Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wspólny Dziedziniec przed Zamkiem

25 kwietnia '19

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu ogłosiło konkurs na projekt wspólnego dziedzińca od strony ulicy Św. Marcin. Jak piszą organizatorzy konkursu, w miejscu obecnego parkingu chcieliby zobaczyć zieloną przestrzeń z udogodnieniami dla osób poruszających się na wózkach, całorocznym pawilonem z punktem gastronomicznym oraz współczesnymi i mobilnymi meblami miejskimi.

[informacje od organizatorów]

Dziedziniec od strony ulicy Św. Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek w przestrzeń miasta. Centrum kultury, chcąc wykorzystać jego ogromny potencjał, stoi w obliczu kompleksowej zmiany. Utwardzony plac, obecnie wykorzystywany jako parking, planują przekształcić w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania. Aby zadbać o wysoką jakość rozwiązań CK ZAMEK rozpisało konkurs architektoniczny.

historia dziedzińca

W czasach budowy Zamku plac służył jako dziedziniec honorowy, oddzielony od ulicy wysokim parkanem i zielenią, co podkreślało prywatny charakter rezydencji. W latach późniejszych udostępniono go publiczności, dzięki czemu stał się ulubioną scenerią pamiątkowych zdjęć. W efekcie przebudowy z lat 40. usunięto wysokie ogrodzenie, otwierając go na ulicę. Po wojnie dziedziniec zamieniono w parking i w takim kształcie funkcjonuje do dziś. Tylko na kilka dni w roku przeobraża się w przestrzeń festiwalową i miejsce dużych imprez plenerowych.

nowa przestrzeń

Po zmianach wydarzenia masowe, które wymagają pustej przestrzeni, centrum kultury planuje przenieść na plac im. Adama Mickiewicza lub na ulicę. Na dziedzińcu chcą stworzyć kameralne, zielone miejsce, dostosowane do osób o różnych potrzebach, przestrzeń oddechu i codziennych spotkań. Organizatorzy konkursu planują także realizować na nowym dziedzińcu program edukacyjny i animacyjny oraz niewielkie wydarzenia muzyczne i teatralne. Te potrzeby zapewni dobrze zaprojektowana przestrzeń, ukształtowana z szacunkiem dla historycznego kontekstu i ze zrozumieniem dla współczesnych potrzeb. Przestrzeń pozwalająca na elastyczne wykorzystanie, wyposażona w trwałą zieleń, mobilne meble miejskie, źródła wody i cienia.

Harmonogram konkursu

Konkurs przeprowadzony będzie dwuetapowo, w tak zwanej „formule flamandzkiej”.  W pierwszym etapie odbędzie się preselekcja uczestników na podstawie nadesłanego portfolio i opisu wizji przyszłego projektu. Do drugiego etapu zaproszonych zostanie pięć pracowni, które, za wynagrodzeniem, opracują dokładne prace konkursowe. Zwycięzcę drugiego etapu Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprosi do negocjacji i opracowania projektu budowlanego oraz wykonawczego. 

I etap konkursu

Termin złożenia portfolio i opisu wizji zagospodarowania dziedzińca CK ZAMEK upływa
11 czerwca br.

Informacje o dopuszczeniu do udziału w II etapie konkursu ogłoszone będą do 19 czerwca br.

II etap konkursu

Prace konkursowe w II etapie składać będzie można do 27 sierpnia br.

Wyniki konkursu poznamy do 11 września br.

Skład Sądu Konkursowego

W jury konkursu zasiądzie: Piotr Kostka (członek IARP, prezes SARP Oddział Poznań), Anna Rybarczyk-Robak (Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, Koalicja Święty Marcin), Zofia Starikiewicz (zastępca dyrektora CK ZAMEK), Katarzyna Podlewska (zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, członek IARP), Aleksandra Dolczewska (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), Wojciech Krawczuk (członek IARP, członek SARP Oddział Poznań), Paweł Grobelny (projektant, specjalista w zakresie projektowania przestrzeni publicznych), Jarosław Wroński (sędzia rezerwowy, członek IARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Poznań), Andżelika Jabłońska-Macowicz (konsultantka bez prawa głosu, Centrum Otwarte), Jakub Głaz (konsultant bez prawa głosu, Centrum Otwarte), Magdalena Wypusz (Sekretarz Konkursu bez prawa głosu, pracownik SARP Oddział Poznań).

 
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej organizatorów.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE