Przy obecnym zróżnicowaniu modeli trybu pracy, nie każdy ma odpowiednie warunki do stworzenia swojego domowego biura czy zasoby, by biuro wynająć. Edyta Konieczny z Politechnika Rzeszowska zaprojektowała „Przestrzeń pracy i rozwoju osobistego”, w której znajdzie się miejsce dla wszystkich osób pracujących, które nie mają własnego biura. Jej praca magisterska przygotowana została pod kierunkiem dr Magdaleny Szpytmy.
Obiekt zaprojektowany został z myślą o stworzeniu przestrzeni pracy tymczasowej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, które jednocześnie stanowić będzie miejsce poświęcone rozwojowi osobistemu. Warto dostrzec również jego ponadczasowy charakter, odpowiadający na potrzeby zmieniającego się świata.
model założenia
proj.: Edyta Konieczny
miejsce pracy indywidualnej i integracji w jednym
Projektowany budynek ma zaspokoić ludzką potrzebę integracji i stworzyć warunki pracy dla wszystkich potrzebujących, czy to studentów, społeczności ukraińskiej czy osób rozpoczynających własną działalność, którzy nie mogą pozwolić sobie na wynajem przestrzeni biurowej na własność.
zagospodarowanie terenu
proj.: Edyta Konieczny
Priorytetem dla autorki było wybranie lokalizacji w dobrze skomunikowanej części miasta, tak, aby obiekt był dostępny dla każdego i jednocześnie nie był odizolowany urbanistycznie. Wybrana działka znajduje się przy ulicy Kopisto i sąsiaduje z galerią handlową Milenium Hall w Rzeszowie, a w pobliżu dostępna jest duża liczba przystanków autobusowych. W odległości 15 minut drogi stamtąd znajdują się miejsca pracy, sklepy, szkoły oraz przychodnie.
plan sytuacyjny
proj.: Edyta Konieczny
szybka konstrukcja odpowiedzią na współczesne potrzeby
Podstawowe założenia projektu opierały się na stworzeniu prostej, modułowej konstrukcji, którą można zbudować w krótkim czasie.
konstrukcja kontenera
proj.: Edyta Konieczny
schematy
proj.: Edyta Konieczny
Obiekt stworzony został z 87 kontenerów o wymiarach 255x1223 cm i wysokości 290 cm. Ustawione na dwóch poziomach, stanowią siedzibę osób pełniących różnorodne zawody. Te, które pełnią funkcję usługową, znajdują się na parterze. To tam siedzibę mogą mieć wykonawcy zawodów kreatywnych i rzemieślniczych, takich jak szwaczka, szewc, fryzjer czy kosmetyczka. Północna strona działki oferuje między innymi pracownie muzyczne, malarskie oraz modelarskie.
Poza lokalami usługowymi, na parterze znajdują się także biura jedno-, dwu- i trzyosobowe oraz dwie przestrzenie coworkingowe. W zachodniej części poziomu 0 zaprojektowana została także strefa gastronomiczna, a w centrum obiektu zielona przestrzeń rekreacyjna. Nie zabrakło również niedużej miejskiej biblioteki.
rzut poziomu 0
proj.: Edyta Konieczny
Na piętrze zaplanowano pomieszczenia służące szkoleniom oraz przestrzenie konferencyjne. We wschodniej części znalazły się również warsztaty. Poszczególne kontenery połączone są ze sobą kładką.
rzut poziomu +1
proj.: Edyta Konieczny
Projektowane centrum coworkingowe dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – ciągi piesze są nie węższe niż 1,5 m, a każda klatka schodowa wyposażona jest w windę.
moduły
proj.: Edyta Konieczny
schemat funkcjonalno-użytkowy
proj.: Edyta Konieczny
W projekcie Edyty Konieczny w ciekawy sposób zastosowane zostały kontenery. Dzięki odpowiedniej izolacji styropianem oraz wełną mineralną, kontenery mogą służyć przez cały rok, niezależnie od pory roku. Również dzięki zastosowaniu kontenerów, taki obiekt staje się znacznie bardziej przystępny ekonomicznie, może być wykonany w krótkim czasie i jest łatwo podatny na potrzebne manipulacje.
wizualizacje
proj.: Edyta Konieczny
W efekcie końcowym, projekt Edyty Konieczny stanowi propozycję nowoczesnego budownictwa odpowiadającego na współczesne potrzeby mieszkańców miast. Proponowana przestrzeń coworkingowa spełnia nie tylko mnogość funkcji, ale jest jednocześnie zwyczajnie przyjemnym miejscem, w którym warto spędzić nie tylko czas w pracy, ale i poza nią.