Dwie lub trzy kondygnacje mieszkań o układzie modułowym, dostosowanym do aktualnych lokatorów? To przepis na współczesne budownicwto mieszkalne według Aleksandry Szeligi z Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, która zaprojektowała koncepcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w Olkuszu.
Głównym celem, jaki przyjęła autorka było stworzenie takiego projektu, który pozwoli na pełną dowolność w kształtowaniu wielkości całego budynku i poszczególnych mieszkań. Nie bez znaczenia pozostała także dbałość o środowisko naturalne.
wizualizacja
proj.: Aleksandra Szeliga
konfiguracja mieszkań dostosowana do lokatorów
Projekt Mills House zakłada stworzenie modułowego układu mieszkań, możliwych do dopasowania w zależności od aktualnych lokatorów. Dostępne moduły od M2 do M5 umożliwiają różnorodne konfiguracje, z których powstać mogą zarówno jednopokojowe lokale, jak i apartamenty dla rodzin wielodzietnych. W układach przewidziano też przestrzeń na domowe biura. Co więcej, wszystkie projektowane w obiekcie mieszkania mają zapewniony dostęp do światła słonecznego z dwóch stron świata.
układ funkcjonalny mieszkań
proj.: Aleksandra Szeliga
Układ przestrzenny i funkcjonalny zostały zaprojektowane tak, by cały obiekt również mógł być dostosowany do wielkości zajmowanej powierzchni.
rzut przyziemia
proj.: Aleksandra Szeliga
wizualizacja
proj.: Aleksandra Szeliga
Poziom parteru autorka pozostawiła pustym, podnosząc budynek na kolumnach, niczym wedle zasady Le Corbusiera. Dzięki temu powstała wolna przestrzeń, która, zazieleniona, stałą się miejscem relaksu lub aktywności fizycznej. Również wewnętrzne dziedzińce zaplanowane zostały jako miejsce bezpieczne i przyjemne, sprzyjające sąsiedzkiej integracji.
rzut poziomu I i III
proj.: Aleksandra Szeliga
Na dachu budynku zostały zaprojektowane nie tylko półpubliczne przestrzenie wspólne, które także mogą posłużyć jako przestrzeń spędzania wolnego czasu. W południowej części dachu zaplanowano budowę instalacji fotowoltaicznej. Drugim źródłem odnawialnej energii dostarczanej do budynku są turbiny wiatrowe, które wkomponowane zostały w wieże w północnej części budynku, wkomponowane w jego bryłę. Dzięki tym rozwiązaniom energia elektryczna i cieplna, z której korzystać będą potencjalni mieszkańcy obiektu, jest zupełnie naturalna i proekologiczna.
rzut dachu
proj.: Aleksandra Szeliga
nowoczesny nie znaczy wysoki
Ponieważ projektowane budynki są głównie dwukondygnacyjne, nie licząc otwartego parteru, cały kompleks osiedla staje się bardzo przyjazny dla ludzkiej skali. Te moduły, które zawierają balkon, zaprojektowane zostały tak, by zwracać się ku wewnętrznemu dziedzińcowi, zapewniając użytkownikom większą prywatność i ucieczkę od zgiełku ulicy.
Elewacja obiektów, jest głównie przeszklona, a ich bryła prosta i symetryczna, co nadaje projektowi nowoczesnego i ponadczasowego charakteru.
przekrój i elewacja
proj.: Aleksandra Szeliga
Projekt Aleksandry Szeligi to propozycja budownictwa mieszkalnego, które próbuje sprostać wyzwaniom zmieniającego się klimatu, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki do życia. Praca brała udział w konkursie ZAMIESZKANIE organizowanym przez A&B.