okno zamknie się za 5

Casa La Quinta

computer zapisz w ulubionych

Casa La Quinta

09 maja '19
Dane techniczne
Lokalizacja: Meksyk, San Miguel de Allende
Pracownia: PPAA
Zespół autorski: Pablo Pérez Palacios, Alfonso de la Concha Rojas, Miguel Vargas, Blas Treviño, Jorge Quiroga

Kalendarium:

  • realizacja2017

Powierzchnia:

350 m²

Casa La Quinta projektu architektów z pracowni PPAA jest weekendowym domem położonym w miejscowości San Miguel de Allende w Guanajuato, w Meksyku.

Po wizycie na przeznaczonej pod zabudowę działce i analizie wymagań dotyczących programu, architekci zdecydowali się skupić przede wszystkim na poszanowaniu tożsamości miejsca, budowaniu w zastanym kontekście i uwzględnieniu wysokości sąsiedniej zabudowy.

Wysokość murów miała decydujące znaczenie dla ostatecznej formy Casa La Quinta — ich gabaryty pomogły wyznaczyć puste przestrzenie pomiędzy poszczególnymi częściami domu.

aksonometria

aksonometria

©PPAA

Dom oparty jest na wydłużonym rzucie w kształcie przypominającym trapez prostokątny. Ponieważ Casa La Quinta nie jest otwarta na zewnątrz, światło do wnętrza doprowadzane jest poprzez trzy wewnętrzne patia — każdy o innym charakterze i przeznaczeniu. Owe puste przestrzenie, poprzez zróżnicowaną skalę i wysoki kontrast pomiędzy światłem a cieniem, tworzą środowisko sprzyjające wyciszeniu i odpoczynkowi.

przekrój podłużny

przekrój podłużny

©PPAA

Na parterze domu znajduje się garaż, duży — otwarty na patio i basen — salon z jadalnią, kuchnia oraz przestronna sypialnia z widokiem na kameralny, wewnętrzny ogród. Na piętrze architekci zaplanowali trzy sypialnie i taras.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

inne w tej kategorii

Pomijając godziny telewizyjnych transmisji superważnych, historycznych wydarzeń, dwa razy w życiu widziałem miasta, [...]

Gdyby zmienić nieco otoczenie dom zaprojektowany przez medusa group mógłby równie dobrze znajdować się na hollywoodzkim [...]

Mimo iż pracownia 89° nie wygrała konkursu na projekt Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie, warto jednak [...]

Głos został już oddany