Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Niższy Rynek – okrojony biurowiec JEMS Architekci

19 października '21

Kilka pięter robi różnicę. Dowodzi tego budowany właśnie biurowiec w obrębie poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Narożny punktowiec stawiany tu według projektu JEMS Architekci będzie niższy niż przewidywała to pierwotna koncepcja. Choć architektura budynku zasługuje na uznanie, to zmiana proporcji między poszczególnymi częściami kompleksu jest bardzo niefortunna.

Wkrótce będzie można zobaczyć pierwsze naziemne kondygnacje kolejnego biurowca (budynek "E") autorstwa pracowni JEMS Architekci w poznańskim kompleksie Nowy Rynek. Prace budowlane trwają od wiosny, a zakończą się w drugim kwartale 2023 roku. Biurowiec ma liczyć 15 użytkowych kondygnacji naziemnych z obudowanym tarasem na dachu (wcześniejsze wizualizacje pokazywały co najmniej 21 pięter) oraz 28,5 tys. m kw. powierzchni. Elewacje przybiorą formę dość masywnej jednorodnej kraty o formie zbliżonej do wielu niedawnych realizacji JEMS – zarówno mieszkaniowych, jak i biurowych.

Urozmaiceniem będzie wachlarzowe rozsunięcie najniższych kondygnacji od strony narożnego skweru wprowadzającego w przestrzeń kompleksu. Przewidziany na dachu przekryty taras widokowy z podestami, zielenią i małą architekturą zostanie, podobnie jak urządzenia techniczne, osłonięty ażurową elewacją o wysokości trzech kondygnacji, będącej kontynuacją formy ścian osłaniających kondygnacje biurowe.

Wizualizacja narożnego biurowca kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, proj. JEMS Architekci

© SKANSKA

Maćków, Medusa i Ultra

„Nowy Rynek” to zajmujący 3,8 ha zespół biurowej zabudowy realizowanej w całości przez firmę SKANSKA. Po wybudowaniu narożnego biurowca kompleks zostanie jeszcze uzupełniony o domy mieszkalne oraz centralny plac, którego zapowiedzią (czy też obietnicą) jest nazwa całości. Kompleks powstaje etapami od 2017 roku na terenie po dawnym dworcu PKS, pomiędzy dworcem głównym PKP, a ścisłym śródmieściem Poznania - u zbiegu ulic Wierzbięcice i Matyi. Układ urbanistyczny to również dzieło projektantów z JEMS Architekci (wyłoniony w wewnętrznym konkursie), natomiast do zaprojektowania poszczególnych obiektów oraz przestrzeni wspólnej inwestor zaprosił inne pracownie.

Biurowiec w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu, proj. Maćków Pracownia Projektowa, przestrzeń wspólna wg proj. Ultra Architects, realizacja: 2019

fot.: Maciej Lulko

Najpierw, w 2019 roku do użytku zostały oddane dwa najniższe biurowce zaprojektowane w biurze Zbigniewa Maćkowa. Przestrzeń wspólną między biurowcami zajętymi przez dwie duże firmy (Franklin Templeton i Żabka) to z kolei dzieło poznańskiej pracowni Ultra Architects. Kilka miesięcy temu ukończono natomiast masywny biurowiec zaprojektowany przez Medusa Group przy ulicy Wierzbięcice.