Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Pierwsze miasto na Marsie. Fascynujący film pokazuje przyszłość

12 marca '21

Niezwykły film pokazuje, jak wyglądać może pierwsze dziesięć tysięcy dni marsjańskiego miasta. Bazujący na istniejących i opracowywanych właśnie technologiach, jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe dekady.

Technologie w zasięgu ręki

Piętnastominutowy film, który miał premierę na początku marca, bazuje przede wszystkim na wynikach badań, eksperymentów i konkursach przeprowadzanych przez NASA i SpaceX, firmę należącą do Elona Muska. Kompilacja nagrań i symulacji uzupełniona jest przez wizualizacje pochodzące z architektonicznych konkursów organizowanych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. Biorące w nich udział zespoły inżynierów i architektów poszukiwały najlepszej formy dla budynków i miast, które powstać mają jako baza dla kolonizatorów czerwonej planety. Do ich konstrukcji używana ma być przede wszystkim technologia druku 3D. Materiały częściowo pochodzić będą z Ziemi, częściowo z lokalnych upraw, a głównym budulcem stanie się marsjańska gleba i skały.

Projekt Hassel

Baza marsjańska - jeden z dziesięciu nagrodzonych projektów

fot. Hassel, Eckersley O’Callaghan / NASA

Architektoniczne propozycje to wynik m.in. NASA 3D Printed Habitat Challenge. AI SpaceFactory zajęła pierwsze miejsce w konkursie z 2018 roku. Wieloplanetarna agencja projektowa Marsha, zajmująca się projektowaniem architektonicznym i technologicznym, została okrzyknięta głównym zwycięzcą w długotrwałej serii konkursów, w których łącznie wzięło udział 60 zespołów. Habitat MARSHA daje wgląd w to, jak mogłaby wyglądać przyszłość ludzkiego życia na Marsie, dzięki wysokiemu na 15 stóp prototypowi wydrukowanemu w 3D podczas ostatniej fazy konkursu.

Film non-fiction

Baza na Marsie

Wizualizacja zwycięskiego projektu

fot. AI SpaceFactory / NASA

Technologie opracowywane przez NASA to tylko część z tego, co zobaczyć można w filmie. Pozostałe narzędzia pochodzą w dużej mierze ze SpaceX, prywatnej firmy należącej do wizjonera i miliardera Elona Muska. Kontrowersyjna postać przez lata podkupowała ludzi z NASA, a przez pewien czas SpaceX uzależniony był finansowo od narodowej agencji, która kontraktuje loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Elon Musk jednak w swoim działaniu jest niezwykle konsekwentny i robi to na skalę, która konkurować może z największymi mocarstwami świata. Należy do niego obecnie trzecia część wszystkich okołoziemskich satelitów. Na 80 startów rakiet zaplanowanych na pierwszą połowę 2021 roku, 18 to rakiety SpaceX Falcon 9. Zaraz za nim na podium z 17 startami znajduje się chińska rakieta Chang Zheng (Długi Marsz). I choć regularnie słyszymy o kolejnych wypadkach rakiet Muska (w tym roku rozbiły się już trzy) – to dzięki tym testom, wkrótce może on opracować produkt, zdolny przewieźć ludzi na Marsa.

Szalony wizjoner

Baza na Marsie

Baza marsjańska - jeden z dziesięciu nagrodzonych projektów

fot. Hassel, Eckersley O’Callaghan / NASA

W opublikowanym na YouTube materiale więcej jest nauki niż fikcji, jego historia zaczyna się zresztą w bardzo bliskiej przyszłości. W 2024 roku firma SpaceX zamierza bowiem wysłać na Marsa pięć statków towarowych Starship. W regionie Erebus Montes mają one zacząć budowę bazy, torując drogę ludziom do lądowania na tej planecie i budowy tam Mars Base Alpha, a następnie samowystarczalnej kolonii. Film pokazuje jak na co dzień wyglądać będzie marsjańskie życie, jak zmieniać może się populacja czerwonej planety, kiedy oczekiwać należy pierwszych pozaziemskich narodzin, a kiedy pogrzebu. Elon Musk planuje, że do 2050 roku umieści na Marsie milion Ziemian. Miliarder chce wydać cały swój majątek, szacowany na blisko 200 miliardów dolarów, na kolonizację Marsa i przemianę ludzkości w cywilizację międzyplanetarną.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE