Najlepsze dyplomy projektowe. Wystawa Design 23 w Rondzie Sztuki

18 maja '20

Od czwartku 28 maja br. zapraszamy do katowickiego Ronda Sztuki na wystawę pt. „Design 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe” publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Projekt organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach będzie dostępny dla zwiedzających z zachowaniem niezbędnych przepisów bezpieczeństwa. Nie będzie tradycyjnego wernisażu, ale będzie na co popatrzeć!

Najlepsze dyplomy projektowe 2019

W galerii Rondo Sztuki możemy obejrzeć trzydzieści dwa projekty dyplomowe wytypowane przez osiem publicznych uczelni artystycznych. Natomiast na piętrze — w Galerii + na piętrze obejrzymy najlepsze prace dyplomowej z ostatnich dziesięciu lat. Hasłem kluczem tegorocznej, jubileuszowej, bo dziesiątej edycji i wystawy są relacje. Słowo to jest potraktowane dosłownie — jako zależności pomiędzy ludźmi a środowiskiem zewnętrznym, a także występuje w kontekście wyjaśniania, tłumaczenia, sprawozdania tematów i pojęć.

Relacje w sztuce projektowej

Wystawa została podzielona na pięć sekcji, które tworzą odmienne obszary tematyczne. W pierwszej kategorii znajdują się prace poświęcone relacjom międzyludzkim — projekty, które definiują istotę więzi w rodzinie i z sąsiadami. Ponadto, projekty te odnoszą się do barier komunikacyjnych oraz do uwikłania człowieka w problemy życia w XXI wieku.
Druga kategoria to projekty, które poruszają temat zdrowia, ciała i higieny pracy. Ergonomia oraz dbanie o siebie to według autorów prac, które znalazły się w tej kategorii, priorytety.
Trzecia sekcja obejmuje prace, poruszające temat relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym, zwierzętami i ich roli w dzisiejszym świecie, także w różnych kręgach kulturowych.
Czwarta kategoria to projekty, odnoszące się do tożsamości i relacji przeszłości z teraźniejszością. To prace, które czerpią z tradycji, ale także definiują na nowo tożsamość miejsc i produktów.
Ostatnia, piąta kategoria to przestrzeń, w której świat wirtualny spotyka się z rzeczywistością. Projekty wykorzystują technologię, pokazując w, jaki sposób może być ona jeszcze efektywniej stosowna.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace dyplomowe z:

  • Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie,
  • Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
  • Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kalendarium

  • otwarcie wystawy: 28 maja br.
  • adres: Galeria Rondo Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice

Design 32 pokazuje szeroką perspektywę młodego projektowania w kraju — zaznacza obszary zainteresowań, pokazuje tematykę dyplomową, która często jest odbiciem aktualnych tendencji w projektowaniu. To również okazja do spotkań, które w obecnym momencie zmuszeni jesteśmy mocno ograniczać, ale i na to katowicka Akademia Sztuk Pięknych i Rondo Sztuki mają odpowiedź. Zaplanowano  nie tylko oprowadzanie online po wystaiwe, ale równolegle do wystawy odbędą się cykle spotkań online pt. „Czas czuwania” oraz „Typorozmowy”.

Więcej informacji na stronie Ronda Sztuki.

 

oprac. red. 

Głos został już oddany

Aluprof Future Builders — „Jak powinno wyglądać budownictwo przyszłości?” — rozmowy z architektami z całego świata
Biblioteka BIM Wiśniowski - bramy, okna, drzwi, ogrodzenia
Konkurs City & Rest - Wspólna Przestrzeń Miasta