Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Opera jak wachlarz

12 kwietnia '19

Nowa opera projektu pracowni Snøhetta powstanie nad brzegiem rzeki Huangpu, w Szanghaju. Spiralny kształt budynku, przypominający rozwijający się wachlarz, nawiązywać ma do dynamiki tańca i ludzkiego ciała. 

Promienisty układ spiralnych schodów ma symbolicznie łączyć ziemię z niebem, tworząc jednocześnie punkt widokowy na miasto i rzekę. Ten spiralny, wachlarzowy układ kontynuowany będzie również we wnętrzu — w holu i audytoriach, oraz stanie się częścią nowej identyfikacji wizualnej opery.

wizualizacja

wizualizacja

© Brick Visuals

Dach opery stać się ma dostępną sceną i miejscem spotkań, a otwarty przez cały rok i całą dobę plac dawać ma odwiedzającym i mieszkańcom poczucie własności publicznej. Dodatkowo, liczne restauracje, galerie, centra edukacyjne, biblioteki i małe kina mają pomóc w popularyzacji nowej przestrzeni.

W samym sercu budynku znajdzie się widownia przeznaczona dla dwóch tysięcy gości. Druga z sal będzie bardziej kameralna — pomieścić ma tysiąc dwieście osób. Trzecia zaś, przeznaczona dla tysiąca widzów, oferować będzie elastyczne ustawienie zarówno sceny, jak i widowni, dając tym samym możliwość stworzenia przestrzeni na bardziej eksperymentalne i unikalne wydarzenia, które mają przyciągnąć nową generację melomanów.

Biały gmach opery kontrastować będzie z miękkością jedwabiu we wnętrzach. Wyłożone dębowym drewnem podłogi galerii i sal zapewnić mają odpowiednie właściwości akustyczne, a rozległe tafle szkła zmieniać będą doświadczenie budynku w zależności od pory dnia i roku. W nocy zewnętrzne światła zmieniać będą wygląd wież, przekształcając je w świecące latarnie, które oświetlą zarówno sam dach, jak i całą panoramę.

Projekt zrealizowany będzie we współpracy z lokalnymi architektami z pracowni ECADI.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE