NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Eksperyment w architekturze? Ostrożnie i po trochu

04 września '24
w skrócie
  1. Potrzeba eksperymentów w architekturze to kluczowe pytanie poruszone podczas 14. edycji Weekendu Architektury w Gdyni.
  2. Tomasz Konior (Konior Studio) podkreślił znaczenie czerpania z przeszłości i unikania błędów modernistycznych, jak te popełnione w Brasílii.
  3. Architekt Jakub Szczęsny zachęcał architektów do myślenia przyszłościowego i brania pod uwagę zmian klimatycznych przy projektowaniu nowych przestrzeni.
  4. Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski) zwrócił uwagę na ryzyka związane z eksperymentowaniem, wskazując na potrzebę ostrożności i ekonomicznej odpowiedzialności.
  5. Architektka Dominika Zielińska sugerowała podejmowanie eksperymentów w małej skali, co pozwala na testowanie nowych rozwiązań bez dużego ryzyka.
  6. Marlena Happach (Narodowy Instytut Dziedzictwa) podkreśliła znaczenie obserwacji.
     
  7. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu A&B

Czy współcześnie potrzebne są nam eksperymenty dotyczące architektury i urbanistyki? A może powinniśmy wrócić do wzorców z przeszłości i to z nich czerpać? I właściwie gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Za nami 14. edycja Weekendu Architektury w Gdyni pod hasłem „Experyment”.

14. edycja Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem „Experyment”

14. edycja Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem „Experyment”

fot.: Małgorzata Szura-Piwnik | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

Już po raz kolejny w organizacji festiwalu Agencję Rozwoju Gdyni wspierali Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z warszawskiej pracowni XYStudio. Rozmaite wydarzenia z przedrostkiem „Archi” odbywały się w Gdyni od 28 sierpnia do 1 września br., a ich kulminacyjnym punktem były ożywione „Archi Dyskusje”.

na zdjęciu: Jacek Debis i Dorota Sibińska

na zdjęciu: Jacek Debis i Dorota Sibińska

fot.: Przemysław Kozłowski | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

eksperymentować czy nie?

Debaty ukazywały często odmienne stanowiska architektonicznego środowiska — Tomasz Konior, architekt i założyciel Konior Studio, zachęcał przede wszystkim do wyciągania wniosków z przeszłości, czerpania ze starych wzorców takich włoskich miast jak Wenecja, Bolonia czy Siena i unikania błędów pokroju Brasílii, stolicy Brazylii, modernistycznego eksperymentu Lucio Costy, Oscara Niemeyera i Joaquima Cardozo. To „przeklęte miejsce” zdaniem Tomasza Koniora jest przykładem na to, że architekci i urbaniści przez ostatnie sto lat odsunęli się od ludzkich problemów i zaczęli tworzyć miejsca zupełnie nienadające się do życia.

Jestem wielkim entuzjastą tego, żeby zamiast eksperymentować na ludziach i poszukiwać jakichś dziwnych rzeczy to najpierw odrobić lekcję i przyjrzeć się temu, co zostawiły nam poprzednie wieki, pokolenia — mówił Tomasz Konior.

Tomasz Konior (Konior Studio) opowiadał o czasie w architekturze

Tomasz Konior (Konior Studio) opowiadał o czasie w architekturze

fot.: Małgorzata Szura-Piwnik | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

Do eksperymentów zachęcał z kolei Jakub Szczęsny, architekt i stały felietonista, który przypominał o tym, że nie powinniśmy zapominać o realiach, w jakich żyjemy i brać pod uwagę bieżące problemy, które związane są przede wszystkim ze zmianami klimatu. Architekci powinni więc myśleć przyszłościowo, bo ludzie — przez lata będą funkcjonowali z tym, co dla nich stworzymy, nawet jeśli będą to architektoniczne grzechy.

o eksperymentalnych azylach i enklawach opowiadał Jakub Szczęsny

o eksperymentalnych azylach i enklawach opowiadał Jakub Szczęsny

fot.: Małgorzata Szura-Piwnik | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

 
Miasto tu i teraz

Paneliści: Agnieszka Fryzowska-Jurecka (LIS Gdynia), Tomasz Konior (Konior Studio), Jakub Szczęsny (SZCZ), Jacek Kołtan (pełnomocnik dyr. ECS), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski), Jacek Droszcz (Studio Kwadrat)

ostrożnie i po trochu

Jeśli więc eksperymentować, to jak? Zdaniem Szymona Wojciechowskiego z pracowni APA Wojciechowski — ostrożnie, bo eksperyment może się nie udać, a jego konsekwencje bywają znaczące i kosztowne, zarówno ekonomicznie, jak i środowiskowo. Z kolei działająca niezależnie architektka Dominika Zielińska zachęcała do odważnych działań, ale w małej skali i po trochu. Jej zdaniem ważne jest, aby zawieszać poprzeczkę realistycznie wysoko, aby wciąż chciało nam się ją przeskakiwać. Przykładem mogą być działania w niewielkiej skali — jeśli na niewielkiej próbie widzimy, że coś nie działa, zawsze możemy się wycofać i spróbować kolejnego rozwiązania. Chcąc sprawdzić, jak w naszym projekcie zachowywać się będą biomateriały, nie musimy ryzykować całej ściany — możemy wprowadzić metr kwadratowy, aby móc obserwować, jak dany materiał się starzeje.

Archi Dyskusja: Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość?

Archi Dyskusja: Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość? — moderatorka: Dorota Sibińska; prelegenci: Jakub Bladowski (Designbotic, Roark Studio), Marlena Happach (NID), Dominika Zielińska (architektka), Tomasz Konior (Konior Studio), Dorota Szlachcic (Szlachcic Architekci), Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski), Justyna Dziedziejko (topoScape)

fot.: Przemysław Kozłowski | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

wyciągając wnioski

W procesie eksperymentu niezwykle ważny jest element obserwacji, co podkreślała Marlena Happach, była Architektka Miasta Warszawy, p.o. dyrektorki Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także wsłuchiwanie się, między innymi poprzez procesy partycypacji, w potrzeby użytkowników danych przestrzeni, zwłaszcza tych, którzy są słabsi i zazwyczaj nie wypowiadają się na temat swoich potrzeb, na co zwróciła uwagę Justyna Dziedziejko, architektka krajobrazu z pracowni topoScape.

Archi Dyskusja: Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość?

Archi Dyskusja: Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość? — na zdjęciu: Jakub Bladowski, Marlena Happach, Dominika Zielińska

fot.: Przemysław Kozłowski | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

„Potrzebujemy naprawdę dużo przemyślności i wyczucia życia i jego zupełnie realnych potrzeb” — dodał Jacek Kołtan, filozof, pełnomocnik dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, podkreślając, że pojedyncze działania w przestrzeni nie przyniosą dobrych efektów, jeśli nie będziemy patrzeć na przestrzeń holistycznie. Jego zdaniem, aby móc działać punktowo, trzeba dużo wiedzieć o całym organizmie.

Monika Arczyńska (A2P2) przybliżyła ideę konsultacji społecznych

Monika Arczyńska (A2P2) przybliżyła ideę konsultacji społecznych

fot.: Przemysław Kozłowski | Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów

Rozmowę o tym, czy i jak powinniśmy eksperymentować, celnie podsumowała jedna z siedzących na widowni uczestniczek wydarzenia, pytając wprost, czy dla architektów człowiek rzeczywiście jest jeszcze najważniejszy? Czy większe znaczenie ma jednak ego, zdobyte nagrody i uznanie środowiska? Pytanie to, choć pozostało bez jednoznacznej odpowiedzi, otrzymało brawa ze strony zarówno prelegentów, jak i widowni. Być może nadszedł czas, abyśmy zadali je sobie na nowo.

 
Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość?
Czy eksperymenty w architekturze mogą zmienić przyszłe pokolenia?

Paneliści: Dorota Szlachcic (Szlachcic Architekci), Tomasz Konior (Konior Studio), Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski), Dominika Zielińska (architektka), Jakub Bladowski (Designbotic, Roark Studio), Justyna Dziedziejko (topoScape), Marlena Happach (NID)

Transmisje z Archi Prelekcji i Archi Dyskusji zobaczyć i odsłuchać można na kanale YouTube Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

 
Ola Kloc

Głos został już oddany

KIAF - Targi Architektury, 12-13.09.2024, EXPO Kraków
Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE