Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Jak z ruiny zrobić park? – ogród kieszonkowy w Krakowie

18 listopada '21

Od kilku lat w Krakowie pojawiają się małe parki kieszonkowe, starające się zamieniać niewielkie nieużytki w kameralne ogrody. Najnowsza propozycja Zarządu Zieleni Miejskiej przeprowadzona po konsultacjach z mieszkańcami jest zupełnie inna od pozostałych kieszonkowych parków Krakowa.

najnowszy projekt parku

Na krakowskim Zabłociu przy ulicy Dekerta 15 znajduje się budynek w stanie ruiny. Dawniej pełnił funkcje koszar pionierów kawalerii. W latach 80. XX wieku, długo po demilitaryzacji obiektu, rezydować mieli tu członkowie zespołów takich jak Maanam czy Republika. Po szczegółowej inwentaryzacji okazało się, że budynek nadawał się tylko do wyburzenia. Obiekt porastała dzika roślinność. Projekt, którego autorami są pracownicy ZZM–u, stara się zachować lokalny kontekst i nadać miejscu nowe życie.

wizualizacja parku przy ulicy Dekerta 15

© Materiały prasowe Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Tylko fragment budynku zostanie odtworzony i przeznaczony na cele społeczne. W pozostałej części odrestaurowane zostaną ściany zewnętrzne, odsłaniając wątek ceglany. Dach zastąpi pergola, którą docelowo mają porastać pnącza. Wewnątrz kompleksu umieszczone zostaną ławki, huśtawki, a także stół warsztatowy. W parku pojawią się gatunki kwiatów i roślin przyjazne zapylaczom. Drzewa mają nie tylko otaczać kompleks, ale też znaleźć się wewnątrz obiektu. Przestrzeń przy ulicy Dekerta ma stworzyć nową płaszczyznę do spędzania wolnego czasu.

kiedy powstanie park?

Projekt parku został przedstawiony w październiku bieżącego roku i wzbudził duże zainteresowanie. Kiedy powstanie i ile będzie kosztował?

wizualizacja parku przy ulicy Dekerta 15

© Materiały prasowe Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

To jest zadanie przyszłoroczne. Chcemy, by w następnym roku ta inwestycja się rozpoczęła i zakończyła. To wszystko zależy od ustaleń formalno-prawnych i przebiegu przetargu. Koszty są trudne do określenia, ze względu na to, że to pierwszy park kieszonkowy, w którym znajduje się budynek, który stanowi część zaadaptowanego terenu. Ciężko na ten moment powiedzieć o konkretnych kwotach. Na pewno będą to kwoty wyższe niż dotychczasowe parki kieszonkowe. W tym założeniu chodzi o zachowanie struktur tego obiektu – co jest zupełnie innym wyzwaniem – odpowiada Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

wizualizacja parku przy ulicy Dekerta 15

© Materiały prasowe Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Pomysł tworzenia małych parków kieszonkowych zadomowił się w Krakowie już kilka lat temu. Wykorzystanie niewielkich nieużytków na zagospodarowanie zieleni to jeden z przykładów wprowadzania zielonych akcentów w krajobraz miejski. Nie stanowią alternatywy dla dużych parków, ale w przyjemny sposób urozmaicają przestrzeń.

Wiktor Bochenek

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE