Zobacz w portalu A&B!
BIM Toolbox Paneltech – Paneltech inwestuje w technologię BIM!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Oskar Grąbczewski o pracy architekta #zawód architekt

22 kwietnia '20

Kwietniowy numer A&B poświęcony jest warunkom uprawiania zawodu architekta. Na naszym portalu, w ramach cyklu pod tytułem „Zawód architekt” kontynuujemy rozpoczętą na stronach moodboardu rozmowę — pytamy o to, co dzisiaj oznacza bycie architektem i jakie są warunki uprawiania tego zawodu, a wypowiedzi ilustrujemy niezrealizowanymi projektami biur. Przeczytajcie co na ten temat myśli Oskar Grąbczewski z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.

Oskar
Grąbczewski

Oskar Grąbczewski

fot.: Natalia Pośnik © OVO Grąbczewscy Architekci


1. Co dzisiaj oznacza bycie architektem?

Architekt powinien harmonijnie łączyć w sobie cechy artysty, humanisty, społecznika, ekologa, inżyniera i naukowca. Jest to oczywiście bardzo trudne — często wykluczają się one nawzajem, więc musimy wybierać. Według mnie zawsze warto jak najmocniej walczyć o zachowanie chociażby odrobiny artyzmu, wrażliwości społecznej i ekologicznej. O tak zwane twarde umiejętności zawsze zatroszczą się konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, ekonomii dopilnuje inwestor. Jeżeli odpuścimy sobie pierwiastek artystyczny, kontekst społeczny czy zachowanie wartości przyrodniczych, to ich po prostu w naszym budynku nie będzie i nikogo nie będzie to obchodzić.

2. Jakie są warunki uprawiania zawodu architekta?

Jeżeli idzie o dostępność do literatury, narzędzi, przykładów z całego świata — wyśmienite. Coraz większa jest też wiedza i odpowiedzialność architektów. Znacznie wyższa jest też — budowana przez liczne portale, programy, filmy i publikacje — świadomość inwestorów i odbiorców architektury. Komfort pracy także jest coraz lepszy. Ale są i negatywne tendencje. Ilość biurokracji i papierologii przy projektach budowlanych i realizacyjnych rośnie w tempie zastraszającym. W systemie „zaprojektuj i wybuduj” architekt zostaje sprowadzony do roli podwykonawcy, co bardzo skutecznie ogranicza jego kreatywność. Najgorszym niebezpieczeństwem jest utrata wiary w to, że architektura jest ważna, że może zmieniać świat na lepsze, że architekci są potrzebni, że nie da się zastąpić ich programami komputerowymi. Temu nigdy nie możemy się poddać.


 
Oskar
GRĄBCZEWSKI

OVO Grąbczewscy Architekci

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE