NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Międzypokoleniowe miejsce spotkań powstanie na Skwerze Ormiańskim

02 września '21

Dwa lata po zwycięstwie w budżecie obywatelskim ruszy budowa Międzypokoleniowego Miejsca Spotkań. Sąsiedzki pawilon parkowy powstanie na Skwerze Ormiańskim. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy właśnie ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

zabytkowy skwer na Sadybie

Skwer Ormiański

fot. Wikimedia Commons

Skwer Ormiański to zabytkowa  przestrzeń parkowa na Sadybie, w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu IX, nazywanego Czerniakowskim. Obecnie mieszkańcy mogą odpocząć tu wśród zieleni oraz korzystać z placu zabaw i boisk. Nowy pawilon będzie miejscem łączącym pokolenia, przestrzenią integracji. Docelowo każdy będzie mógł spotkać się tu ze znajomymi, zorganizować wystawę czy warsztaty sąsiedzkie.

zatopiony w zieleni

Pawilon elewacje

fot. CUBE / ZZW

Projekt wykonawczy pawilonu wykonała pracownia CUBE architekci Kubicki Mizielinski Sp.J. na podstawie koncepcji Grzegorza Mizielińskiego i  architektki krajobrazu Katarzyny Molskiej-Sztwiertni. Projektowany budynek będzie liczył jedną kondygnację z tarasem na dachu. Częściowo obsypany ziemią będzie wtapiał się w parkowe otoczenie i korespondował z sąsiednimi ruinami. Zimą budynek będzie mógł służyć zjazdom na sankach. Pozostałe przeszklone elewacje będą otwierały wnętrze na okoliczną zieleń.  

miejsce spotkań

Wnętrza

fot. CUBE / ZZW

Obiekt składa się z przedsionka z którego jest dostęp do toalety ogólnodostępnej, dalej główna sala wielofunkcyjna oraz aneks kawowy wraz zapleczem i wc dla personelu. Na dachu zlokalizowano taras dostępny przy pomocy zewnętrznych schodów terenowych. Sala wielofunkcyjna będzie miała możliwość podzielenia na dwa mniejsze pomieszczenia jeśli zajęcia planowane w pawilonie będą planowane w tym samym czasie. Szczegółowy program funkcjonowania pawilonu jest tworzony w ramach współpracy Miasta z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Miasto-Ogród Sadyba.

zielony taras

Pawilon - taras

fot. CUBE / ZZW

Wokół pawilonu posadzone zostaną nowe rośliny. Na skarpach powstaną piękne rabaty róż okrywowych, kosodrzewiny i bylin. Dach pawilonu wynurzający się z górki zostanie pokryty trawą i stanie się zielonym tarasem.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE