Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Podpisz petycję i pomóż ocalić Solpol

24 czerwca '21

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją w obronie Solpolu w ciągu pierwszych trzech dni. Autorzy kierowanego do władz miasta pisma apelują o objęcie ochroną konserwatorską budynku oraz zawieszenie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na rozbiórkę budynku.

Solpol

fot. Wojciech Jarząbek

Jak informowaliśmy w artykule z kwietnia, właściciel wrocławskiego Domu Handlowego Solpol, firma Polsat Nieruchomości złożyła wniosek w sprawie pozwolenia na rozbiórkę. O wpisanie cennego budynku do rejestru zabytków od lat walczyli miejscy aktywiści i osoby zajmujące się historią architektury. Przymiarki do wyburzenia kultowego domu handlowego przy ul. Świdnickiej trwają od lat. Budynek miał zniknąć już w 2012 roku, ale sprawa nie doszła do skutku.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie działań prawnych związanych z ochroną Domu Handlowego Solpol, mieszczącego się przy ulicy Świdnickiej 21-23 we Wrocławiu oraz przeciwdziałanie decyzjom, mającym na celu wyburzenie tego wartościowego dla historii miasta obiektu. Niniejsza petycja ma na celu ukazanie, jak liczne grono zwolenników zachowania tego postmodernistycznego budynku posiada i jak ogromną rolę odgrywa zarówno w historii Wrocławia, jak i w tworzeniu własnej tożsamości kulturowej po roku 1989.

Fragment petycji

Solpol

fot. Wikimedia Commons

Jak zaznacza w swojej petycji Rafał Rydz, Solpol zdobył uznanie w licznych pismach architektonicznych i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu. Jest to ikona nie tylko dla samego Wrocławia, ale i znaczący budynek dla współczesnej historii Polski. Akcję wspiera między innymi Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. To właśnie TUMW wspólnie z Fundacją Transformator w 2015 roku zwrócił się z wnioskiem do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Aktywiści apelowali w nim o wpis budynku do rejestru zabytków i objęcie go ochroną konserwatorską. Barbara Nowak-Obelinda, wojewódzka konserwator zabytków, podjęła odmowną decyzję.

Petycję podpisać można TUTAJ

Postępy związane z petycją, ale też prywatne wspomnienia i grafiki związane z budynkiem śledzić można także na zyskującym popularność profilu @solpolposting na Instagramie.

solpolposting solpolposting

fot. solpolposting

Solpol jest obiektem budzącym kontrowersje natury estetycznej. Jego wartość historyczna i architektoniczna jest jednak niepodważalna, a to one powinny podlegać ochronie. Budynek został uznany za dobro kultury współczesnej, ale nie wystarczy to aby uchronić go przed wyburzeniem. W obronie budynku stawali m.in. Zbigniew Maćków, Lidia Klein i Alicja Gzowska. Projekt budynku to dzieło zespołu architektów w składzie Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski i Jacek Sroczyński, przy koncepcji przetargowej także Paweł Spychała i Leopold Chyczewski. Budynek otwarty w 1993 roku stał się ikoną transformacyjnej popkultury.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Guardian Sun®
Modułowe projekty świetlne od LumoLamp
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE