Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B

Zapowiedź konkursu „Miasto, Architektura, Ludzie”

23 maja '18


Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszy projekt o charakterze społecznym pod hasłem „Miasto, architektura, ludzie — Życie toczące się między budynkami”. Konkurs ma za zadanie poruszyć kwestie z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.

Tytuł jest tylko pretekstem, aby zastanowić się co nas w architekturze najbardziej porusza. Detal? Materiał? Estetyka? Proporcje? A może człowiek, który jest jej użytkownikiem? Będziemy poszukiwali najlepszych projektów, gdzie architektura jest przestrzenią wszelkiego rodzaju interakcji społecznych. Hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsce spotkań, przestrzenie publiczne, place zabaw, ulice, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają, dyskutują, poznają, jedzą i piją, śpią i się bawią, różnią między sobą i które są tłem do ich życia. Analizie poddane zostanie przenikanie się codzienności i architektury w kontekście życia społecznego.

Zadajemy pytanie o to, jak kreuje się atmosferę i nastrój architektury,jak projektuje się przyjazne mieszkańcom przestrzenie publiczne, jak kształtować miasto, aby mogły zachodzić odpowiednie zachowania i procesy społeczne, jak dobrze zaprojektowana architektura i otoczenie wpływają na użytkowników. Gdzie chodzimy, spędzamy czas i dlaczego?”

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, wszyscy specjaliści biorący udział w procesie kształtowania miast i projektowania budynków muszą spojrzeć szerzej na problem prospołecznej architektury i niejako wyjść poza granice swoich dyscyplin!

UWAGA! Materiał ilustracyjny oraz dokumentację projektu należy przesłać w formie cyfrowej za pomocą serwisów Wetransfer, Dropbox lub analogicznych systemów transferu plików na adres konkurs@architekturaibiznes.com.pl.

 


Konkurs na najlepszy projekt, gdzie architektura jest przestrzenią wszelkiego rodzaju interakcji społecznych. Przestrzenie publiczne, hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsce spotkań, place zabaw, ulice, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają, dyskutują, poznają, jedzą i piją, śpią i się bawią, różnią między sobą i które są tłem do ich życia.

CEL

Celem konkursu na najlepszy projekt o charakterze społecznym pod hasłem „Miasto, architektura, ludzie — Życie toczące się między budynkami” jest promocja najciekawszych rozwiązań w architekturze polskiej, które pobudzają życie społeczne mieszkańców polskich miast. Pragniemy, aby dzięki naszemu konkursowi wzrosło zainteresowanie architektów problematyką interakcji społecznych i prospołecznych zachowań, które wynikają z przebywania w odpowiednio zaprojektowanych przestrzeniach architektonicznych. Zamierzeniem organizatorów jest premiowanie dokonań architektów, których dzieła mają istotny wkład w kształtowanie rodzimej kultury architektonicznej.

SZCZEGÓŁOWE OKREŚLENIE ZADANIA KONKURSOWEGO

Składane do udziału w konkursie prace reprezentować muszą interesujące i nowatorskie propozycje projektów architektonicznych, m.in. takich jak: hotele, dizajnerskie i modne bary, restauracje i kawiarnie, kina, teatry, miejsce spotkań, przestrzenie publiczne, muzea, domy kultury, place zabaw, sauny, czyli wszystkie te przestrzenie, gdzie ludzie się spotykają i które są tłem do ich życia.

UCZESTNICY DEBATY

  • Jan Strumiłło – jeden z najzdolniejszych młodych warszawskich architektów. Pracował w biurze JEMS Architekci, w Baumschlager-Eberle w Szwajcarii i Austrii. W 2010 roku założył w Warszawie własną pracownię.
  • Bartosz Haduch (NArchitekTURA) - architekt i wykładowca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i na Uniwersytecie Rolniczym im H. Kołłątaja w Krakowie.Posiada ogromny dorobek publicystyczny, krajowy i zagraniczny.
  • Mateusz Stolarski (Tamizo Architects) architekt, pomysłodawca i założyciel pracowni Tamizo Architects. Główny architekt i osoba odpowiedzialna za rozwój firmy. Minimalista. Absolwent wydziału architektury Politechniki Łódzkiej. Za projekt dyplomowy z 2004 roku został nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie Dyplom Roku oraz wyróżnieniem w konkursie Dyplom Roku SARP. Od Listopada 2009 roku jest członkiem zarządu łódzkiego oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).
  • Katarzyna Kuoo (Kuoo Architects) – architekt, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej. Założycielka i glowna projektantka KUOO ARCHITECTS. Pracownia specjalizuje się w architekturze wnętrz i realizuje projekty zarówno w kraju, jak i za granicą.
  • Moderacja: Marta Kulawik, Małgorzata Tomczak – redakcja miesięcznika „Architektura i Biznes”

Zapraszamy do współpracy przedstawicieli przemysłu budowlanego, producentów materiałów i twórców technologii. Dla nich udział w tworzeniu nagrody to także szansa na własny rozwój i ekonomiczny sukces. Inspiracje płynące z wyróżnianych projektów pozwolą im sięgnąć po nowe rozwiązania i na zasadzie sprzężenia zwrotnego dadzą architektom możliwości tworzenia lepszej architektury.

 


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU - PATRZ TUTAJ

RELACJA Z DEBATY POKONKURSOWEJ - PATRZ TUTAJ

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE