższej klasy powierzchni biurowej przewidziano również miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne dostępne z poziomu ulicy. W budynku powstanie wielopoziomowy garaż na ponad 450 samochodów oraz rozbudowana infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.

oprac. red. 

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE