W pawilonie ZODIAK w Warszawie trwa wystawa prac studentów Inclusive Housing Studio z Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Brnie, którzy zaprojektowali rozwiązania mieszkaniowe dla studentów w samym centrum Warszawy. Ich Kwartał Studencki znalazł się na Placu Defilad i odpowiada na problem braku dostępnej cenowo infrastruktury dla osób studiujących.
Na cel realizacji dostępnego mieszkalnictwa dla młodych wybraliśmy najbardziej centralną i jedną z najdroższych działek w Polsce. Musimy przestać wypychać młodych na podmiejskie kampusy i przywrócić studenckie życie do centrum miasta. A przede wszystkim – zacząć budować więcej publicznych i dostępnych cenowo akademików i infrastruktury dla studentów
— piszą organizatorzy.
makieta — Kwartał Studencki na Placu Defilad w Warszawie
© Inclusive Housing Studio, Uniwersytet Techniczny w Brnie
Projektowany Kwartał Studencki bezpośrednio sąsiaduje z Pałacem Kultury i Nauki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowym Placu Centralnego. To miejsce o niezwykłej historii, ważne kulturowo, a przeznaczenie go na obiekty mieszkalne dla młodych stanowi akt wręcz symboliczny. Jak piszą organizatorzy wystawy, na 1,2 miliona studentów w Polsce przypada tylko 82 tysiące mieszkań w akademikach.
życie studenckie i... mieszkanie studenckie w samym centrum miasta
Powstałe projekty stawiają na funkcjonalność i dostosowanie do grup studentów o różnych potrzebach. Znalazły się w nich miejsca do nauki i do integracji. Bliskość ważnych obiektów w mieście czy ważnego centrum komunikacyjnego to aspekty często pomijane przy projektowaniu akademików, a wpływające znacząco na komfort życia ich mieszkańców. Podczas gdy jedne z grup skupiły się na zaprojektowaniu przestrzeni mieszkalnych wraz z miejscami do nauki, pralniami czy stołówkami, pozostałe zadbały o stworzenie przestrzeni towarzyszących, takich jak bistro, warsztat stolarski, studio artystyczne czy kino.
wizualizacja — Kwartał Studencki na Placu Defilad w Warszawie
proj.: Vilma Belanska
Organizatorzy wystawy zwracają uwagę na problem rynku mieszkaniowego dla studentów. Młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na studia, zmuszeni są obecnie do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, by móc pokryć coraz większe koszty wynajmu mieszkań. Liczba miejsc w akademikach jest nieproporcjonalnie liczba względem liczby studentów. Ci, którym uda się zdobyć pokój, nierzadko wieloosobowy, muszą pogodzić się z trudnymi warunkami i peryferyjną lokalizacją.
odpowiedź na gentryfikację centrów miast
Tymczasem centra dużych miast, niegdyś napędzane studencką energią, podlegają coraz silniejszej gentryfikacji, stając się finansowo zupełnie niedostępne. Ale czy tak dynamiczne i tętniące życiem obszary, jak centrum Warszawy to nie idealne środowisko zamieszkania właśnie dla młodych ludzi?
— komentują organizatorzy.
Na wystawie zobaczyć można nie tylko klasyczne opracowania graficzne projektów, ale również kreatywne wizualizacje oraz makiety. Towarzyszyć będzie debata na temat mieszkalnictwa studenckiego z udziałem architektów, działaczy związków studenckich oraz decydentów i ekspertów.
elewacje — Kwartał Studencki na Placu Defilad w Warszawie
proj.: Tereza Kusnierzova
Wystawę zobaczyć można do 23 marca w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK (Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4, Warszawa). Za prowadzenie projektów odpowiedzialni byli Zuzanna Mielczarek oraz Kacper Kępiński.