Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ukryte rzeki Warszawy na wystawie w Muzeum Woli

03 lutego '22

Kojarzona głównie z Wisłą stolica ma bogatą historię rzek, które przez wieki meandrowały po jej terenie. Część z nich wyschła, inne płyną podziemnymi korytami skanalizowane przed laty. O ukrytych i nieistniejących rzekach Warszawy opowiada najnowsza wystawa w Muzeum Woli.

Drna, Sadurka, Żurawka, Pólkówka, Bełcząca, Brodnia – to nazwy rzek, które meandrowały przez Warszawę, ale nie współcześnie nie natkniemy się na nie podczas spacerów. Bogata historia hydrograficzna Warszawy obejmuje dzieje dziesiątek rzek i kanałów, które ulegały przekształceniom (i likwidacji) na przestrzeni wieków. Za pomocą dawnych planów, map, grafik i fotografii ich historię przybliża wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” otwarta w położonym na Woli oddziale Muzeum Warszawy.

Niech płyną Niech płyną

fot. Muzeum Woli

Na ekspozycji będzie można prześledzić przebieg rzek, poznać biogramy, dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic. Historyczna sieć wodna nałożona została na współczesną mapę miasta – dosłownie i metaforycznie, przywracając „Inne rzeki Warszawy” pamięci mieszkańców i mieszkanek miasta.

wystawa

fot. Muzeum Woli

Wystawa pokazuje jednak nie tylko historię, ale także współczesność warszawskich rzek i strumieni. Kuratorzy zwracają uwagę na istotę sieci rzecznych dla klimatu miasta. Degradacja rzek wpływa wyniszczająco na środowisko, mikroklimat i rozwój miast w czasie katastrofy klimatycznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. film oZakolu Wawerskim, jednym zostatnich podmokłych ekosystemów wobszarze Warszawy czydokumentacja fotograficzna działań Cecylii Malik igrupy Siostry Rzeki. Artystka odlat angażuje się wochronę rzek poprzez działania artystyczno-aktywistyczne.

informacje praktyczne

Muzeum Woli
ul. Srebrna 12, Warszawa

Wystawa czynna od 20 stycznia do 29 maja 2022

wtorek, środa, piątek, niedziela 11:00 – 18:00
czwartek, sobota 11:00 – 20:00

W czwartki wstęp bezpłatny.

Niech płyną!

zespół kuratorski: Magdalena Staroszczyk, Konrad Schiller

artystki/artyści i aktywistki/aktywiści: Cecylia Malik i Siostry Rzeki, CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Grupa Zakole (Zuzia Derlacz, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Ola Knychalska, Olga Roszkowska, Pola Salicka, Igor Stokfiszewski) – zakole.pl, Koalicja Ratujmy Rzeki, Centrum Ochrony Mokradeł / Stowarzyszenie „Chrońmy Mokradła!” (CMok), bagna.pl, Jarek Lustych, Diana Lelonek, Martyna Miller

projekt wystawy: Tomasz Świetlik, Maciej Moszant, Maciej Chodziński

projekt graficzny: Anna Światłowska

oprac.: Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE